"Kolorowy babci świat" - reportaż Alicji Pietruczuk
Wnuki to ich wszystko. Niektóre nie umieją rysować, inne robić bransoletek z gumek czy grać w szachy. Są nawet takie babcie, które nie umieją robić naleśników. Bywa, że brakuje im cierpliwości albo czasu. Dzieci z białostockiego przedszkola „Plastuś” są jednak zgodne, że wszystkie babcie są kochane.
21 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Miłość na przeczekanie" - reportaż Dominiki Dębskiej
Stabilna praca, odchowane córki, dom za miastem - Dorota i Maciej Muczyńscy postanowili wywrócić swoje życie do góry nogami. Stworzyli rodzinę zastępczą, otworzyli drzwi do swoich serc i domu przed trójką małych chłopców.
20 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Pieśni przebudzenia" - reportaż Alicji Pietruczuk i Źmiciera Kościna
Tej rewolucji przed pięciu laty nikt się nie spodziewał. Białorusini wcześniej cierpliwie znosili autorytarne rządy Aleksandra Łukaszenki. Jednak latem 2020 roku, podczas wyborów prezydenckich, protest był silny i powszechny. Utwór jest przejmującym, dźwiękowym obrazem walki Białorusinów o godność i wolność, z perspektywy jednoczących naród pieśni. Autorzy przedstawili siłę białoruskich protestów, podtrzymywanych pieśniami, które tworzą wspólnotę, a także podgrzewają nadzieję zniewolonego narodu na uwolnienie się od dyktatury.
19 stycznia 2025, godz. 18:05
"Ze świętami" - reportaż Joanny Sikory [zdjęcia]
Oddajemy te pieśni tam skąd je wzięliśmy. Tak o kolędowaniu mówią młodzi ludzie, którzy wyruszyli z gwiazdą kolędować po podlaskich wsiach. Jest to jedna z najważniejszych, choć zanikających, świątecznych tradycji.
17 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Czarne" - reportaż Małgorzaty Lachendro
W 1974 roku po raz pierwszy na boisku pojawiły się zawodniczki "Czarnych" Sosnowiec, najbardziej utytułowanego klubu kobiecego w kraju. Zawodniczki pierwszego składu opowiadają o początkach kobiecej piłki w Polsce. Jest to historia o przyjaźni, ambicji, pasji i walce, by spełniać marzenia – pomimo wszystko.
16 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Wyższy interes" - reportaż Dominiki Dębskiej
To jeden z fragmentów Białegostoku, w którym czas się zatrzymał. Drewniane domy od dworca PKS aż do ulicy Kopernika pamiętają jeszcze lata międzywojenne. W ostatnim czasie prace nad przyszłością tego terenu bardzo przyspieszyły. Pod koniec roku miasto ogłosiło konsultacje społeczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej części osiedla, 16 stycznia posiedzenie Komisji Zagospodarowania Przestrzennego w tej sprawie, a już w najbliższy poniedziałek projekt trafi na sesję Rady Miasta.
Kto napisze nową historię tej dzielnicy - miejscy planiści czy deweloperzy?
Reportaż powstał w maju 2023 roku.
15 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Smugi światła" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Świat sześcioletniej Ireny legł w gruzach wraz z tragiczną śmiercią matki i ojca. Kobieta wspomina swoje dzieciństwo w Białowieży i młodość w Hajnówce po kilkudziesięciu latach od zdarzenia. Ożywają obrazy z przeszłości zarówno te mroczne, jak i pełne światła. To opowieść o niezwykłych spotkaniach Ireny z mierzącymi się ze swoim losem ludźmi oraz o miłości, która wiedzie ku przebaczeniu.
14 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Gdy się miłość rodzi" - reportaż Joanny Sikory
Lato to popularny czas wesel. Ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiele par mówiło sakramentalne "tak" w czasie Bożego Narodzenia. To wyjątkowy, pełen spokoju, rodzinny czas. To także moment roku, kiedy nabiera innego wymiaru. Wtedy skrzypiący pod nogami śnieg był dodatkową atrakcją, a biel sukni ślubnej współgrała z otoczeniem. Dziś, może ze względu na nieprzewidywalną aurę, pary decydują się na ślub latem.
13 stycznia 2025, godz. 17:15
"Marzycielka"- audycja dokumentalna Joanny Sikory i Gabrieli Walczak
Maria Skłodowska-Curie była pierwszą uczoną uhonorowaną dwiema Nagrodami Nobla. Pierwszą kobietą – profesorem na Sorbonie. Jedyną cudzoziemką, której prochy spoczęły w paryskim Panteonie, wśród najznamienitszych Francuzów – takie informacje o wybitnej Polce można znaleźć w jej biografiach.
12 stycznia 2025, godz. 18:05
10 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Dąbrówka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej [zdjęcia]
Dąbrówka to białostocka restauracja od ponad 40 lat wpisana w życie osiedla Piasta. Wielu mieszkańców wspomina organizowane tam huczne wesela czy imprezy sylwestrowe. Do końca grudnia można było zjeść na miejscu czy kupić w okienku na wynos tradycyjne potrawy z kuchni podlaskiej. I choć w barze czas się zatrzymał w latach 90-tych, to do ostatnich chwil przed zamknięciem Dąbrówka miała swoich licznych bywalców. Dotychczasowy właściciel postanowił z końcem roku zamknąć działalność. Wielu mieszkańców nurtuje pytanie, jaki będzie los Dąbrówki? Czy nowy dzierżawca lokalu podtrzyma gastronomiczną tradycję?
9 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Bój w obronie tuj" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]
Od blisko 100 lat rosły w białostockim Parku Planty. Wielu białostoczan darzyło je sentymentem, wspominając obowiązkowe zdjęcia przy tujach podczas niedzielnych spacerów. Wiekowe żywotniki właśnie wycięto z parkowego krajobrazu. Projekt z 2007 roku zakładał usunięcie wszystkich tuj z Alei Zakochanych. Przeciwko temu wiosną ubiegłego roku protestowali społecznicy i niektórzy radni. Chcieli, aby żywotniki stały się pomnikami przyrody, do czego jednak nie doszło.
Reportaż powstał w marcu 2024 roku.
8 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Kiselyca i czosnek, czyli święta u Łemków - reportaż Anny Petrovskiej
Dwa tygodnie po świętach Bożego Narodzenia według kalendarza gregoriańskiego, kiedy większość Polski powoli zapomina o świątecznych uszkach i makowcach, prawosławni w Krynicy Zdroju szykują się do kolacji wigilijnej. Są Łemkami zamieszkującymi Beskid Sądecki i święta Bożego Narodzenia obchodzą w obrządku wschodnim, tak jak i prawosławni w naszym regionie.
7 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Taka to była radość" - reportaż Alicji Pietruczuk
"Centrum świata jest w Kaniukach" - mówi Włodzimierz Naumiuk. Rzeźbiarz ludowy przeżył w tej wsi nad Narwią blisko 90 lat - całe swoje życie. Wspomina czasy swojego dzieciństwa, tęskni za prostym wiejskim życiem, opowiada o dawnych prawosławnych zwyczajach wigilijnych i świątecznych.
6 stycznia 2025, godz. 22:15
"Fale Islandii" - reportaż Dominiki Dębskiej
Jak brzmi lodowiec? Jak gejzer? A jak płynąca lawa tuż po erupcji uśpionego wulkanu? Katarzyna Paluch już od pierwszej wizyty na Islandii zakochała się w tym, co kryje wyspa, jej surowej przyrodzie, spektakularnych widokach, ale też dźwiękach.
3 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Moja i mojsza gmina" - reportaż Joanny Sikory
Spory trwały niemal do ostatnich dni. Nie było pożegnania, a ostatnią sesję w Supraślu gminni radni przerwali. Na wspólnej sali już się nie spotkają, bo od 1 stycznia gmina w dotychczasowym kształcie przestała istnieć. Z pięciu podbiałostockich wsi: Grabówka, Henrykowo, Sobolewo, Sowlany i Zaścianki, rząd stworzył gminę Grabówka.
2 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
1 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Z włosem i pod włos" - reportaż Joanny Sikory
Niewiele osób może pochwalić się takim zawodowym stażem. Pani Felicja Brzozowska, przez bliskich i klientów zwana Magdą, strzyże od 70 lat. Przez dziesięciolecia pracowała w zakładzie przy ulicy Sienkiewicza w Białymstoku, potem przeniosła się na ulicę Wesołą. Wraz z nią przeszli też klienci, którzy nie wyobrażają sobie wizyty u innej fryzjerki. Pani Magda od początku ścina tylko panów. Za pół roku skończy 90 lat.
30 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
"Zapisane w dźwięku" - audycja dokumentalna Gabrieli Walczak
Radio Białystok u swoich początków miało dużo szczęścia. Zaraz po przejściu frontu w 1944 roku, jesienią w mieście pojawili się aktorzy i przedwojenni radiowcy z Wilna. Już we wrześniu nadawane były między innymi komunikaty z frontu wprost do głośników zainstalowanych na ulicznych słupach wzdłuż ul. Mickiewicza, na Rynku Kościuszki czy przy Warszawskiej. W styczniu 1945 roku wileńscy artyści zrealizowali pierwsze białostockie słuchowisko radiowe. Z takim rozmachem 80 lat temu powstało w mieście radio, pod oficjalną nazwą - Polskie Radio Dyrekcja Okręgowa w Warszawie Oddział w Białymstoku.
29 grudnia 2024, godz. 18:05
"Żółty samochód" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk
Przez Ozierany Wielkie, oprócz wojskowych samochodów patrolujących granicę, rzadko ktoś przejeżdża, a najbliższy sklep jest oddalony o kilkanaście kilometrów. Są jednak dni, kiedy Ozierany ożywają. Mieszkańcy wychodzą na ulicę albo wyglądają przez okna wyczekując znajomej melodyjki i żółtego samochodu pana Bogdana.
27 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
26 grudnia 2024, godz. 13:05 i 22:05
"Dobro, które wraca" - reportaż Joanny Sikory
Każdy z nas nosi w sobie swoją opowieść wigilijną. Samotność i zwątpienie dopada na różnych etapach życia. By odzyskać wiarę w otaczający świat i drugiego człowieka czasami wystarczy jeden gest, uśmiech i odrobina dobrej woli. Nieraz kluczem do szczęścia jest umiejętność dzielenia się sobą. To cenny dar, ważny nie tylko podczas Bożego Narodzenia.
24 grudnia 2024, godz. 17:15
23 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
"Portret brata" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Spotkanie, w którym słowa nie są najważniejsze... Opowieść o przyjaźni brata Alberta z mężczyznami niepełnosprawnymi intelektualnie z Domu Pomocy Społecznej w Ojcowie. Brat Albert Koczaj - psycholog - jest również malarzem i portrecistą swoich podopiecznych. Jest przewodnikiem po świecie osób, w którym spotkanie częściej sprowadza się do wspólnego przeżywania niż wymiany myśli.
22 grudnia 2024, godz. 18:05
"Z serca do serca" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Jesteśmy zmęczeni masówką z plastiku. Chcemy otaczać się przedmiotami autorskimi, wykonanymi ręcznie, z pasji i w zgodzie z własnym talentem. Dlatego coraz większym powodzeniem cieszą się targi rzeczy zrobionych przez rękodzielników. Jest to okazja do znalezienia oryginalnego prezentu, spotkania artystów i porozmawiania z nimi twarzą w twarz. Pani Elżbieta przywraca urok sznurom korali naszych babć i prababć, dając nowe życie starym rodzinnym pamiątkom.
20 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
"Dom z windą" - reportaż Alicji Pietruczuk
Tę budowę białostocka prasa śledziła ze szczególną uwagą. Kiedy ją zakończono w 1958 roku – pierwszy białostocki wieżowiec z windą stał się nie tylko domem dla 38 rodzin, ale też atrakcją i dumą mieszkańców miasta.
19 grudnia 2024, godz. 17:15
18 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
"Szeryf i inni" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Każde miasto ma swoje osobliwe, niezwykłe postaci. Tak też było w Łomży, gdzie rządzili Szeryf, Hitler czy Babciapomóż. Pozacierały się ślady miejsc i innych ludzi, ale oni pozostali barwni, jak ślad na płótnie wspomnień.
17 grudnia 2024, godz.17:15 i 22:15
"Moje anioły" - reportaż Joanny Sikory
Ta znajomość zrodziła się zupełnie przypadkowo. Pani Melania była samotna i potrzebowała pomocy, a pani Magda chciała komuś tę pomoc ofiarować. Tak rozpoczęła się ich kilkuletnia przyjaźń.
16 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
"Na Widoku" - reportaż Alicji Pietruczuk
Stan wojenny miał tysiące cichych bohaterów. Opór przeciwko komunistycznej władzy nie byłby możliwy bez ludzi kolportujących ulotki, zbierających pieniądze na wsparcie internowanych czy kompletujących w kościołach paczki dla potrzebujących. Byli też tacy, którzy ukrywali osoby poszukiwane przez SB.
13 grudnia 2024, godz. 17:15 i 2215
"Lustro z pamięcią" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Ponad 800 pasjonatów XIX-wiecznej techniki fotografii znajdziemy w Internecie w grupie pod nazwą "Mokry kolodion-Polska". Jest wśród nich białostocki fotograf Andrzej Górski. Co składa się na unikalność fotografii wykonanych w mokrym kolodionie? Dlaczego bohater reportażu wybrał właśnie ten sposób obrazowania świata i jak zmienia on jego życie?
12 grudnia 2024, godz. 17:15
"Na pograniczu wytrzymałości. Część 4. Szpital w Hajnówce" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]
Niektórzy nazywają go szpitalem przyfrontowym. To tam trafiają ranni cudzoziemcy forsujący zaporę, funkcjonariusze i żołnierze, którzy strzegą polskiej granicy. Szpital Powiatowy w Hajnówce od trzech lat leczy i mierzy się ze skutkami kryzysu migracyjnego. Jak zmieniła się praca w tym miejscu? Co jest najtrudniejsze? Jak radzą sobie z nowymi wyzwaniami? Czy kryzys, którego doświadcza szpital - paradoksalnie - może okazać się szansą?
11 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
"Narwiański podróżnik" - reportaż Joanny Sikory
Gdyby nie kilka przypadków Alan Duben nigdy by nie przyjechał do Tykocina. Amerykański antropolog odnalazł rodzinną miejscowość swojej babci Chaji Kurlander prawie 110 lat po tym jak z niej wyjechała. Babcia uciekła do USA w poszukiwaniu lepszego życia na początku XX wieku. Natomiast on przyjechał do Polski, aby poznać świat, który opuściła.
10 grudnia 2024, godz.17:15 i 22:15
"Cud wspomnień" - reportaż Joanny Sikory
W przypadku takiej miłości wystarczyło jedno spojrzenie, aby wróciły obrazy utkane z dźwięków, smaków i widoków. Pachnące różami ogrody, dziecięce harce na płotach czy wojny na pomidory. Piotr Damulewicz w jednej chwili wrócił do swoich ukochanych Bojar. Białostocki aktor spędził w tej najstarszej dzielnicy miasta dzieciństwo i młodość.
9 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
"Marzyciel - realizator" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Posąg Moai znajdziemy nie tylko na Wyspach Wielkanocnych czy w Muzeum Brytyjskim, ale też w przygranicznej wsi Knyszewicze. A to za sprawą Stanisława Nicewicza, który stworzył ponad czterometrową kopię monumentalnej rzeźby na swoim podwórku. I choć w podlaskim krajobrazie wygląda ona dość egzotycznie, to jej wnętrze jest bardzo podlaskie. Posąg jest nie tylko artystyczną ekspresją autora, ale też kapsułą czasu, w której każdy zainteresowany mógł złożyć to, co chciałby przekazać przyszłym pokoleniom.
6 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
"Różowa rewolucja języka" - reportaż Doroty Sokołowskiej
"Cześć"- to słowo, które wymawiamy dziesiątki razy w ciągu dnia, najczęściej uśmiechając się na widok tego, kogo pozdrawiamy. Ale młode dziewczęta do uśmiechu i pozdrowień dodają coś jeszcze: miękkie „i”, w efekcie tworząc nową formę czysto polskiego słowa, które w ich ustach brzmi jak "czesici".
5 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15