Zbliżają się święta - jak nie cierpieć z powodu przejedzenia?

18 grudnia 2018

Lucyna Ostrowska i Maria Borawska, fot. Marcin Gliński
Lucyna Ostrowska i Maria Borawska, fot. Marcin Gliński



0:00
0:00
Zbliżają się święta - jak nie cierpieć z powodu przejedzenia? | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Święta tuż, tuż. Czy można się na nie jakoś przygotować, by nie cierpieć później z powodu przejedzenia i dodatkowych kilogramów? Czy możliwa jest jakaś "zaprawa"? Na co powinniśmy zwracać uwagę kupując produkty na świąteczny stół? Jak przygotować jadłospis, by był odpowiedni dla dziadków, wnuków czy kobiet w ciąży?

 Jakie potrawy są szczególnie wartościowe dla naszego organizmu, a jakich nie powinniśmy spożywać w nadmiarze? Od jakiej potrawy należy zacząć wieczerzę wigilijną, w jakiej kolejności jeść świąteczne smakołyki, by "przetrwać" święta? Jak poradzić sobie z dolegliwościami spowodowanymi przejedzeniem?

 Jak przechowywać potrawy przez kolejne dni, by nie straciły na wartości i by nam nie zaszkodziły? Jak szybko pozbyć się kilogramów zdobytych podczas świąt?



Na te pytania odpowiedzieli goście: 

profesor Maria Borawska - kierownik Zakładu Bromatologii i doktor habilitowany nauk medycznych 

Lucyna Ostrowska - kierownik Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Jak się zabezpieczać przed zachorowaniem na grypę i nie pomylić jej z alergią?


Sezon infekcyjny w pełni. Do lekarzy w Polsce zgłasza się coraz więcej chorych na grypę i zarażonych innymi wirusami grypopodobnymi a liczba zachorowań w ostatnim czasie znacząco wzrosła. Tak jest w kraju.
W Podlaskiem sytuacja jest lepsza.



Jaka jest najskuteczniejsza metoda w walce z rakiem szyjki macicy?


Trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. To czas, w którym częściej niż zwykle mówi się o profilaktyce i leczeniu tej choroby. A jest to jedna z tych chorób, na którą mamy skuteczne sposoby, by się nie pojawiła. I m.in. o tym będziemy mówić w programie Szlachetne Zdrowie.



Czy zmianom w stawach można zapobiegać?


Dlaczego bolą stawy, dlaczego palce dłoni są coraz grubsze z wiekiem - czy to choroba, geny, czy starość? Czy zmianom w stawach można zapobiegać?



Jak żyć zdrowo i długo?


W tym programie "Szlachetne zdrowie" radzić będziemy jak żyć zdrowo i co robić, by wiek dojrzały i senioralny był czasem relaksu i spełniania marzeń, a nie nieustannych wizyt u lekarzy.



Zimowy jadłospis - na święta i nadchodzący nowy rok


Co zrobić, aby święta minęły nie tylko w rodzinnej atmosferze, ale smacznie i zdrowo? Jak dobrze zacząć nowy rok? Jakie składniki powinny być zimą w jadłospisie, by dopisywało nam zdrowie?



Dlaczego warto dbać o zęby w każdym wieku?


Polacy niewystarczająco dobrze dbają o zęby swoich dzieci. Tak wynika z danych statystycznych - próchnicę ma niemal 40% trzylatków oraz aż 80% sześciolatków i dzieci wczesnoszkolnych. Wiele osób nadal uważa, że "nie warto dbać o mleczaki, bo i tak wypadną".



Z chorobą otyłościową zmaga się 9 milionów Polaków - jak zadbać o zdrowie i zwalczyć tę chorobę?


Dzisiaj będziemy mówić o epidemii choroby otyłościowej, z którą zmaga się 9 milionów Polaków. To ona i powodowane przez nią powikłania sprawi, że już niedługo (jak szacują eksperci) średnio będziemy żyć 4 lata krócej. Jak zadbać o zdrowie i zwalczyć tę chorobę?



Ponury rekord - ponad 2800 nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce w 2023 r.


W ubiegłym roku odnotowaliśmy w Polsce ponury rekord - 2879 nowo wykrytych zakażeń HIV. Przed przypadającym 1 grudnia Światowym Dniu AIDS porozmawiamy o profilaktyce.



Listopad, Światowy Miesiąc Świadomości Raka Płuca


Statystyki są alarmujące. Każdego roku w Polsce jest coraz więcej chorych na raka płuca. Tę chorobę diagnozuje się u około 23 tysięcy osób rocznie, tyle samo osób w ciągu roku umiera z tego powodu.




 
 

Prowadzący:

Renata Reda



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok