Mamy sezon przeziębień i innych infekcji. Pod tą jedną nazwą może się kryć wiele chorób wywołanych przez wirusy i bakterie. I wiele z nich ma podobne objawy - przypominają grypę.
Objawy grypy i przeziębienia w początkowej fazie infekcji są do siebie podobne. Odróżnienie tych chorób jest bardzo ważne, ponieważ przeziębienie mija na ogół bez powikłań, a grypa może doprowadzić do poważnych konsekwencji.
W Polsce sezon grypowy trwa od września do kwietnia następnego roku.
W województwie podlaskim w listopadzie zgłoszono prawie 7 i pół tysiąca zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. W tym samym miesiącu w ubiegłym roku takich przypadków było prawie 10 tysięcy, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Najwyższą liczbę zachorowań w miesiącu – ponad 31 000 zarejestrowano w styczniu 2017 roku.
Jak radzić sobie z przeziębieniem, grypą i innymi infekcjami?
O tym mówili goście Renaty Redy:
Joanna Szeląg - specjalistka medycyny rodzinnej
dr Bartosz Pędziński z Zakładu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
4 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. W audycji o profilaktyce przeciwnowotworowej, wczesnej diagnostyce i metodach leczenia.
Sezon infekcyjny w pełni. Do lekarzy w Polsce zgłasza się coraz więcej chorych na grypę i zarażonych innymi wirusami grypopodobnymi a liczba zachorowań w ostatnim czasie znacząco wzrosła. Tak jest w kraju.
W Podlaskiem sytuacja jest lepsza.
Trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. To czas, w którym częściej niż zwykle mówi się o profilaktyce i leczeniu tej choroby. A jest to jedna z tych chorób, na którą mamy skuteczne sposoby, by się nie pojawiła. I m.in. o tym będziemy mówić w programie Szlachetne Zdrowie.
Dlaczego bolą stawy, dlaczego palce dłoni są coraz grubsze z wiekiem - czy to choroba, geny, czy starość? Czy zmianom w stawach można zapobiegać?
W tym programie "Szlachetne zdrowie" radzić będziemy jak żyć zdrowo i co robić, by wiek dojrzały i senioralny był czasem relaksu i spełniania marzeń, a nie nieustannych wizyt u lekarzy.
Co zrobić, aby święta minęły nie tylko w rodzinnej atmosferze, ale smacznie i zdrowo? Jak dobrze zacząć nowy rok? Jakie składniki powinny być zimą w jadłospisie, by dopisywało nam zdrowie?
Polacy niewystarczająco dobrze dbają o zęby swoich dzieci. Tak wynika z danych statystycznych - próchnicę ma niemal 40% trzylatków oraz aż 80% sześciolatków i dzieci wczesnoszkolnych. Wiele osób nadal uważa, że "nie warto dbać o mleczaki, bo i tak wypadną".
Dzisiaj będziemy mówić o epidemii choroby otyłościowej, z którą zmaga się 9 milionów Polaków. To ona i powodowane przez nią powikłania sprawi, że już niedługo (jak szacują eksperci) średnio będziemy żyć 4 lata krócej. Jak zadbać o zdrowie i zwalczyć tę chorobę?
W ubiegłym roku odnotowaliśmy w Polsce ponury rekord - 2879 nowo wykrytych zakażeń HIV. Przed przypadającym 1 grudnia Światowym Dniu AIDS porozmawiamy o profilaktyce.
Prowadzący:
Renata Reda