Radio Białystok | Reportaż | "Których bronić trzeba..." - reportaż Dominiki Dębskiej
Jego największym marzeniem była troska o najsłabszych i to ona przywiodła go z Warszawy na podlaską wieś.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Doktor Paweł Grabowski od kilkunastu lat w ramach hospicjum domowego pomaga nieuleczalnie chorym mieszkańcom podlaskich wsi - łagodzi ich cierpienie, by godnie i w jak największej sprawności mogli dożyć swoich dni. Po trzech latach budowy powstało również stacjonarne hospicjum, gdzie swoje miejsce znajdzie ponad 50 umierających i potrzebujących opieki.
Skąd dr Grabowski czerpie siłę i inspiracje do tak ofiarnego działania? W czym widzi sens swojej pracy?
Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza to organizacja pożytku publicznego, swoją działalność w dużej mierze zawdzięcza darowiznom. Hospicjum można wesprzeć odpisując 1,5% podatku, a także przekazując datki za pośrednictwem strony https://hospicjumeliasz.pl/pomagam/
Spotykają się dwa razy w tygodniu - często przez dwadzieścia i więcej lat. Rozmawiają, dzielą się doświadczeniem, siłą i nadzieją, że można żyć pełną piersią i uśmiechać się do ludzi - nawet, gdy mąż jest alkoholikiem. Al - Anonki, żony uzależnionych niosą pomoc samym sobie i swoim rodzinom.
21 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Narodowy Program Odstraszania i Obrony czyli Tarcza Wschód - wielką inwestycję militarną ogłoszono w świetle fleszy już pół roku temu. Później na długo zapadła cisza, a w przygranicznych miejscowościach zaczęły narastać obawy i domysły o wysiedleniach i wywłaszczeniach. Wreszcie w połowie listopada z miejscowymi do rozmów usiedli przedstawiciele MON i generałowie, zapewniając, że wysiedleń i wywłaszczeń nie będzie. Czy mieszkańców przekonały te obietnice?
20 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Ta walka jest bardzo nierówna. Przeciwnikiem jest komputer, a gra się o przyszłość swojego dziecka. Z tym od dłuższego już czasu zmaga się bohaterka reportażu – mama, której 13-letni syn jest na terapii uzależnień.
19 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Krótkie pochmurne dni, mało słonecznego światła - dwa ostatnie miesiące w roku to dla wielu z nas czas, kiedy wykorzystujemy ostatnie rezerwy życiowej energii. Wiele osób uskarża się na spadek nastroju, jednak późna jesień i zima to w naszym klimacie naturalna pora roku, nie tylko przyrodzie, ale i ludziom - bardzo potrzebna.
18 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Jest otoczony zegarami - wiszą i stoją, leżą, piętrzą się na półkach. Celem Piotra Gruntowicza - zegarmistrza - jest natomiast, żeby wszystkie.... chodziły.
15 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Bladym świtem, bez względu na pogodę, w jak najgłębszą głuszę - wyruszają do lasu, by przejść kilkanaście kilometrów, przenocować lub spędzić chociaż kilka godzin i wypić zaparzoną na ognisku kawę. Swoją aktywność nazywają buszkraftem, a do każdego biwaku podchodzą bardzo profesjonalnie.
14 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
„ZAZ Wytwórnia” - ta niewielka manufaktura jest ich światem - miejscem, w którym każdego dnia pokonują swoje słabości i uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Ponad 20 osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi pracuje tu przy produkcji świeżych makaronów oraz pierogów, które trafiają do sklepów, restauracji i indywidualnych odbiorców.
13 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
To jest wyjątkowo okrutny świat dla młodych ludzi nieakceptujących swego ciała. Świat filtrów na Instagramie, w których zawsze wygląda się piękniej - zderzony z rzeczywistością bywa trudny do zaakceptowania.
12 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Naukę języka mają na wyciągnięcie ręki, zupełnie inaczej niż pokolenie ich babć. To, co łączy pokolenie młodych Polaków na Łotwie, ich rodziców czy dziadków, to świadomość, że język jest wyrazem tożsamości. Jak postrzegają Polskę? Czym jest dla nich kraj przodków?
11 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
To jego pierwsza i ostatnia praca w życiu. Zdzisław Wąsowicz pracuje w Okręgowym Urzędzie Miar w Białymstoku od 54 lat. Z zawodu, jak i z pasji jest metrologiem. Stoi na straży by kilogram był kilogramem, metr metrem, litr litrem, a kilowatogodzina kilowatogodziną. Czym byłby świat bez rzetelnej miary?
8 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Dawny Białystok - drewniany, wypełniony wielokulturowym gwarem, pełen różnorodności. Taki właśnie zachował się na zdjęciach, które ma w swojej kolekcji Tadeusz Chańko. Podczas wakacji wyjeżdżano na letniska do Ignatek, odwiedzano też Teatr zwany Rozkoszą. Jeżdżono tam pierwszym i jedynym tramwajem konnym, czyli zaprzęgniętymi w konie wozami, po specjalnie położonych torach tramwajowych.
7 listopada 2024, godz. 17:15
Wiesław Adamczyk miał 6 lat, kiedy runął jego świat. W maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem został wywieziony na Syberię. Mały Wiesio przeżył głód, ucieczkę z sowieckiego raju za wojskiem Andersa, śmierć matki w Teheranie, obozy dla uchodźców w Persji, czekanie w Anglii na emigrację do USA. Tułaczka Wiesława trwała dziesięć lat, osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych.
6 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Krajobraz wokół to rozbite czołgi i samochody, spalone drzewa, leje po bombach, kleiste błoto, w którym grzęzną nogi i okopy ze szczurami. Tak żyją żołnierze walczący w Ukrainie w tzw. strefie zero czyli - oko w oko z wrogiem. W powietrzu zapach prochu i rozkładających się ciał...
5 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Ostatnia droga księdza Jerzego Popiełuszki - w 40. rocznicę śmierci przypominamy wydarzenia z początku listopada, które miały miejsce w Białymstoku. Potajemne przewiezienie ciała ks. Jerzego do Białegostoku, sekcja zwłok w białostockiej Akademii Medycznej, manifestacja pożegnalna 2 listopada 1984 roku na ulicach miasta, którą sfotografował ówczesny student.
4 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Ze wszystkich zjawisk życia to śmierć od wieków najbardziej porusza ludzką wyobraźnię. Podobnie jak przed tysiącami lat do dziś pozostaje zagadką. Budzi strach i szacunek, a ludzie na różne sposoby próbują oswoić jej nieuchronność. Modlą się za dusze zmarłych, prosząc o ich życie wieczne. Wierzą, że wyśpiewane słowa modlitwy mają większą moc. Jednak dziś na pogrzebach coraz rzadziej można usłyszeć chóralny śpiew żałobników.
3 listopada 2024, godz. 18:05
Jeden był powiernikiem duchowym bł. księdza Jerzego Popiełuszki, proboszczem, który aktywnie uczestniczył w procesie ożywiania ducha religijnego na Podlasiu. Drugi jest filozofem kultury, krytykiem, eseistą, pisarzem. Obu połączyła koloratka i wierność Bogu To księża - zmarły przed rokiem Piotr Bożyk oraz Jan Sochoń. Obaj byli wieloletnimi przyjaciółmi, związanymi z ziemią wasilkowską.
1 listopada 2024, godz.17:15 i 22:15
Kiedy dr Paweł Grabowski w Michałowie zakładał pierwsze wiejskie hospicjum domowe, Podlasie stanowiło białą plamę na mapie opieki paliatywnej, a starsze osoby umierały z błahych powodów, z braku dostępu do lekarza i profesjonalnej opieki medycznej.
31 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Romuald Lewicki z Wiązówki koło Dąbrowy Białostockiej interesuje się kamieniami i wie o nich niemal wszystko. Jest z zawodu rolnikiem, ale potrafi nazwać każdy rodzaj kamienia, powiedzieć skąd pochodzi i w jaki sposób powstał. Kamienie to nie tyko jego pasja, to również zawód. Potrafi rozbić nawet największy głaz.
30 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Marcel Erve z Francji dzięki przyjaciołom odnajduje swoją polską rodzinę. Wraz z folklorystycznym zespołem z Bretanii przyjeżdża na festiwal do Czeremchy i wraz z całą grupą odwiedza mieszkającą na południu Polski swoją cioteczną siostrę.
29 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Czy istnieje sekret długowieczności? Jak dożyć stu lat w dobrej kondycji, zachowując humor i pamięć? Władysława Gieniusz z Podsokołdy to jedna z najstarszych mieszkanek gminy Supraśl.
28 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
To opowieść o świecie miejskiej przyrody, zanurzonej w szumie traw, brzęczeniu pszczół i śpiewie ptaków. Warto zanurzyć się w tę dziką przestrzeń i przekonać, że przyroda w mieście to nie tylko parki i trawniki. Przewodnikiem po tym świecie jest ceniony naukowiec i przyrodnik Adam Zbyryt. Jego całoroczne przyrodnicze obserwacje pozwalają nam docenić bogactwo tego, co jest na wyciągnięcie ręki.
27 października 2024, godz. 18:05
Mieszka w tym samym miejscu od ponad osiemdziesięciu lat, choć Białystok w tym czasie ogromnie się zmienił i zabrał mu rodzinny dom. Pamiątki przeszłości - stare lustra, maszyna do szycia, obrazy, krzesła i szkice dawnej ulicy Kozłowej - są dla niego najcenniejsze. Cezary Maksimowicz- fotograf, podróżnik, miłośnik literatury - tęskni do swojego domu sprzed lat, w którym żyło się biedniej, ale wszyscy byli razem, zjednoczeni wspólnym myśleniem o świecie. Ma w swojej kolekcji tysiące zdjęć, którymi dokumentował zmiany na Białostoczku.
25 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Witold Bogdański nie tylko odkrywa nowe fakty o katastrofie polskiego statku Wigry u wybrzeży Islandii, ale też przywraca pamięć o tym wydarzeniu w Polsce i Islandii. Jego emigranckie życie od ponad dekady wypełniają poszukiwania okoliczności tej dramatycznej historii. Statek Wigry z polskim kapitanem Władysławem Grabowskim i międzynarodową załogą rozbił się o skałę podczas zimowego sztormu w 1942 roku.
24 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Drewniane domy - dla jednych wspomnienie wiejskiego dzieciństwa bez cywilizacyjnych wygód, dla innych luksus ucieczki od miejskiej cywilizacji. Są też tacy, dla których tradycyjna drewniana architektura to ważna część dziedzictwa narodowego.
23 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Co przynosi radość w życiu? Artysta, autor herbarzy Tadeusz Gajl musiał na nowo zdefiniować swoje życie. Z letargu po śmierci pierwszej żony podniosła go miłość i kolejne małżeństwo. W dojrzałym wieku na nowo odkrył to, co jest ważne - że nie wolno pracy mieszać z pasją, że mimo wieku warto podejmować nowe wyzwania artystyczne, a przede wszystkim trzeba wierzyć, że to miłość jest siłą napędową szczęścia.
22 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Ta miłość pojawiła się bardzo wcześnie. Była pierwsza, szczera i wciąż trwa. Pani Krystyna Sowińska po raz pierwszy z pianinem zetknęła się w wieku 6 lat. Przez dalszych 90 lat życia ona i jej instrument byli nierozłączni.
21 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
40 lat temu, w październiku 1984 roku, ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL. Kapłan, który stał się symbolem troski o losy ojczyzny, w 2010 roku został ogłoszony błogosławionym. W audycji ks. Jerzego Popiełuszkę wspominają koledzy ze szkoły, przyjaciele z okresu seminarium i współpracownicy z czasów "Solidarności" i stanu wojennego.
20 października 2024, godz.18:05
Niezwykła przyjaźń między katolickim księdzem mieszkającym w podbiałostockiej wsi a amerykańskim reżyserem filmów dokumentalnych pochodzenia żydowskiego z Nowego Jorku. Reżyser jest chłopcem uratowanym w czasie okupacji przez owego księdza.
18 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Archidiecezja Białostocka żegna zmarłego w wieku 83 lat arcybiskupa seniora Edwarda Ozorowskiego, metropolitę białostockiego w latach 2006-2017. Przypominamy archiwalną audycję z 2014 roku, która powstała z okazji złotego jubileuszu święceń kapłańskich ówczesnego metropolity. Jak wyglądały początki jego pracy w diecezji? Czy cokolwiek zapowiadało, że pochodzący z podbiałostockiej Wólki-Przedmieście chłopak zajmie tak wysokie miejsce w kościelnej hierarchii? Opowiadają współpracownicy, kolega ze szkolnej ławki oraz krewni.
17 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Trzy lata kryzysu migracyjnego to czas próby dla służb mundurowych na polsko - białoruskiej granicy. Blisko 2 tysiące funkcjonariuszy Straży Granicznej wspiera kilka tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego i kilkuset policjantów. Służby od początku kryzysu mierzą się z krytyką części środowisk w Polsce. Jak się do nich odnoszą? Co o sytuacji, z którą muszą się mierzyć sądzą sami mundurowi?
16 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Na jej oczach odradzała się polska oświata na Białorusi. Na jej oczach też białoruskie władze praktycznie ją zlikwidowały. Nauczycielka z Grodna Wioletta Kowalczuk również już nie miała swojej przyszłości na Białorusi.
15 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Jadwiga i Lucjan Kuleszowie od lat 50-tych pracowali razem jako wiejscy nauczyciele w różnych zakątkach Podlasia. Po latach wspominają swoją pracę, która była dla nich czymś więcej niż zarabianiem pieniędzy.
14 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Pięćdziesiąt lat Akademii Teatralnej w Białymstoku. Studiowanie tam to wyróżnienie. Trzeba mieć zdrowie, kondycję, wytrzymałość psychiczną - ale przede wszystkim wszechstronne zdolności - grania, śpiewania, mówienia czy kreowania rzeczywistości. Co jest niezwykłego w studiowaniu w budynku przy Sienkiewicza 14? Co robią przyszli aktorzy w salach ćwiczeń, pracowniach teatralnych, sali gimnastycznej a przede wszystkim …. w tramwaju ?
11 października 2024; godz. 17:15 i 22:15
Jest chodzącym uśmiechem, przyjaciółką ubogich i chorych, dla wielu ludzi najbliższą osobą, do której mówią „mamuś”. Siostra Michaela Rak od kilkunastu lat tworzy pierwsze hospicjum na Litwie. Jej celem jest pomaganie ludziom w niesieniu cierpienia i pojednaniu z Bogiem. Ona sama jest jak jego promień - energiczna, bezpośrednia i serdeczna.
10 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Niektórzy nazywają go szpitalem przyfrontowym. To tam trafiają ranni cudzoziemcy forsujący zaporę, funkcjonariusze i żołnierze, którzy strzegą polskiej granicy. Szpital Powiatowy w Hajnówce od trzech lat leczy i mierzy się ze skutkami kryzysu migracyjnego. Jak zmieniła się praca w tym miejscu? Co jest najtrudniejsze? Jak radzą sobie z nowymi wyzwaniami? Czy kryzys, którego doświadcza szpital - paradoksalnie - może okazać się szansą?
9 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Trzydziestogodzinny maraton przed komputerem, bez snu i z przerwami na jedzenie i toaletę. Tak wyglądało uzależnienie bohatera audycji w najgorszych momentach. Gry komputerowe towarzyszą mu od wielu lat. Zaczęło się od koniec podstawówki. Na terapię trafił jako nastolatek, jednak droga do wyjścia z tego nałogu jest kręta i wyboista.
8 października 2024, godz. 17:15 i 22:15