Radio Białystok | Sport | MŚ w piłce nożnej: półfinał - Holandia zmierzy się z Urugwajem
Holandia i Urugwaj - tylko jedna z tych reprezentacji zagra w niedzielę (11.07) w wielkim finale mistrzostw świata w piłce nożnej. Dziś "Oranje" i "Celestes" zmierzą się w bezpośrednim pojedynku. spotkanie rozpocznie się o 20:30 w Kapsztadzie.
Faworytem spotkania jest Holandia, która na razie w RPA wygrała wszystkie mecze. W grupie zespół Berta van Marwijka pokonał 2:0 Danię, 1:0 Japonię i 2:1 Kamerun. Następnie przyszła wygrana 2:1 ze Słowacją w 1/8 finału oraz takich samych rozmiarów zwycięstwo w ćwierćfinale z jednym z głównych faworytów mundialu - Brazylią.
Holendrzy, którzy według zgodnej opinii w pierwszych czterech meczach nie musieli grać na najwyższych obrotach, w spotkaniu z Brazylią pokazali niezwykłą odporność psychiczną i skuteczność. Gwiazdami zespołu na mundialu w RPA są Arjen Robben i Wesley Sneijder.
Także gra Urugwaju robi wrażenie na piłkarskich ekspertach, jednak drużyna Oscara Tabareza ma wiele szczęścia, że udało jej się dotrzeć do półfinału. Po wygraniu grupy (0:0 z Francją, 3:0 z RPA, 1:0 z Meksykiem) w 1/8 finału pokonała Koreę Południową 2:1, a w ćwierćfinale po rzutach karnych Ghanę (po dogrywce było 1:1). W meczu z Afrykanami rywale w ostatniej minucie dogrywki nie wykorzystali rzutu karnego. Urugwajczycy robią wrażenie solidną grą w defensywie, ale także w ataku. Wyróżniają się zwłaszcza Diego Forlan i Luis Suarez, który jednak po czerwonej kartce za wybicie piłki z linii bramkowej nie zagra z Holendrami.
Poza Suarezem, w ekipie Urugwaju nie będzie mógł wystąpić Jorge Fucile, a wątpliwy jest udział kontuzjowanego kapitana Diego Lugano. W zespole Holendrów zawieszeni za kartki są Gregory van der Wiel oraz Nigel de Jong.
Historia mistrzostw świata pokazuje, że bardziej utytułowaną reprezentacją jest Urugwaj, który dwukrotnie sięgał po trofeum - w 1930 i 1950 roku. "Celestes" nie grali jednak w półfinale od czterdziestu lat. Z kolei "Pomarańczowi" dwa razy dotarli do finałów, w których ulegli odpowiednio Niemcom (w 1974) i Argentynie (w 1978 roku). (IAR, oprac. emce)