Zdrowie seniorów w Polsce - społeczeństwo się starzeje, brakuje geriatrów

22 marca 2022

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com



0:00
0:00
Audycja z 22 marca 2022 r. | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"W Polsce żyje obecnie około 7 milionów osób powyżej 65 roku życia. Seniorzy uczęszczają do kilku lekarzy specjalistów w miesiącu. W systemie ochrony zdrowia brakuje zintegrowanego podejścia do osób starszych, a współczynnik geriatrów na liczbę osób starszych jest najniższy w Europie. Za to Polacy są w czołówce Europy pod względem przyjmowanych leków, stosują ich ponad 2 miliardy rocznie, z czego tylko 10% stanowią medykamenty przepisane przez lekarza. Osoby starsze, po 65 roku życia przyjmują dziennie średnio od 2 do 5 różnych leków. Specyfika farmakoterapii, niewłaściwa suplementacja oraz samoleczenie powodują poważne konsekwencje dla zdrowia z powodu interakcji lekowych. Jest to zjawisko, postępujące wraz ze starzejącym się społeczeństwem". Tak wynika z "Audytu obywatelskiego procesu leczenia farmakologicznego seniorów w Polsce". 

O wynikach tych badań rozmawiamy z prof. dr hab. Barbarą Bień z Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, konsultantem wojewódzkim ds. geriatrii, członkiem zespołu projektu audytowego na temat leków i z prezes Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa dr Elizą Szadkowską.


Barbara Bień i Eliza Szadkowska, fot. Monika Kalicka


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Jak przetrwać upały


Przed nami lato. Musimy przygotować się na upały. I dlatego ostatni przed wakacjami program poświęcamy poradom, jak przetrwać gorące dni.



W jakim kierunku powinna iść zdrowotna polityka senioralna?


Polska jest obecnie jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Co czwarty Polak ma powyżej 60 lat.



Pierwsze Onkodzienniki trafiły już do pacjentów Białostockiego Centrum Onkologii


W przejściu przez trudny okres choroby pacjentom Białostockiego Centrum Onkologii mają pomóc specjalne zeszyty, w których są porady i miejsce na zapiski. Szpital rozpoczął pilotażowy program.



Skutki palenia papierosów


W Polsce coraz mniej osób pali papierosy, ale statystyki są wciąż alarmujące. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego aż 24 proc. Polaków deklaruje, że codziennie pali papierosy. Statystyki te dotyczą osób powyżej 15. roku życia.



Celiakia


Celiakia to choroba, którą ma podobno co setny Polak. Występuje ona częściej niż nowotwory piersi czy płuc.



Które zmiany skórne powinny nas zaniepokoić?


Każdego roku u blisko 50 tysięcy osób w Polsce wykrywane są różnego rodzaju choroby skóry, z czego prawie 4 tysiące to czerniaki. W audycji o tej chorobie, ale też o innych zmianach na skórze.



Choroby nerek i programy leczenia zachowawczego


Choroby nerek dotyczą coraz większej liczby osób w każdym wieku. Na przykład przewlekłą chorobę nerek na świecie może mieć jedna na 10 osób. W Polsce około 20 tys. osób musi korzystać z leczenia dializami. Według prognoz, za kilka lat liczba ta wzrośnie o jedną trzecią. Dlatego ważne jest, by jak najwięcej pacjentów mogło skorzystać z refundowanych programów leczenia...



Rak coraz większym problemem. Jak mu zapobiegać?


W ciągu niespełna 30 lat liczba nowych przypadków raka wzrośnie o 77 proc. - wynika z szacunków WHO. Obecnie mniej więcej co piąta osoba zapada na chorobę nowotworową. Mężczyźni częściej niż kobiety umierają z powodu raka.



Czy na każdy ból trzeba reagować?


Bóle głowy, stawów, pleców, bóle związane z migreną, endometriozą czy zespołem jelita drażliwego. Każdy z nas miał do czynienia z którymś z tych bólów.




 
 

Prowadzący:

Renata Reda



Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok