Radio Białystok | Reportaż | "Olimpiada Pana Mariana" - reportaż Alicji Pietruczuk

"Olimpiada Pana Mariana" - reportaż Alicji Pietruczuk

12 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15

Występ polskiej wioślarskiej czwórki na Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku nie należał do najbardziej udanych. Dla Mariana Nietupskiego to wciąż żywe wspomnienie i poczucie straconej szansy. Pan Marian ma 93 lata i jest jednym z najstarszych olimpijczyków w Polsce. Urodził się i wychował pod Sokółką. We Wrocławiu studiował weterynarię i tam, nad Odrą , jak mówi „połknął wiosło”.

Pan Marian Nietupski, fot. Alicja Pietruczuk
Pan Marian Nietupski, fot. Alicja Pietruczuk


0:00
0:00
Olimpiada Pana Mariana - reportaż Alicji Pietruczuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pracowitość, dyscyplina i duch walki przynosiły kolejne zwycięstwa wioślarzy i otwierały furtkę do świata za żelazną kurtyną.  Mimo propozycji pozostania we Wrocławiu, Marian Nietupski po studiach wrócił na Białostocczyznę i został wiejskim weterynarzem. Tu również odnosił sukcesy, choć w tamtych czasach to była ciężka praca w trudnych warunkach. Zwierzęta i sport - to do dziś wielkie miłości pana Mariana.


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

"Ostatni z komanda kopistów... " - audycja dokumentalna Wiesława Szymańskiego

81 lat temu w getcie białostockim wybuchło powstanie. Zdaniem historyków był to drugi pod względem wielkości po Warszawie zryw ludności żydowskiej przeciw Niemcom. Walki rozpoczęły się 16 sierpnia 1943 roku i trwały zaledwie kilka dni. Pamiętając o tej rocznicy - przypominamy archiwalną audycję dokumentalną Wiesława Szymańskiego "Ostatni z komanda kopistów... ", której bohaterem jest malarz i rysownik Izaak Celnikier.

16 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Madonny Podlasia: Panna nieprzemijających ogrodów - Matka Boska Ostrobramska" - audycja Olgi Gordiejew

W Białymstoku szczególnym kultem otoczony jest wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej. Kopia cudownego obrazu z Wilna znajduje się w białostockiej katedrze.

15 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Słodki duet" - reportaż Dominiki Dębskiej i Joanny Sikory

Jeden miał występować na deskach teatrów muzycznych, drugi leczyć konie jako weterynarz. Rodzinne tradycje i zamiłowanie do kulinariów sprawiły, że swoje życie ostatecznie związali z Sokółką. W budynku starej szkoły postanowili założyć lodziarnię, w której można spróbować smaków z najdalszych zakątków świata. Czy nie żałują swojej decyzji o prowadzeniu biznesu w małym miasteczku na wschodnim skrawku Polski?

14 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dreszczyk przeszłości" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Co kryją kufry ukryte w starych domach? Iwona Zinkiewicz od lat zbiera stare zdjęcia, przedmioty i wspomnienia związane z rodzinnymi miejscowościami Szastały i Stryki. Pani Iwona prowadzi fanpejdż w popularnym portalu społecznościowym, gdzie publikuje dokumenty i opowiada usłyszane historie.

13 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Olimpiada Pana Mariana" - reportaż Alicji Pietruczuk

Występ polskiej wioślarskiej czwórki na Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku nie należał do najbardziej udanych. Dla Mariana Nietupskiego to wciąż żywe wspomnienie i poczucie straconej szansy. Pan Marian ma 93 lata i jest jednym z najstarszych olimpijczyków w Polsce. Urodził się i wychował pod Sokółką. We Wrocławiu studiował weterynarię i tam, nad Odrą , jak mówi „połknął wiosło”.

12 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Niezwyczajne skowronki" - reportaż Joanny Sikory

Od pierwszego kroku na scenie. Tak rozpoczęła się miłość do tańca wielu z młodych artystów Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Skowronki” z Brańska.

9 sierpnia 2024, godz.17:15 i 22:15


"Inżynier słowa" - reportaż Joanny Sikory

W wieku niespełna 20 lat miał już na swoim koncie kilkusetstronicowy debiut literacki. Dziś Edgar Hryniewicki kończy studia, które z literaturą fantasy nie mają za wiele wspólnego, ale wciąż pisze.

8 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dżentelmeni na murawie" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pasjonaci - rekonstruktorzy w strojach uszytych według dawnych wzorów, odtwarzają przedwojenną drużynę Strzelec Białystok i walczą o puchar Retro Ligi na murawach w całej Polsce. W tych rozgrywkach drużyna z Choroszczy od lat wiedzie prym...

7 sierpnia 2024, godz. 17:15


"Na wylot" - reportaż Joanny Sikory

Pierwsze bociany zaczęły swoją wędrówkę do ciepłych krajów. Ptaki opuszczają swoje gniazda, trwają bocianie sejmiki. W lipcu przez dwa tygodnie trwało wielkie liczenie. Takie Spisy Powszechne Bociana Białego odbywają się co 10 lat. Do Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków spływają dane, ich opracowanie zajmie kilka tygodni. Według danych z poprzedniego spisu z 2014 roku w Polsce żyło 45 tysięcy bocianów, a rejonem w Polsce, gdzie żyje najwięcej bocianów jest Suwalszczyzna. Czy wciąż północno-wschodnia Polska jest najchętniej wybierana przez te ptaki - dowiemy się jesienią.

6 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Wszystkie arie świata" - reportaż Dominiki Dębskiej

Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, młody wiek, szczupła sylwetka - można spełniać wszystkie zalecenia z vademecum profilaktyki przeciwnowotworowej i mimo to zachorować.Tak było w przypadku przyjaciółek - Moniki i Agaty. W krótkim czasie obie usłyszały podobną diagnozę - rak piersi...

5 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości" - reportaż Dominiki Dębskiej

Śmierć żołnierza Wojska Polskiego, który zmarł po ugodzeniu nożem na polsko-białoruskiej granicy, na nowo otworzyła dyskusję o bezpieczeństwie. Choć kryzys trwa już trzeci rok, jego końca wciąż nie widać. Ze skutkami kryzysu mierzą się także mieszkańcy, część przygranicznych terenów ponownie objęła strefa buforowa z zakazem przebywania. Czy decyzja zwiększy bezpieczeństwo i zatrzyma nową falę nielegalnej migracji?

2 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Kubuś" - reportaż Wiolety Wróbel i Agnieszki Czarkowskiej

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiamy opowieść o powstańczym wozie pancernym "Kubuś". Pomysł na zbudowanie „Kubusia”, pojawił się w dowództwie Grupy Bojowej „Krybar”, walczącej na Powiślu. Było to nie lada wyzwanie, by w warunkach powstańczych zbudować pojazd pancerny w niecałe dwa tygodnie. Cel? Wesprzeć planowane ataki na zajęty przez Niemców teren Uniwersytetu Warszawskiego. Czy „Kubuś” spełnił swoje zadanie? Dlaczego nadano mu taką nazwę? Co łączy go z Białymstokiem?

1 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Babcia w akcji" - reportaż Joanny Sikory

Sobotni wieczór w domu, przed telewizorem albo z wnukami? Owszem, wielu seniorów tak spędza ten czas, ale są też tacy, którzy w tym czasie wychodzą na parkiet. Taneczne wieczorki cieszą się niesłabnącą popularnością. Sale w klubach, które organizują takie potańcówki w karnawale są pełne gości.

31 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dźwięki życia" - reportaż Alicji Pietruczuk

Białystok to pachnące lasem miasto bezpieczeństwa i odpoczynku - uważa Ina Dobrowolska, która pracowała w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie. Rytm życia małego miasta Enegodaru był zgodny z rytmem elektrowni. Dziś Rosja okupuje miasto, elektrownia nie działa, a większość mieszkańców uciekła. Pani Ina, która ma polskie korzenie, trafiła do Supraśla dzięki pomocy energodarskiego Klubu Polskiego...

30 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Masa i rzeźba" - reportaż Dominiki Dębskiej i Joanny Sikory

To jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Blisko 80% Polaków wśród celów na nowy rok wymienia uratę wagi i dbanie o sylwetkę. Trend widoczny jest na siłowniach, które w styczniu przeżywają prawdziwe oblężenie. Wielu świeżych nabywców karnetów treningowych nie wytrwa jednak w postanowieniu dłużej niż do marca. Droga do szczupłej i zdrowej sylwetki jest bowiem kręta, kryje też wiele pułapek. Jak je ominąć, by "projekt plaża" zakończyć sukcesem?

29 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Jesteśmy na antenie" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Historia Polskiego Radia Białystok to burzliwe zmiany oraz różne siedziby, zmieniający się dziennikarze, różnorodne tematy, jakie poruszamy na antenie. Doskonaląca się technika pozwala nam nosić lżejsze magnetofony, ciąć taśmę wirtualnie i archiwizować w chmurze. Jak działała białostocka rozgłośnia w swoich siedzibach przy Grottgera i Akademickiej i czym różni się tamto radio od tego ze Świerkowej, skąd nadajemy od 50 lat?

26 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Bajarka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pani Edyta na co dzień pracuje w muzeum, ale to nie jedyna jej praca. Od dziesięciu lat opowiada w jednej z białostockich kawiarni baśnie. Jak wyglądała jej droga do stania się bajarką? Co sprawia, że ludzie tak chętnie słuchają baśni?

25 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Kolonia Bobinka" - reportaż Joanny Sikory

Życie przy granicy tylko bywa spokojne. Doskonale o tym wiedzą mieszkańcy przygranicznych wiosek takich jak Opaka, Wojnówka czy Starzyna. Dotkliwie poczuli to po drugiej wojnie światowej, kiedy to wraz z nową granicą ze Związkiem Radzieckim pojawiły się słupy i zmiany, które stały się nieodwracalne.

24 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Po mistrzowsku" - reportaż Dominiki Dębskiej i Joanny Sikory

Jagiellonia Białystok pierwszy raz od początku swojego istnienia zdobyła tytuł mistrza Polski w piłce nożnej. Najwytrwalsi miłośnicy Jagi spędzili wiele godzin, pokonując setki kilometrów, by dopingować swojej drużynie w drodze po mistrzostwo. Dumni po zwycięstwach, wierni po porażkach - tworzą żółto-czerwoną rodzinę i kibicują po mistrzowsku. Autorki reportażu towarzyszyły tym najwierniejszym kibicom przez ostatnie trzy kolejki Ekstraklasy. Przypominamy reportaż emitowany tuż po zdobyciu przez Jagę tytułu mistrza w maju tego roku.

23 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Czułe ucho. Paradoksy Edwarda Redlińskiego" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Edward Redliński był na początku reporterem i dziennikarzem z nosem węszącym rzeczywistość. Miał nieposkromiony temperament i wielki talent. „Gdyby zniknęły wszystkie jego książki, wystarczyłaby mu sława, jakiej zaznała „Konopielka” – twierdzi krytyczka literacka prof. Jolanta Sztachelska.

22 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Zmierzch Siennego Rynku" - reportaż Edwarda Redlińskiego

W 1968 roku zlikwidowano w Białymstoku legendarny targ na Siennym Rynku, przeniesiono go na ul. Bema. Jest to pierwszy reportaż dźwiękowy w archiwum naszej rozgłośni. Autor Edward Redliński oddał w nim klimat okolic Siennego Rynku: konie, furmanki, "terpentynę sprzedaję", Cyganka powróży i pośpiewa, biustonosze francuskie, słynna knajpa "Staromiejska"...

19 lipca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Więcej niż dom" - reportaż Joanny Sikory

Drzwi tego domu zawsze stały otworem dla ludzi potrzebujących wsparcia i schronienia. Dziś rozległa posiadłość w wileńskiej dzielnicy Antokol liczy ponad 80 lat. Otoczona drzewami zaświadcza nie tylko o trudnej historii rodziny Strużanowskich, ale i miasta. W czasie wojny i trudnych latach powojennych ten dom dla wielu stał się azylem i drogą do wolności.

18 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Moja nowa mowa" - reportaż Dominiki Dębskiej

Z tym problemem zmaga się pół miliona Polaków. Białostoczanin Michał Dowgiert z jąkaniem walczył od dziecka. Problem z płynnym wypowiadaniem uniemożliwiał Michałowi swobodne kierowanie życiem, ograniczał też towarzysko. Wszystko do chwili, gdy trafił na nowatorską terapię...

17 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Jak ten pierścień" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak to jest być niepełnosprawnym artystą na wsi? Mierzyć się nie tylko z własnymi ograniczeniami, ale i krytycznymi spojrzeniami społeczności? Tymoteusz Muśko - malarz prymitywista nazywany Nikiforem Północy dopiero po wyjeździe do Suwałk z rodzinnego Dubna zaczął malować farbami, wcześniej szkicował tylko kredkami.

16 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Z iskrą w oku" - reportaż Joanny Sikory

Niewielki zielony kiosk, a w nim prawdziwe muzeum. Na półkach wiekowe radia, zegary i przeróżne stare sprzęty z poprzedniej epoki. Na każdy pan Waldemar Maliszewski, w przerwie pomiędzy ostrzeniem narzędzi, patrzy z czułością. Ten malutki kiosk to przede wszystkim miejsce, gdzie w Białymstoku można naostrzyć noże, tasaki, sitka czy nożyczki.

15 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ojciec, stryj, dziadek..." - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Obława Augustowska - latem 1945 roku oddziały Armii Czerwonej i NKWD w powiecie augustowskim i suwalskim zatrzymują blisko 8 tysięcy osób.

12 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Paweł Hulajnoga" - reportaż Alicji Pietruczuk

Hulajnoga zawsze jest w pobliżu. Na niej Paweł Kalinowski przemierza drogi i bezdroża województwa podlaskiego. Zebranymi podczas wypraw wrażeniami dzieli się w mediach społecznościowych. Wyruszamy w podróż nad Narew. Cieszymy się wiejskim spokojem i rozmowami ze spotkanym w różnych zakątkach regionu mieszkańcami, bo "droga to ludzie".

11 lipca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Leśne chłopy" - reportaż Dominiki Dębskiej

Bladym świtem, bez względu na pogodę, w jak najgłębszą głuszę - wyruszają do lasu, by przejść kilkanaście kilometrów, przenocować lub spędzić chociaż kilka godzin i wypić zaparzoną na ognisku kawę. Swoją aktywność nazywają buszkraftem, a do każdego biwaku podchodzą bardzo profesjonalnie.

10 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na fali wspomnień" - reportaż Joanny Sikory

To był bilet w jedną stronę. Od niechęci władzy ludowej nie było wtedy odwrotu. W 1981 roku Lech Foremski razem z rodziną wyjechał z Białegostoku. Najpierw do Austrii, a potem do USA. Zostały wspomnienia o obrazach białostockich ulic, twarzach przyjaciół i tęsknota. Przelane na papier stworzyły opowieść o poszukiwaniu swego miejsca na ziemi i ojczyzny. Gdzie ona jest po tylu latach?

9 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Z widokiem na życie" - reportaż Joanny Sikory

Taka informacja wywraca życie do góry nogami. Tak też było w przypadku pani Małgorzaty. Z pozoru niegroźna torbiel okazała się nowotworem jajnika. Najpierw gonitwa myśli i burza uczuć, które stopniowo udało jej się przeobrazić w siłę do działania. Choroba nowotworowa to był też czas, gdy ona walczyła o zdrowie, a bliscy ze swoim strachem o nią.

8 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni ze wsi Grzędy" - reportaż Alicji Pietruczuk

Pacyfikacja, przymusowe roboty, emigracja. Los Ryszarda Kotowskiego to opowieść o całym pokoleniu Polaków, których dzieciństwo przypadło na lata wojenne. Nigdy jednak nie zapomniał ani o swojej rodzinnej biebrzańskiej wsi, ani o swoich polskich korzeniach. Wraz z żoną Marią pielęgnują pamięć o Grzędach i wspierają Polonię w Bayonne w USA.

5 lipca 20234 godz. 17:15 i 22:15


"Na swoim" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Mijają trzy lata od szturmu kilku tysięcy migrantów kierowanym przez służby białoruskie na przejściu polsko-białoruskim w Kuźnicy. Autorka reportażu przemierza przygraniczne miejscowości z byłej strefy zamkniętej z powiatu sokólskiego i rozmawia o życiu na granicy z mieszkańcami, wśród których są jej rozmówcy sprzed trzech lat.

4 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Drugi dom" - reportaż Dominiki Dębskiej

To jeden z najtrudniejszych dylematów dojrzałego życia. Kiedy choroba odbiera samodzielność starszym schorowanym rodzicom, a sami nie jesteśmy w stanie się nimi zajmować. Jak znaleźć miejsce, które zapewni bezpieczeństwo, profesjonalną opieką i ludzkie traktowanie - które będzie jak drugi dom? Z takim wyzwaniem mierzyła się rodzina pani Agnieszki...

3 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dom, kreska, pamięć. Henryk Wilk" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Uwieczniał zaułki, uliczki i budynki Białegostoku. Projektował przyszłość, szkicował kupowanymi na bazarze piórkami, a ślad zostawiał na starym naświetlonym papierze fotograficznym. Henryk Wilk był dziennikarzem i rysownikiem, ślad jego kreski w Gazecie Białostockiej kojarzy mnóstwo Podlasian.

2 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"U źródła" - reportaż Joanny Sikory

W środowisku twórców ludowych mało kto o nim nie słyszał. Eugeniusz Markiewicz to tkacz, którego umiejętności wprawiają w podziw.

1 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Haczyki życia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Są z różnych pokoleń i momentów życia, ale łączy ich wspólna pasja - wędkowanie oraz miejsce – staw przy ul. Mickiewicza w centrum Białegostoku. To raj dla miejskich wędkarzy i nie tylko ze względu na ryby, ale też malowniczy zakątek wokół stawu, pełen zieleni i ptaków. Jak pasja tych osób łączy się z ich codziennym życiem?

28 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok