Radio Białystok | Sport | Taras Romanczuk strzela gola w meczu reprezentacji Polski z Ukrainą i jedzie na Euro 2024

8.06.2024, 00:01, akt. 11.06.2024, 16:35

Taras Romanczuk zdobył bramkę w meczu towarzyskim reprezentacji Polski z Ukrainą. To był pierwszy gol w historii piłkarza Jagiellonii w krajowej kadrze. Trener Polaków Michał Probierz zdecydował, że kapitan drużyny z Białegostoku znajdzie się w ostatecznej kadrze na Euro 2024 w Niemczech.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Polska w piątek (7.06) pokonała Ukrainę 3:1 (3:1) w towarzyskim meczu piłkarskim, który rozegrano w Warszawie. Gole dla biało-czerwonych strzelili: Sebastian Walukiewicz (11. min.), Piotr Zieliński (16. min.) i Taras Romanczuk (30. min.). Niestety w drugiej połowie piłkarz Jagiellonii musiał opuścić boisko z powodu kontuzji, jednak jak informuje serwis Łączy nas piłka, w ciągu kilku dni powinien znajdować się on już w pełnej dyspozycji i jego udział w Euro 2024 nie jest zagrożony.

Taras Romanczuk: mecz z Ukrainą może być jednym z najważniejszych w moim życiu

Przed spotkaniem uczczono minutą ciszy pamięć polskiego żołnierza Mateusza Sitka, zmarłego kilka dni po ugodzeniu nożem na granicy z Białorusią, a także wszystkich ofiar zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

Żołnierz ugodzony nożem pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego

Dla niektórych piłkarzy mecz z Ukrainą był ostatnią szansą na przekonanie do siebie selekcjonera Michała Probierza, co oznaczało, że da szansę kilku piłkarzom rzadko grającym dotychczas w kadrze.

W wyjściowym składzie zabrakło m.in. Roberta Lewandowskiego i Wojciecha Szczęsnego. Obaj usiedli na ławce rezerwowych. Pod nieobecność napastnika Barcelony opaskę kapitana założył Piotr Zieliński. W 61. minucie Lewandowski pojawił się na murawie (przy ogromnej wrzawie i aplauzie kibiców), zastępując właśnie Zielińskiego.

W 11. minucie gospodarze objęli prowadzenie. Po rzucie rożnym i zamieszaniu podbramkowym piłkę z bliska kopnął do bramki Walukiewicz, obrońca włoskiego Empoli. Biało-czerwoni nie zwalniali tempa i w 16. minucie było już 2:0. Na strzał zza pola karnego zdecydował się Zieliński, obrońcy rywali nie zablokowali tego uderzenia i piłka wpadła tuż przy słupku obok zaskoczonego Buszczana.

W 30. minucie piłkarze Probierza prowadzili już 3:0, tym razem po golu głową Tarasa Romanczuka po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Przed meczem z Ukrainą selekcjoner wspominał, że pod jego wodzą piłkarze nie zdobyli wcześniej żadnego gola ze stałego fragmentu gry. Teraz mógł pochwalić się już dwoma takimi trafieniami.

Był to przedostatni sprawdzian biało-czerwonych przed wyjazdem na mistrzostwa Europy w Niemczech. W poniedziałek także na PGE Narodowym zmierzą się z Turcją. Na Euro Polska rywalizować będzie w grupie D - 16 czerwca z Holandią w Hamburgu, pięć dni później z Austrią w Berlinie, a 25 czerwca - z Francją w Dortmundzie.

Kapitan Jagiellonii  w ostatecznej kadrze reprezentacji Polski na Euro 2024

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz podał ostateczną kadrę na mistrzostwa Europy w Niemczech. W tym gronie zabrakło kontuzjowanego Arkadiusza Milika, a także Jakuba Kałuzińskiego i Pawła Bochniewicza.

Na turniej do Niemiec pojadą:

Bramkarze: Marcin Bułka (OGC Nice), Łukasz Skorupski (Bologna FC), Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn);

Obrońcy: Jan Bednarek (Southampton FC), Bartosz Bereszyński (Empoli FC), Paweł Dawidowicz (Hellas Werona), Jakub Kiwior (Arsenal Londyn), Tymoteusz Puchacz (FC Kaiserslautern), Bartosz Salamon (Lech Poznań), Sebastian Walukiewicz (Empoli FC);

Pomocnicy: Przemysław Frankowski (RC Lens), Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), Jakub Moder (Brighton&Hove Albion), Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad), Taras Romanczuk (Jagiellonia Białystok), Bartosz Slisz (Atlanta United), Damian Szymański (AEK Ateny), Sebastian Szymański (Fenerbahce Stambuł), Michał Skóraś (Club Brugge), Kacper Urbański (Bologna FC), Nicola Zalewski (AS Roma), Piotr Zieliński (SSC Napoli);

Napastnicy: Adam Buksa (Antalyaspor), Robert Lewandowski (FC Barcelona), Krzysztof Piątek (Istanbul Basaksehir), Karol Świderski (Hellas Werona).

źródło: PAP, IAR | red: zmj, pp

Znamy wstępny terminarz nowego sezonu piłkarskiej ekstraklasy. Jagiellonia Białystok rozpocznie walkę w obronie tytułu mistrza Polski od meczu na własnym stadionie z Puszczą Niepołomice w piątek, 19 lipca.

Z kim Jagiellonia Białystok zagra w kwalifikacjach Ligi Mistrzów?

5.06.2024, 08:57

Jagiellonia Białystok poznała potencjalnych rywali w drugiej rundzie kwalifikacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. Żółto-czerwoni poznają konkretnego przeciwnika 19 czerwca, bo wtedy odbędzie się losowanie.