Radio Białystok | Reportaż | "Na pograniczu wytrzymałości. Część 3. Mieszkańcy" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

"Na pograniczu wytrzymałości. Część 3. Mieszkańcy" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

2 października 2024, godz. 17:15 i 22:15

Trzy lata temu nikt nie spodziewał się, że sytuacja w rejonie Puszczy Białowieskiej zmieni się tak bardzo. Rytm spokojnego jak dotąd życia wyznaczać zaczęły kolejne fale przekroczeń granicy oraz zmiany rządowych przepisów.

Mieszkaniec wsi Opaka Duża, fot. Dominika Dębska
Mieszkaniec wsi Opaka Duża, fot. Dominika Dębska


0:00
0:00
"Na pograniczu wytrzymałości. Część 3. Mieszkańcy" - reportaż Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Strefa wyjątkowa, miesiące izolacji od świata, budowa muru, kolejna strefa buforowa. Od trzech lat mieszkańcy przygranicznych miejscowości muszą żyć w warunkach nieustannego kryzysu. Szczególnie doświadczyła go także branża turystyczna, gdy liczba chętnych do przyjazdu na teren Puszczy Białowieskiej ponownie zmalała - wg szacunków nawet o kilkadziesiąt procent. 

Jak wygląda codzienność przy zaporze? Co mieszkańcy widzą z okien swoich domów? Czy przyzwyczaili się do tej sytuacji? Co sądzą o migrantach, aktywistach, obecności służb? 


| red: mag, sk



Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




"Oswoić ADHD" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Są wśród nas. Niektóre łatwo się rozpraszają, inne szybko denerwują, a jeszcze inne na przykład nie mogą usiedzieć w miejscu. To mogą być obrazy ADHD u różnych kobiet, ale też u jednej, bo ADHD ma różne oblicza. W październiku, Miesiącu Świadomości ADHD poznajmy historię Podlasianki, u której po ponad 40 latach życia zdiagnozowano to zaburzenie. Bohaterka reportażu jest lekarką, mamą trójki dzieci, kobietą spełnioną zawodowo, która konsekwentnie walczyła o swoje marzenia. W reportażu zdecydowała się pozostać anonimowa, ze względu na niezrozumienie społeczne i wciąż istniejące stereotypy wokół ADHD.

4 października 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Raj bez cytrusów" - reportaż Anny Bogdanowicz

"Bóg, dom, ziemia, rodzina" - to prywatne motto mieszczucha, który nigdy nie myślał, że ten tekst będzie zdobił ścianę w jego wiejskim domu. Przyszedł jednak taki czas, że swój raj stworzył w małej wsi na Podlasiu.

3 października 2024, godz. 17:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 3. Mieszkańcy" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

Strefa wyjątkowa, miesiące izolacji od świata, budowa muru, kolejna strefa buforowa. Od trzech lat mieszkańcy przygranicznych miejscowości muszą żyć w warunkach nieustannego kryzysu. Jak wygląda codzienność przy zaporze? Co widzą z okien swoich domów? Co sądzą o migrantach, aktywistach, obecności służb?

2 października 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Może jutro..." - reportaż Joanny Sikory

Jest tylko "przed" i "po" więzieniu. Maria Tiszkowska już inaczej nie potrafi mówić o swoim życiu. W białoruskim areszcie prezes witebskiego oddziału Związku Polaków spędziła dwa miesiące. Tamtejsza prokuratura oskarżyły ją o propagowanie nienawiści na tle narodowym i nazizmu, za co na Białorusi grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności.

1 października 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Sieroża" - reportaż Jarosława Iwaniuka

W swoim 74-letnim życiu, Sergiusz Niczyporuk zanim został człowiekiem biznesu i społecznikiem, był rolnikiem, cieślą i budowniczym. O takich ludziach jak on zwykło się mawiać, że nie z jednego pieca chleb jadał. Stworzył znane gospodarstwo agroturystyczne, ale jego droga do Sioła Budy była długa i nieprosta. W archiwalnej audycji z 2016 roku przypominamy nietuzinkową postać Sergiusza Niczyporuka, którego pożegnaliśmy w minioną sobotę. (28.09.)

30 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na spacerze" - reportaż Alicji Pietruczuk

Od prawie ćwierć wieku jest trenerką psów, choć jak sama twierdzi - bardziej szkoli ludzi, by umieli stworzyć z psami dobre relacje. Urszula Świelicka – Rusiłowicz dla swoich zwierząt wyprowadziła się z Białegostoku na wieś i teraz z szóstką białych owczarków spaceruje po podlaskich łąkach.

27 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


„Wizytówka” - reportaż Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

Ani ludzie ani urzędy – nikt nie ma sposobu na uratowanie niszczejącego dworku w Cisowie. To jedyna pamiątka po najlepszym gospodarzu czasów rozbiorów w tej części Polski, hrabim Karolu Brzostowskim i stworzonej przez niego Rzeczpospolitej Sztabińskiej. Dworek wielokrotnie zmieniał właścicieli, a obecni gospodarze zarzucili rozpoczęty remont i dziś to już prawie ruina.

26 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 2. Migranci w Fundacji Dialog" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

To miejsce, do którego trafia wielu cudzoziemców po przekroczeniu zielonej granicy. Fundacja Dialog - kilka niepozornych budynków w bliskim sąsiedztwie dworca PKP w Białymstoku i ludzie, którzy pomagają niezależnie od motywacji migrantów. Jak wygląda codzienność takiego ośrodka? Kim są podopieczni Dialogu? Co dalej dzieje się z migrantami, którzy tam trafiają? Jak im pomagać, nie będąc naiwnym?

25 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


„Ucieczka z Grande Ménestrandise” - słuchowisko Anny Urszuli Kucharskiej

Słuchowisko muzyczne HInsPe, zrealizowano w ramach 16.edycji festiwalu Julliet EM Festival, we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Reżyserem jest Jerzy Łazewski, w głównych rolach usłyszymy m.in. Wojciecha Malajkata i Rafała Królikiewicza.
Słuchowisko HInsPe - Historically Inspired Performance in Spe - to eksperymentalna dramaturgiczna forma radiowa. Jej cechy to muzyka dawna funkcjonująca jako motyw w fabule i opracowanie muzyczne.

6 października 2024, godz. 18:05


"Jak łabędzie. Opowieść o Saszy" - reportaż Anety Gałaburdy i Doroty Sokołowskiej

Tysiące łabędzi, jedenaście krajów, jedna kobieta na moto-paralotni - brytyjska ekolog podjęła się bardzo trudnej wyprawy. Sacha Dench przeleciała 7 tysięcy kilometrów, by zwrócić uwagę świata na los łabędzi bewików.

24 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Niespełniona miłość" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Stanisława Korolkiewicz, białostocka działaczka opozycyjna z lat osiemdziesiątych. Tworzyła w tym mieście „Solidarność” i Konfederację Polski Niepodległej. W stanie wojennym drukowała i kolportowała prasę podziemną, organizowała demonstracje, akcje ulotkowe i plakatowanie miasta. Przez cały czas była inwigilowana przez SB. Przeżyła dziesiątki rewizji, zatrzymań i przesłuchań. Siedem razy wyrzucano ją z pracy. Zmarła w wieku 80 lat. Dziś (23.09) ostatnie pożegnanie śp. Stanisławy Korolkiewicz.

23 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Miłość na bagnie" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

Wrzesień to wyjątkowy czas dla łosi i jeleni, które odbywają swoje zaloty, a później amory. Podpatrujemy je wraz z Piotrem Dembowskim w Biebrzańskim Parku Narodowym.

20 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości" - serial dokumentalny Dominiki Dębskiej

Nowy serial dokumentalny "Na pograniczu wytrzymałości" w każdą środę w Polskim Radiu Białystok i na radiowym kanale na YouTube. Co tydzień prezentujemy inne oblicze kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Oglądamy go oczami wszystkich zaangażowanych stron.


"Nadzieja darów" - reportaż Joanny Sikory

Miasta pod wodą i zrozpaczeni, bezradni ludzie. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie trwa powódź. To jedne z trudniejszych dni ostatnich dziesięcioleci. To także ten moment, kiedy ci, którzy nie ucierpieli chcą pomoc potrzebującym. W całej Polsce, także w województwie podlaskim, trwają zbiórki.

19 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 1. Aktywiści" - reportaż Dominiki Dębskiej

Nowy serial dokumentalny "Na pograniczu wytrzymałości" w każdą środę na naszej antenie. Co tydzień prezentujemy inne oblicze kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Oglądamy go oczami wszystkich zaangażowanych stron. W pierwszym odcinku towarzyszymy aktywistom w ich codziennej pracy w lesie - pytamy kim są, jakie mają motywacje, kto finansuje ich prace.

18 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Z życiem za bary" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Wiktoria Malinowska urodziła się w 1927 roku w Augustowie. Tutaj też spędziła radosne dzieciństwo, które przerywa nagle II wojna światowa. Augustów trafia pod okupację sowiecką i wypadki toczą się jak lawina. 13 grudnia 1939 roku zostaje aresztowany ojciec, augustowski policjant, który już nigdy nie wróci. Równo pięć miesięcy później, 13 kwietnia 1940 roku, trzynastoletnia Wiktoria wraz z matką i rodzeństwem wywieziona zostaje do Kazachstanu. Odtąd przez sześć lat każdego dnia musi toczyć walkę o przetrwanie swoje i swoich najbliższych w syberyjskim kołchozie.

17 września 2024; godz. 17:15 i 22:15


"Metamorfozy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Człowiek, który bezinteresownie pomaga drugiemu człowiekowi jest doceniany przez innych, ale też sam jest w stanie docenić każdego człowieka.Tę życiową prawdę stara się przekazać swoim uczniom białostocka nauczycielka – Anna Jurkowska. Po raz kolejny zorganizowała akcję „Metamorfozy”, w której wraz ze swoimi uczniami zmienia wygląd podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. Co wyniknie z tego spotkania dla uczennic i podopiecznych?

16 września 2024, godz.17:15 i 22:15


"Od Grodna do Workuty" - audycja dokumentalna Wiesława Szymańskiego

Roman Charkowski urodzony w 1924 roku w Grodnie, harcerz - jako piętnastolatek we wrześniu 1939 roku walczył z Sowietami w Obronie Grodna. W czasie okupacji sowieckiej został zaprzysiężony jako żołnierz konspiracyjnego Związku Walki Zbrojnej, później podczas okupacji niemieckiej jako żołnierz AK był w partyzantce w Puszczy Augustowskiej. Po II wojnie światowej przeszedł więzienia w Białymstoku, Wilnie, tam po śledztwie KGB dostał wyrok 10 lat łagru, na zesłaniu w obozie w Workucie przebył trzy lata. W 1948 roku wrócił do Polski.

15 września 2024, godz. 18:05


"Cztery pory Krystyny" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Urodziła się w jednym z najstarszych, drewnianych, zachowanych w dobrym stanie domów w Augustowie i wraca tu każdego roku. Krystyna Żelewska-Mirska pamięta kolory przeszłości swego ogrodu i już jako artystka odwzorowuje je w swoich tkaninach. To w swoim ponad stupięćdziesięcioletnim domu pracuje nad wierszami, materią tkaniny, komponując dzieła sztuki na wzór obrazów z natury. Bardzo chce być w Augustowie przydatna, ale jak większość artystów skazana jest na samotność.

13 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Giganty i ludzie" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Puszcza Białowieska kryje w sobie wiele dębowych olbrzymów, które mają po kilkaset lat. Ich mierzeniem i opisywaniem zajmuje się Tomasz Niechoda wraz ze swoją żoną Agnieszką. Od lat przemierzają puszczę w poszukiwaniu tych gigantycznych świadków historii.

12 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Trzy Marie" - reportaż Joanny Sikory

To ostatni w życiu dom. Na początku trzeba go oswoić, przyzwyczaić się do kroków po obcym korytarzu, nieznajomego w dotyku łóżka i spojrzeń innych. Decyzja o zamieszkaniu w domu spokojnej starości nigdy nie jest łatwa.

11 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Stare jak świat" - reportaż Alicji Pietruczuk i Joanny Sikory

Pan Włodzimierz żartuje, że nie wie czy szczęście jest duże czy małe, ponieważ nigdy go nie widział. Dla niego szczęście to samo życie, jego złe i dobre chwile. Jednych i drugich w codzienności Włodzimierza Naumiuka nie brakowało.

10 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Zapach łąki" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To miała być prawdziwa perła - Kombinat Łąkarski Wizna w Grądach Woniecko. Wybudowano w latach 60. XX w. w większości na nadnarwiańskich bagnach, które osuszono. Był wizytówką rozwoju socjalistycznego państwa polskiego. Kombinat pokazywano jako wzorcowe gospodarstwo, ale w latach dziewięćdziesiątych budynki sprzedano...

9 września 2024, godz.17:15 i 22:15


"Pamiętne dni" - audycja dokumentalna Agnieszki Czarkowskiej

Wrzesień 1939 roku we wspomnieniach. Wybuch II wojny światowej wspominają świadkowie tamtych lat: Alicja Rudniewska, Danuta Roszkowska, państwo Dolistowscy, Mieczysław Wroczyński oraz Henryk Smaczny. Nagrania pochodzą z reportaży archiwalnych Polskiego Radia Białystok.

8 września 2024, godz.18:05


"Yaron" - reportaż Joanny Sikory

Na scenie to charyzmatyczny wirtuoz. Pochodzący z Izraela pianista Yaron Gershovsky przez 45 lat był filarem The Manhattan Transfer. Amerykańska grupa to światowej sławy wokalny zespół z pogranicza jazzu i popu. Artysta koncertował z nimi na całym świecie. Yaron chętnie występuje też w Białymstoku, był tu już trzy razy. To nie przypadek, ma tu swoje korzenie.

6 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Nie honor było się poddać" - reportaż Lecha Pilarskiego

Audycja opowiada o bohaterskiej obronie Nowogrodu oraz o losie rodziny kpt. Eugeniusza Kordjaczyńskiego. Przez kilkadziesiąt bowiem lat byli oni przekonani, że oficer ten zginął i został pogrzebany w okolicach Nowogródka. Dopiero w XXI wieku to nieporozumienie wyjaśniono.

5 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Babcia wierzba" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Wśród powojennych bloków na jednym z podwórek Osiedla Mickiewicza w Białymstoku rośnie olbrzymia płacząca wierzba. Pamiętają ją pierwsi mieszkańcy bloków, ale i przed wojną drzewo tu już było. W jego sąsiedztwie toczyło się sielskie życie przedwojennych mieszkańców drewnianych domów do momentu, gdy ostatnie zniknęły z krajobrazu. W ich miejscu zbudowano bloki i przyszło wierzbie rosnąć obok śmietnika, wśród brudu. Jednak po wielu latach znaleźli się mieszkańcy, którzy w nieszablonowy sposób otoczyli drzewo opieką.

4 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"One w nas" - reportaż Dominiki Dębskiej

Kiedyś każdy chciał mieszkać w szlacheckim dworku, szukaliśmy pańskich rodowodów. Dzisiaj wieś przeżywa renesans, a wielu podkreśla swoje chłopskie pochodzenie. Czy analizowanie losów matek, babek i prababek zmusza do przyjrzenia się także własnemu życiu? Jak wpływa na nas chłopskie dziedzictwo?

3 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Imigrantki" - reportaż Alicji Pietruczuk

Pozujące do zdjęć, eleganckie starsze panie w delikatnym makijażu i kapeluszach na głowie to pensjonariuszki domu opieki w Sokołach. Fotograficzną sesję przygotowały imigrantki. Uciekły ze swoich krajów, bo bały się, że pójdą do więzienia albo stracą dzieci. Olga jest Białorusinką, przyjechała z Grodna, Rosjanka Nadieżda porzuciła Moskwę. Obie znalazły swoje miejsce w Białymstoku.

2 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Jeden los" - reportaż Joanny Sikory

Tych, którzy stracili tam bliskich boli samo słowo - Tryczówka. To tam 26 lipca 1944 roku wycofujące się oddziały niemieckie dokonały masowej egzekucji. Wtedy to hitlerowcy zapędzili dwudziestu kilku mieszkańców, głównie chłopów z Pawłów, Ryboł, Kaniuk, Ciełuszek, Tryczówki do domu, który spalili. W 80. rocznicę tamtych wydarzeń mieszkańcy postanowili uczcić pamięć ofiar.

30 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Trzaskawica" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Świtowoj, Bronimir, Praksa, Zbygniew - to tylko niektórzy członkowie Podlaskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Trzaskawica". Od 15 lat rekonstruują średniowieczne, wielokulturowe Podlasie. By wejść w ducha epoki przybierają historyczne imiona i zdobywają umiejętności z różnych dziedzin życia dawnych ludów Podlasia. Raz do roku organizują w Puszczy Knyszyńskiej kilkudniowe zimowe obozowanie, na które zjeżdżają się też grupy rekonstrukcyjne z innych zakątków Polski.

29 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Patrząc w oczy" - reportaż Dominiki Dębskiej

Czy empatii można się nauczyć? Jak powiedzieć choremu, że umiera, a leczenie tyko nieznacznie przedłuży jego życie? Tego na warsztatach w Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce mogą uczyć się chętni studenci medycyny. Jak przyznają przyszli lekarze, rozmowa z chorymi to trudna sztuka. W czasie studiów jest mało czasu, by nauczyć się jej w praktyce.

28 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Szarobure obydwa" - reportaż Alicji Pietruczuk

Wielu białostoczan może z dumą powiedzieć, że ich mruczący pupil pochodzi z "Kotkowa". To tysiące uratowanych i adoptowanych kotów. Agata Kilon od kilkunastu lat kieruje fundacją i wie wszystko zarówno o kocich biedach, jak i kocich szczęściach. Ale jej życie to nie tylko "kotkowo" i koty. To też dom i troje dzieci, zajęcia ze studentami i spotkania z przyjaciółmi.

27 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dwa światy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej [zdjęcia, fotokast]

Knyszewicze, mała wieś na Podlasiu, a w niej ponad stuletni drewniany dom. Mieszkają w nim od ponad 20 lat Joanna i Stanisław Nicewiczowie z Sokółki. Jako młodzi ludzie spełnili swoje wspólne marzenie, by żyć na wsi. Tu, jak mówią, czują się bardziej wolnymi ludźmi.

26 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Gra o dziecko" - reportaż Joanny Sikory

Ta walka jest bardzo nierówna. Przeciwnikiem jest komputer, a gra się o przyszłość swojego dziecka. Z tym od dłuższego już czasu zmaga się bohaterka reportażu – mama, której 13-letni syn jest na terapii uzależnień.

23 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Z marzeń nie rezygnujemy" - reportaż Adama Janczewskiego

W kilkadziesiąt minut ogień strawił to, na co pracowali przez całe życie. Para artystów - aktorka Monika Kwiatkowska, reżyser oraz aktor Mateusz Tymura i ich córka stracili dach nad głową i miejsce pracy. Spłonął należący do nich drewniany budynek w Borkach w Puszczy Knyszyńskiej. Był to ich dom, a także siedziba Fundacji Teatr Latarnia.

22 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:30




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok