Radio Białystok | Reportaż | "Różowa rewolucja języka" - reportaż Doroty Sokołowskiej
"Cześć"- to słowo, które wymawiamy dziesiątki razy w ciągu dnia, najczęściej uśmiechając się na widok tego, kogo pozdrawiamy. Ale młode dziewczęta do uśmiechu i pozdrowień dodają coś jeszcze: miękkie "i", w efekcie tworząc nową formę czysto polskiego słowa, które w ich ustach brzmi jak "czesici".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Okazuje się, że miękkie mówienie to cecha charakterystyczna nie tylko mieszkańców naszego regionu. Moda na spieszczanie języka opanowała całą Polskę, wdarła się szturmem do piosenek, telewizyjnych programów, seriali i rozmów międzyludzkich.
Językoznawcy już prowadzą badania na ten temat, nazywając zjawisko "efektem różowej rewolucji językowej". W czasach Barbie i Kena musimy być obowiązkowo! - szczęśliwi i uśmiechnięci (te dwa słowa też można wymówić miękko...), a ma to odzwierciedlać także nasza mowa.
Co z tym fantem zrobić? Czy trzeba walczyć z przedziwnym, językowym obyczajem pieszczenia, żeby nie stał się normą naszego języka? Jak uczyć się tego, by twardo wymawiać "ś,ć,dź,ź"?
Niektórzy nazywają go szpitalem przyfrontowym. To tam trafiają ranni cudzoziemcy forsujący zaporę, funkcjonariusze i żołnierze, którzy strzegą polskiej granicy. Szpital Powiatowy w Hajnówce od trzech lat leczy i mierzy się ze skutkami kryzysu migracyjnego. Jak zmieniła się praca w tym miejscu? Co jest najtrudniejsze? Jak radzą sobie z nowymi wyzwaniami? Czy kryzys, którego doświadcza szpital - paradoksalnie - może okazać się szansą?
11 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Gdyby nie kilka przypadków Alan Duben nigdy by nie przyjechał do Tykocina. Amerykański antropolog odnalazł rodzinną miejscowość swojej babci Chaji Kurlander prawie 110 lat po tym jak z niej wyjechała. Babcia uciekła do USA w poszukiwaniu lepszego życia na początku XX wieku. Natomiast on przyjechał do Polski, aby poznać świat, który opuściła.
10 grudnia 2024, godz.17:15 i 22:15
W przypadku takiej miłości wystarczyło jedno spojrzenie, aby wróciły obrazy utkane z dźwięków, smaków i widoków. Pachnące różami ogrody, dziecięce harce na płotach czy wojny na pomidory. Piotr Damulewicz w jednej chwili wrócił do swoich ukochanych Bojar. Białostocki aktor spędził w tej najstarszej dzielnicy miasta dzieciństwo i młodość.
9 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Posąg Moai znajdziemy nie tylko na Wyspach Wielkanocnych czy w Muzeum Brytyjskim, ale też w przygranicznej wsi Knyszewicze. A to za sprawą Stanisława Nicewicza, który stworzył ponad czterometrową kopię monumentalnej rzeźby na swoim podwórku. I choć w podlaskim krajobrazie wygląda ona dość egzotycznie, to jej wnętrze jest bardzo podlaskie. Posąg jest nie tylko artystyczną ekspresją autora, ale też kapsułą czasu, w której każdy zainteresowany mógł złożyć to, co chciałby przekazać przyszłym pokoleniom.
6 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
"Cześć"- to słowo, które wymawiamy dziesiątki razy w ciągu dnia, najczęściej uśmiechając się na widok tego, kogo pozdrawiamy. Ale młode dziewczęta do uśmiechu i pozdrowień dodają coś jeszcze: miękkie „i”, w efekcie tworząc nową formę czysto polskiego słowa, które w ich ustach brzmi jak "czesici".
5 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
To historia związana z obrazem Świętej Barbary, patronki górników i towarzyszki ich codziennego życia od połowy XIX wieku. Niezwykły wizerunek znajdował się w kopalni Andaluzja w Piekarach Śląskich. Kopalni nie ma już od ćwierć wieku, ocalał jedynie obraz patronki. Dawni górnicy z Andaluzji ratują wizerunek "swojej" Świętej Barbary od zapomnienia.
4 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
A co, gdyby wyjechać na wieś i zająć się hodowlą kóz? Wiele osób w chwilach zawodowego zwątpienia ucieka do takich myśli... po czym wraca do zwykłego życia. Inaczej było w przypadku Małgorzaty Wasiuk.
3 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Dramatyczne losy polskich rodzin na przesuniętej w 1948 roku granicy polsko-radzieckiej.
2 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
W pamiętnym grudniu 1981 roku, oficera Wojska Polskiego - pułkownika Jerzego Szewełło mianowano komisarzem wojskowym na kopalni Ziemowit. Zamiast pacyfikować protest górników w grudniu 1981, uratował życie kilku tysięcy górników i ich rodzin.
1 grudnia 2024, godz. 18:05
Jak Michał Anioł, rzeźbi we włoskim marmurze. I podobnie jak starożytni artyści, ma pracownię w domu, bo tu sztuka najlepiej łączy się z życiem. Michał Jackowski z Białegostoku to znany w Europie rzeźbiarz. Spod jego dłuta wyszła rzeźba "Podróż" czy świeżo odnowiona "Obietnica" przy ul. Kilińskiego. Ale pytany o sens życia mówi, że najważniejsza jest rodzina...
29 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Wiele miast i miasteczek Polski odwiedziła Emilia, gdy jako niespełna 20-letnia dziewczyna opuściła rodzinny dom w Łodzi. Wówczas nie wiedziała, w jaką życiową pułapkę wpadnie. Po drodze był alkohol, narkotyki, zawiedziona miłość i bezdomność.
28 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
W miejscu, które kojarzy się ze śmiercią i zniewoleniem, obozie koncentracyjnym Ravensbrück w Niemczech, spotkały się dwa pokolenia dziewcząt. Jedne to Dziewczyny, które swoją młodość przeżywały 85 lat temu w Ravensbrück, drugie są współczesnymi nastolatkami, które przejechały do obozu odwiedzić duchy młodych więźniarek…
27 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Przyjaciele i uczniowie wspominają legendarnych w białostockim środowisku szachowym braci Bieluczyków. Mimo swoich ograniczeń, udawali się w podróże po świecie, szlakiem turniejów szachowych. Jak twórczo żyć, gdy bezwzględny los trzyma człowieka w szachu? W czym tkwi ukryte piękno królewskiej gry?
26 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Józef Babiel kocha Łomżę jak mało kto i dba o pamięć. To dzięki niemu odbyła się pierwsza, a potem kolejne kwesty na zabytkowym cmentarzu. Nigdy na dłużej niż miesiąc nie wyjechał z Łomży, bo miasto skradło mu serce już w dzieciństwie.
25 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Słuchowisko przybliża postać Juliusza Mieroszewskiego – wybitnego dziennikarza, publicysty i pisarza politycznego, którego tezy formułowane na łamach paryskiej „Kultury” są niezwykle aktualne również dzisiaj. To wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne Centrum Mieroszewskiego i Fundacji Konglomeart. Słuchowisko w mistrzowski sposób łączy fakty z życia Mieroszewskiego z fikcją literacką. Scenariusz przenosi słuchaczy w podróż przez najważniejsze momenty życia Mieroszewskiego, ukazując jego zmagania, pasje i niestrudzone dążenie do prawdy.
24 listopada 2024, godz.18:05
Wrażliwość na przyrodę jest według Pawła Czapczyka miarą człowieczeństwa. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną reagują na jego opowieści o zwierzętach emocjonalnie i z ogromną bezpośredniością. Autor książek przyrodniczych i fotograf odwiedza podopiecznych stowarzyszenia "Aktywni" w Białymstoku. Pokazuje im fotografie zwierząt i opowiada o ich zdumiewających kształtach, dziwnych obyczajach i śmiesznych nazwach, a oni dziwią się, śmieją i biją brawo...
22 listopada 2024, godz. 17:15
Spotykają się dwa razy w tygodniu - często przez dwadzieścia i więcej lat. Rozmawiają, dzielą się doświadczeniem, siłą i nadzieją, że można żyć pełną piersią i uśmiechać się do ludzi - nawet, gdy mąż jest alkoholikiem. Al - Anonki, żony uzależnionych niosą pomoc samym sobie i swoim rodzinom.
21 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Narodowy Program Odstraszania i Obrony czyli Tarcza Wschód - wielką inwestycję militarną ogłoszono w świetle fleszy już pół roku temu. Później na długo zapadła cisza, a w przygranicznych miejscowościach zaczęły narastać obawy i domysły o wysiedleniach i wywłaszczeniach. Wreszcie w połowie listopada z miejscowymi do rozmów usiedli przedstawiciele MON i generałowie, zapewniając, że wysiedleń i wywłaszczeń nie będzie. Czy mieszkańców przekonały te obietnice?
20 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Ta walka jest bardzo nierówna. Przeciwnikiem jest komputer, a gra się o przyszłość swojego dziecka. Z tym od dłuższego już czasu zmaga się bohaterka reportażu – mama, której 13-letni syn jest na terapii uzależnień.
19 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Krótkie pochmurne dni, mało słonecznego światła - dwa ostatnie miesiące w roku to dla wielu z nas czas, kiedy wykorzystujemy ostatnie rezerwy życiowej energii. Wiele osób uskarża się na spadek nastroju, jednak późna jesień i zima to w naszym klimacie naturalna pora roku, nie tylko przyrodzie, ale i ludziom - bardzo potrzebna.
18 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Jest otoczony zegarami - wiszą i stoją, leżą, piętrzą się na półkach. Celem Piotra Gruntowicza - zegarmistrza - jest natomiast, żeby wszystkie.... chodziły.
15 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Bladym świtem, bez względu na pogodę, w jak najgłębszą głuszę - wyruszają do lasu, by przejść kilkanaście kilometrów, przenocować lub spędzić chociaż kilka godzin i wypić zaparzoną na ognisku kawę. Swoją aktywność nazywają buszkraftem, a do każdego biwaku podchodzą bardzo profesjonalnie.
14 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
„ZAZ Wytwórnia” - ta niewielka manufaktura jest ich światem - miejscem, w którym każdego dnia pokonują swoje słabości i uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Ponad 20 osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi pracuje tu przy produkcji świeżych makaronów oraz pierogów, które trafiają do sklepów, restauracji i indywidualnych odbiorców.
13 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
To jest wyjątkowo okrutny świat dla młodych ludzi nieakceptujących swego ciała. Świat filtrów na Instagramie, w których zawsze wygląda się piękniej - zderzony z rzeczywistością bywa trudny do zaakceptowania.
12 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Naukę języka mają na wyciągnięcie ręki, zupełnie inaczej niż pokolenie ich babć. To, co łączy pokolenie młodych Polaków na Łotwie, ich rodziców czy dziadków, to świadomość, że język jest wyrazem tożsamości. Jak postrzegają Polskę? Czym jest dla nich kraj przodków?
11 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
To jego pierwsza i ostatnia praca w życiu. Zdzisław Wąsowicz pracuje w Okręgowym Urzędzie Miar w Białymstoku od 54 lat. Z zawodu, jak i z pasji jest metrologiem. Stoi na straży by kilogram był kilogramem, metr metrem, litr litrem, a kilowatogodzina kilowatogodziną. Czym byłby świat bez rzetelnej miary?
8 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Dawny Białystok - drewniany, wypełniony wielokulturowym gwarem, pełen różnorodności. Taki właśnie zachował się na zdjęciach, które ma w swojej kolekcji Tadeusz Chańko. Podczas wakacji wyjeżdżano na letniska do Ignatek, odwiedzano też Teatr zwany Rozkoszą. Jeżdżono tam pierwszym i jedynym tramwajem konnym, czyli zaprzęgniętymi w konie wozami, po specjalnie położonych torach tramwajowych.
7 listopada 2024, godz. 17:15
Wiesław Adamczyk miał 6 lat, kiedy runął jego świat. W maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem został wywieziony na Syberię. Mały Wiesio przeżył głód, ucieczkę z sowieckiego raju za wojskiem Andersa, śmierć matki w Teheranie, obozy dla uchodźców w Persji, czekanie w Anglii na emigrację do USA. Tułaczka Wiesława trwała dziesięć lat, osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych.
6 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Krajobraz wokół to rozbite czołgi i samochody, spalone drzewa, leje po bombach, kleiste błoto, w którym grzęzną nogi i okopy ze szczurami. Tak żyją żołnierze walczący w Ukrainie w tzw. strefie zero czyli - oko w oko z wrogiem. W powietrzu zapach prochu i rozkładających się ciał...
5 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Ostatnia droga księdza Jerzego Popiełuszki - w 40. rocznicę śmierci przypominamy wydarzenia z początku listopada, które miały miejsce w Białymstoku. Potajemne przewiezienie ciała ks. Jerzego do Białegostoku, sekcja zwłok w białostockiej Akademii Medycznej, manifestacja pożegnalna 2 listopada 1984 roku na ulicach miasta, którą sfotografował ówczesny student.
4 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Ze wszystkich zjawisk życia to śmierć od wieków najbardziej porusza ludzką wyobraźnię. Podobnie jak przed tysiącami lat do dziś pozostaje zagadką. Budzi strach i szacunek, a ludzie na różne sposoby próbują oswoić jej nieuchronność. Modlą się za dusze zmarłych, prosząc o ich życie wieczne. Wierzą, że wyśpiewane słowa modlitwy mają większą moc. Jednak dziś na pogrzebach coraz rzadziej można usłyszeć chóralny śpiew żałobników.
3 listopada 2024, godz. 18:05
Jeden był powiernikiem duchowym bł. księdza Jerzego Popiełuszki, proboszczem, który aktywnie uczestniczył w procesie ożywiania ducha religijnego na Podlasiu. Drugi jest filozofem kultury, krytykiem, eseistą, pisarzem. Obu połączyła koloratka i wierność Bogu To księża - zmarły przed rokiem Piotr Bożyk oraz Jan Sochoń. Obaj byli wieloletnimi przyjaciółmi, związanymi z ziemią wasilkowską.
1 listopada 2024, godz.17:15 i 22:15
Kiedy dr Paweł Grabowski w Michałowie zakładał pierwsze wiejskie hospicjum domowe, Podlasie stanowiło białą plamę na mapie opieki paliatywnej, a starsze osoby umierały z błahych powodów, z braku dostępu do lekarza i profesjonalnej opieki medycznej.
31 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Romuald Lewicki z Wiązówki koło Dąbrowy Białostockiej interesuje się kamieniami i wie o nich niemal wszystko. Jest z zawodu rolnikiem, ale potrafi nazwać każdy rodzaj kamienia, powiedzieć skąd pochodzi i w jaki sposób powstał. Kamienie to nie tyko jego pasja, to również zawód. Potrafi rozbić nawet największy głaz.
30 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Marcel Erve z Francji dzięki przyjaciołom odnajduje swoją polską rodzinę. Wraz z folklorystycznym zespołem z Bretanii przyjeżdża na festiwal do Czeremchy i wraz z całą grupą odwiedza mieszkającą na południu Polski swoją cioteczną siostrę.
29 października 2024, godz. 17:15 i 22:15
Czy istnieje sekret długowieczności? Jak dożyć stu lat w dobrej kondycji, zachowując humor i pamięć? Władysława Gieniusz z Podsokołdy to jedna z najstarszych mieszkanek gminy Supraśl.
28 października 2024, godz. 17:15 i 22:15