Radio Białystok | Reportaż | "Różowa rewolucja języka" - reportaż Doroty Sokołowskiej
"Cześć"- to słowo, które wymawiamy dziesiątki razy w ciągu dnia, najczęściej uśmiechając się na widok tego, kogo pozdrawiamy. Ale młode dziewczęta do uśmiechu i pozdrowień dodają coś jeszcze: miękkie "i", w efekcie tworząc nową formę czysto polskiego słowa, które w ich ustach brzmi jak "czesici".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Okazuje się, że miękkie mówienie to cecha charakterystyczna nie tylko mieszkańców naszego regionu. Moda na spieszczanie języka opanowała całą Polskę, wdarła się szturmem do piosenek, telewizyjnych programów, seriali i rozmów międzyludzkich.
Językoznawcy już prowadzą badania na ten temat, nazywając zjawisko "efektem różowej rewolucji językowej". W czasach Barbie i Kena musimy być obowiązkowo! - szczęśliwi i uśmiechnięci (te dwa słowa też można wymówić miękko...), a ma to odzwierciedlać także nasza mowa.
Co z tym fantem zrobić? Czy trzeba walczyć z przedziwnym, językowym obyczajem pieszczenia, żeby nie stał się normą naszego języka? Jak uczyć się tego, by twardo wymawiać "ś,ć,dź,ź"?
Maria Skłodowska-Curie była pierwszą uczoną uhonorowaną dwiema Nagrodami Nobla. Pierwszą kobietą – profesorem na Sorbonie. Jedyną cudzoziemką, której prochy spoczęły w paryskim Panteonie, wśród najznamienitszych Francuzów – takie informacje o wybitnej Polce można znaleźć w jej biografiach.
12 stycznia 2025, godz. 18:05
Jest prawdziwą historią Michałowa, nie tylko przez swoje długie życie i bycie naocznym świadkiem najważniejszych wydarzeń w XX wieku. Pani Nina Gorbacz od lat pielęgnuje pamięć o swoim rodzinnym mieście.
10 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
Dąbrówka to białostocka restauracja od ponad 40 lat wpisana w życie osiedla Piasta. Wielu mieszkańców wspomina organizowane tam huczne wesela czy imprezy sylwestrowe. Do końca grudnia można było zjeść na miejscu czy kupić w okienku na wynos tradycyjne potrawy z kuchni podlaskiej. I choć w barze czas się zatrzymał w latach 90-tych, to do ostatnich chwil przed zamknięciem Dąbrówka miała swoich licznych bywalców. Dotychczasowy właściciel postanowił z końcem roku zamknąć działalność. Wielu mieszkańców nurtuje pytanie, jaki będzie los Dąbrówki? Czy nowy dzierżawca lokalu podtrzyma gastronomiczną tradycję?
9 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
Od blisko 100 lat rosły w białostockim Parku Planty. Wielu białostoczan darzyło je sentymentem, wspominając obowiązkowe zdjęcia przy tujach podczas niedzielnych spacerów. Wiekowe żywotniki właśnie wycięto z parkowego krajobrazu. Projekt z 2007 roku zakładał usunięcie wszystkich tuj z Alei Zakochanych. Przeciwko temu wiosną ubiegłego roku protestowali społecznicy i niektórzy radni. Chcieli, aby żywotniki stały się pomnikami przyrody, do czego jednak nie doszło.
Reportaż powstał w marcu 2024 roku.
8 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
Dwa tygodnie po świętach Bożego Narodzenia według kalendarza gregoriańskiego, kiedy większość Polski powoli zapomina o świątecznych uszkach i makowcach, prawosławni w Krynicy Zdroju szykują się do kolacji wigilijnej. Są Łemkami zamieszkującymi Beskid Sądecki i święta Bożego Narodzenia obchodzą w obrządku wschodnim, tak jak i prawosławni w naszym regionie.
7 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
"Centrum świata jest w Kaniukach" - mówi Włodzimierz Naumiuk. Rzeźbiarz ludowy przeżył w tej wsi nad Narwią blisko 90 lat - całe swoje życie. Wspomina czasy swojego dzieciństwa, tęskni za prostym wiejskim życiem, opowiada o dawnych prawosławnych zwyczajach wigilijnych i świątecznych.
6 stycznia 2025, godz. 22:15
Jak brzmi lodowiec? Jak gejzer? A jak płynąca lawa tuż po erupcji uśpionego wulkanu? Katarzyna Paluch już od pierwszej wizyty na Islandii zakochała się w tym, co kryje wyspa, jej surowej przyrodzie, spektakularnych widokach, ale też dźwiękach.
3 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
Spory trwały niemal do ostatnich dni. Nie było pożegnania, a ostatnią sesję w Supraślu gminni radni przerwali. Na wspólnej sali już się nie spotkają, bo od 1 stycznia gmina w dotychczasowym kształcie przestała istnieć. Z pięciu podbiałostockich wsi: Grabówka, Henrykowo, Sobolewo, Sowlany i Zaścianki, rząd stworzył gminę Grabówka.
2 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
W 1997 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski, wspierając SLD w kampanii parlamentarnej, objechał w ciągu jednego dnia kilka miejscowości w województwie. Na kwadrans zatrzymał się też we wsi Mochnate koło Hajnówki. Jak wypadło zderzenie najwyższej, demokratycznie wybranej władzy w państwie ze zwykłym człowiekiem?
Reportaż uhonorowany został nagrodą główną na Międzynarodowym Konkursie "Premios Ondas" w Barcelonie w Hiszpanii w 1998 roku.
1 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15
Niewiele osób może pochwalić się takim zawodowym stażem. Pani Felicja Brzozowska, przez bliskich i klientów zwana Magdą, strzyże od 70 lat. Przez dziesięciolecia pracowała w zakładzie przy ulicy Sienkiewicza w Białymstoku, potem przeniosła się na ulicę Wesołą. Wraz z nią przeszli też klienci, którzy nie wyobrażają sobie wizyty u innej fryzjerki. Pani Magda od początku ścina tylko panów. Za pół roku skończy 90 lat.
30 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Radio Białystok u swoich początków miało dużo szczęścia. Zaraz po przejściu frontu w 1944 roku, jesienią w mieście pojawili się aktorzy i przedwojenni radiowcy z Wilna. Już we wrześniu nadawane były między innymi komunikaty z frontu wprost do głośników zainstalowanych na ulicznych słupach wzdłuż ul. Mickiewicza, na Rynku Kościuszki czy przy Warszawskiej. W styczniu 1945 roku wileńscy artyści zrealizowali pierwsze białostockie słuchowisko radiowe. Z takim rozmachem 80 lat temu powstało w mieście radio, pod oficjalną nazwą - Polskie Radio Dyrekcja Okręgowa w Warszawie Oddział w Białymstoku.
29 grudnia 2024, godz. 18:05
Przez Ozierany Wielkie, oprócz wojskowych samochodów patrolujących granicę, rzadko ktoś przejeżdża, a najbliższy sklep jest oddalony o kilkanaście kilometrów. Są jednak dni, kiedy Ozierany ożywają. Mieszkańcy wychodzą na ulicę albo wyglądają przez okna wyczekując znajomej melodyjki i żółtego samochodu pana Bogdana.
27 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Przez wieki ludzie poszukiwali dźwięków, które wzniosą ich myśli i dusze ku Bogu. Każda epoka wypracowuje swoje muzyczne style, które najlepiej wyrażają tęsknotę za tym, co w górze. Jaka dziś jest muzyka religijna i sakralna?
26 grudnia 2024, godz. 13:05 i 22:05
Każdy z nas nosi w sobie swoją opowieść wigilijną. Samotność i zwątpienie dopada na różnych etapach życia. By odzyskać wiarę w otaczający świat i drugiego człowieka czasami wystarczy jeden gest, uśmiech i odrobina dobrej woli. Nieraz kluczem do szczęścia jest umiejętność dzielenia się sobą. To cenny dar, ważny nie tylko podczas Bożego Narodzenia.
24 grudnia 2024, godz. 17:15
Samotność nikomu nie sprzyja. Dotyka nas w różnym czasie i w różnym wieku. Najtrudniej jest w czasie świąt Bożego Narodzenia.
23 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Spotkanie, w którym słowa nie są najważniejsze... Opowieść o przyjaźni brata Alberta z mężczyznami niepełnosprawnymi intelektualnie z Domu Pomocy Społecznej w Ojcowie. Brat Albert Koczaj - psycholog - jest również malarzem i portrecistą swoich podopiecznych. Jest przewodnikiem po świecie osób, w którym spotkanie częściej sprowadza się do wspólnego przeżywania niż wymiany myśli.
22 grudnia 2024, godz. 18:05
Jesteśmy zmęczeni masówką z plastiku. Chcemy otaczać się przedmiotami autorskimi, wykonanymi ręcznie, z pasji i w zgodzie z własnym talentem. Dlatego coraz większym powodzeniem cieszą się targi rzeczy zrobionych przez rękodzielników. Jest to okazja do znalezienia oryginalnego prezentu, spotkania artystów i porozmawiania z nimi twarzą w twarz. Pani Elżbieta przywraca urok sznurom korali naszych babć i prababć, dając nowe życie starym rodzinnym pamiątkom.
20 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Tę budowę białostocka prasa śledziła ze szczególną uwagą. Kiedy ją zakończono w 1958 roku – pierwszy białostocki wieżowiec z windą stał się nie tylko domem dla 38 rodzin, ale też atrakcją i dumą mieszkańców miasta.
19 grudnia 2024, godz. 17:15
Budowa Tarczy Wschód na Sokólszczyźnie - w rejonie Kuźnicy czy Krynek - nie wzbudza takich oporów, jak wśród części mieszkańców powiatu hajnowskiego. Wystarczy przejechać na północ kilkadziesiąt kilometrów wzdłuż granicy polsko-białoruskiej, by zetknąć się z odmiennym podejściem.
18 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Każde miasto ma swoje osobliwe, niezwykłe postaci. Tak też było w Łomży, gdzie rządzili Szeryf, Hitler czy Babciapomóż. Pozacierały się ślady miejsc i innych ludzi, ale oni pozostali barwni, jak ślad na płótnie wspomnień.
17 grudnia 2024, godz.17:15 i 22:15
Ta znajomość zrodziła się zupełnie przypadkowo. Pani Melania była samotna i potrzebowała pomocy, a pani Magda chciała komuś tę pomoc ofiarować. Tak rozpoczęła się ich kilkuletnia przyjaźń.
16 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Stan wojenny miał tysiące cichych bohaterów. Opór przeciwko komunistycznej władzy nie byłby możliwy bez ludzi kolportujących ulotki, zbierających pieniądze na wsparcie internowanych czy kompletujących w kościołach paczki dla potrzebujących. Byli też tacy, którzy ukrywali osoby poszukiwane przez SB.
13 grudnia 2024, godz. 17:15 i 2215
Ponad 800 pasjonatów XIX-wiecznej techniki fotografii znajdziemy w Internecie w grupie pod nazwą "Mokry kolodion-Polska". Jest wśród nich białostocki fotograf Andrzej Górski. Co składa się na unikalność fotografii wykonanych w mokrym kolodionie? Dlaczego bohater reportażu wybrał właśnie ten sposób obrazowania świata i jak zmienia on jego życie?
12 grudnia 2024, godz. 17:15
Niektórzy nazywają go szpitalem przyfrontowym. To tam trafiają ranni cudzoziemcy forsujący zaporę, funkcjonariusze i żołnierze, którzy strzegą polskiej granicy. Szpital Powiatowy w Hajnówce od trzech lat leczy i mierzy się ze skutkami kryzysu migracyjnego. Jak zmieniła się praca w tym miejscu? Co jest najtrudniejsze? Jak radzą sobie z nowymi wyzwaniami? Czy kryzys, którego doświadcza szpital - paradoksalnie - może okazać się szansą?
11 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Gdyby nie kilka przypadków Alan Duben nigdy by nie przyjechał do Tykocina. Amerykański antropolog odnalazł rodzinną miejscowość swojej babci Chaji Kurlander prawie 110 lat po tym jak z niej wyjechała. Babcia uciekła do USA w poszukiwaniu lepszego życia na początku XX wieku. Natomiast on przyjechał do Polski, aby poznać świat, który opuściła.
10 grudnia 2024, godz.17:15 i 22:15
W przypadku takiej miłości wystarczyło jedno spojrzenie, aby wróciły obrazy utkane z dźwięków, smaków i widoków. Pachnące różami ogrody, dziecięce harce na płotach czy wojny na pomidory. Piotr Damulewicz w jednej chwili wrócił do swoich ukochanych Bojar. Białostocki aktor spędził w tej najstarszej dzielnicy miasta dzieciństwo i młodość.
9 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Posąg Moai znajdziemy nie tylko na Wyspach Wielkanocnych czy w Muzeum Brytyjskim, ale też w przygranicznej wsi Knyszewicze. A to za sprawą Stanisława Nicewicza, który stworzył ponad czterometrową kopię monumentalnej rzeźby na swoim podwórku. I choć w podlaskim krajobrazie wygląda ona dość egzotycznie, to jej wnętrze jest bardzo podlaskie. Posąg jest nie tylko artystyczną ekspresją autora, ale też kapsułą czasu, w której każdy zainteresowany mógł złożyć to, co chciałby przekazać przyszłym pokoleniom.
6 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
"Cześć"- to słowo, które wymawiamy dziesiątki razy w ciągu dnia, najczęściej uśmiechając się na widok tego, kogo pozdrawiamy. Ale młode dziewczęta do uśmiechu i pozdrowień dodają coś jeszcze: miękkie „i”, w efekcie tworząc nową formę czysto polskiego słowa, które w ich ustach brzmi jak "czesici".
5 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
To historia związana z obrazem Świętej Barbary, patronki górników i towarzyszki ich codziennego życia od połowy XIX wieku. Niezwykły wizerunek znajdował się w kopalni Andaluzja w Piekarach Śląskich. Kopalni nie ma już od ćwierć wieku, ocalał jedynie obraz patronki. Dawni górnicy z Andaluzji ratują wizerunek "swojej" Świętej Barbary od zapomnienia.
4 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
A co, gdyby wyjechać na wieś i zająć się hodowlą kóz? Wiele osób w chwilach zawodowego zwątpienia ucieka do takich myśli... po czym wraca do zwykłego życia. Inaczej było w przypadku Małgorzaty Wasiuk.
3 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Dramatyczne losy polskich rodzin na przesuniętej w 1948 roku granicy polsko-radzieckiej.
2 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
W pamiętnym grudniu 1981 roku, oficera Wojska Polskiego - pułkownika Jerzego Szewełło mianowano komisarzem wojskowym na kopalni Ziemowit. Zamiast pacyfikować protest górników w grudniu 1981, uratował życie kilku tysięcy górników i ich rodzin.
1 grudnia 2024, godz. 18:05
Jak Michał Anioł, rzeźbi we włoskim marmurze. I podobnie jak starożytni artyści, ma pracownię w domu, bo tu sztuka najlepiej łączy się z życiem. Michał Jackowski z Białegostoku to znany w Europie rzeźbiarz. Spod jego dłuta wyszła rzeźba "Podróż" czy świeżo odnowiona "Obietnica" przy ul. Kilińskiego. Ale pytany o sens życia mówi, że najważniejsza jest rodzina...
29 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Wiele miast i miasteczek Polski odwiedziła Emilia, gdy jako niespełna 20-letnia dziewczyna opuściła rodzinny dom w Łodzi. Wówczas nie wiedziała, w jaką życiową pułapkę wpadnie. Po drodze był alkohol, narkotyki, zawiedziona miłość i bezdomność.
28 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
W miejscu, które kojarzy się ze śmiercią i zniewoleniem, obozie koncentracyjnym Ravensbrück w Niemczech, spotkały się dwa pokolenia dziewcząt. Jedne to Dziewczyny, które swoją młodość przeżywały 85 lat temu w Ravensbrück, drugie są współczesnymi nastolatkami, które przejechały do obozu odwiedzić duchy młodych więźniarek…
27 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15
Przyjaciele i uczniowie wspominają legendarnych w białostockim środowisku szachowym braci Bieluczyków. Mimo swoich ograniczeń, udawali się w podróże po świecie, szlakiem turniejów szachowych. Jak twórczo żyć, gdy bezwzględny los trzyma człowieka w szachu? W czym tkwi ukryte piękno królewskiej gry?
26 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15