Radio Białystok | Reportaż | "Każdy dzień jest świętem" - reportaż Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej

"Każdy dzień jest świętem" - reportaż Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej

25 czerwca 2015; godz. 11:15 i 22:30



0:00
0:00
"Każdy dzień jest świętem" - reportaż Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Literat, tłumacz, dyrektor Książnicy Podlaskiej- Jan Leończuk obchodzi swój jubileusz 65 urodzin i 45 lat od debiutu literackiego. Przy okazji imienin i jednocześnie urodzin, które przypadają 24 czerwca spotkał się z bibliotekarzami, z którymi pracuje od 17 lat.
Dorota Sokolowska i Olga Gordiejew postanowiły także przywołać ważne dla Jubilata miejsca: rodzinne Łubniki, w których Jan Leończuk mieszka od pokoleń, największą bibliotekę wojewódzką, którą zarządza drugie dziesięciolecie oraz Polskie Radio Białystok, w którym ma wielu przyjaciół.
W audycji pytamy go o ważnych ludzi, spotkania i najważniejsze tematy. Czyli o samo życie, które zawsze jest świętem


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




„Wizytówka” - reportaż Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

Ani ludzie ani urzędy – nikt nie ma sposobu na uratowanie niszczejącego dworku w Cisowie. To jedyna pamiątka po najlepszym gospodarzu czasów rozbiorów w tej części Polski, hrabim Karolu Brzostowskim i stworzonej przez niego Rzeczpospolitej Sztabińskiej. Dworek wielokrotnie zmieniał właścicieli, a obecni gospodarze zarzucili rozpoczęty remont i dziś to już prawie ruina.

26 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 2. Migranci w Fundacji Dialog" - reportaż Dominiki Dębskiej

To miejsce, do którego trafia wielu cudzoziemców po przekroczeniu zielonej granicy. Fundacja Dialog - kilka niepozornych budynków w bliskim sąsiedztwie dworca PKP w Białymstoku i ludzie, którzy pomagają niezależnie od motywacji migrantów. Jak wygląda codzienność takiego ośrodka? Kim są podopieczni Dialogu? Co dalej dzieje się z migrantami, którzy tam trafiają? Jak im pomagać, nie będąc naiwnym?

25 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


„Ucieczka z Grande Ménestrandise” - słuchowisko Anny Urszuli Kucharskiej

Słuchowisko muzyczne HInsPe, zrealizowano w ramach 16.edycji festiwalu Julliet EM Festival, we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Reżyserem jest Jerzy Łazewski, w głównych rolach usłyszymy m.in. Wojciecha Malajkata i Rafała Królikiewicza.
Słuchowisko HInsPe - Historically Inspired Performance in Spe - to eksperymentalna dramaturgiczna forma radiowa. Jej cechy to muzyka dawna funkcjonująca jako motyw w fabule i opracowanie muzyczne.

6 października 2024, godz. 18:05


"Jak łabędzie. Opowieść o Saszy" - reportaż Anety Gałaburdy i Doroty Sokołowskiej

Tysiące łabędzi, jedenaście krajów, jedna kobieta na moto-paralotni - brytyjska ekolog podjęła się bardzo trudnej wyprawy. Sacha Dench przeleciała 7 tysięcy kilometrów, by zwrócić uwagę świata na los łabędzi bewików.

24 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Niespełniona miłość" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Stanisława Korolkiewicz, białostocka działaczka opozycyjna z lat osiemdziesiątych. Tworzyła w tym mieście „Solidarność” i Konfederację Polski Niepodległej. W stanie wojennym drukowała i kolportowała prasę podziemną, organizowała demonstracje, akcje ulotkowe i plakatowanie miasta. Przez cały czas była inwigilowana przez SB. Przeżyła dziesiątki rewizji, zatrzymań i przesłuchań. Siedem razy wyrzucano ją z pracy. Zmarła w wieku 80 lat. Dziś (23.09) ostatnie pożegnanie śp. Stanisławy Korolkiewicz.

23 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Miłość na bagnie" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

Wrzesień to wyjątkowy czas dla łosi i jeleni, które odbywają swoje zaloty, a później amory. Podpatrujemy je wraz z Piotrem Dembowskim w Biebrzańskim Parku Narodowym.

20 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości" - serial dokumentalny Dominiki Dębskiej

Nowy serial dokumentalny "Na pograniczu wytrzymałości" w każdą środę w Polskim Radiu Białystok i na radiowym kanale na YouTube. Co tydzień prezentujemy inne oblicze kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Oglądamy go oczami wszystkich zaangażowanych stron.


"Nadzieja darów" - reportaż Joanny Sikory

Miasta pod wodą i zrozpaczeni, bezradni ludzie. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie trwa powódź. To jedne z trudniejszych dni ostatnich dziesięcioleci. To także ten moment, kiedy ci, którzy nie ucierpieli chcą pomoc potrzebującym. W całej Polsce, także w województwie podlaskim, trwają zbiórki.

19 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 1. Aktywiści" - reportaż Dominiki Dębskiej

Nowy serial dokumentalny "Na pograniczu wytrzymałości" w każdą środę na naszej antenie. Co tydzień prezentujemy inne oblicze kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Oglądamy go oczami wszystkich zaangażowanych stron. W pierwszym odcinku towarzyszymy aktywistom w ich codziennej pracy w lesie - pytamy kim są, jakie mają motywacje, kto finansuje ich prace.

18 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Z życiem za bary" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Wiktoria Malinowska urodziła się w 1927 roku w Augustowie. Tutaj też spędziła radosne dzieciństwo, które przerywa nagle II wojna światowa. Augustów trafia pod okupację sowiecką i wypadki toczą się jak lawina. 13 grudnia 1939 roku zostaje aresztowany ojciec, augustowski policjant, który już nigdy nie wróci. Równo pięć miesięcy później, 13 kwietnia 1940 roku, trzynastoletnia Wiktoria wraz z matką i rodzeństwem wywieziona zostaje do Kazachstanu. Odtąd przez sześć lat każdego dnia musi toczyć walkę o przetrwanie swoje i swoich najbliższych w syberyjskim kołchozie.

17 września 2024; godz. 17:15 i 22:15


"Metamorfozy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Człowiek, który bezinteresownie pomaga drugiemu człowiekowi jest doceniany przez innych, ale też sam jest w stanie docenić każdego człowieka.Tę życiową prawdę stara się przekazać swoim uczniom białostocka nauczycielka – Anna Jurkowska. Po raz kolejny zorganizowała akcję „Metamorfozy”, w której wraz ze swoimi uczniami zmienia wygląd podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. Co wyniknie z tego spotkania dla uczennic i podopiecznych?

16 września 2024, godz.17:15 i 22:15


"Od Grodna do Workuty" - audycja dokumentalna Wiesława Szymańskiego

Roman Charkowski urodzony w 1924 roku w Grodnie, harcerz - jako piętnastolatek we wrześniu 1939 roku walczył z Sowietami w Obronie Grodna. W czasie okupacji sowieckiej został zaprzysiężony jako żołnierz konspiracyjnego Związku Walki Zbrojnej, później podczas okupacji niemieckiej jako żołnierz AK był w partyzantce w Puszczy Augustowskiej. Po II wojnie światowej przeszedł więzienia w Białymstoku, Wilnie, tam po śledztwie KGB dostał wyrok 10 lat łagru, na zesłaniu w obozie w Workucie przebył trzy lata. W 1948 roku wrócił do Polski.

15 września 2024, godz. 18:05


"Cztery pory Krystyny" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Urodziła się w jednym z najstarszych, drewnianych, zachowanych w dobrym stanie domów w Augustowie i wraca tu każdego roku. Krystyna Żelewska-Mirska pamięta kolory przeszłości swego ogrodu i już jako artystka odwzorowuje je w swoich tkaninach. To w swoim ponad stupięćdziesięcioletnim domu pracuje nad wierszami, materią tkaniny, komponując dzieła sztuki na wzór obrazów z natury. Bardzo chce być w Augustowie przydatna, ale jak większość artystów skazana jest na samotność.

13 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Giganty i ludzie" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Puszcza Białowieska kryje w sobie wiele dębowych olbrzymów, które mają po kilkaset lat. Ich mierzeniem i opisywaniem zajmuje się Tomasz Niechoda wraz ze swoją żoną Agnieszką. Od lat przemierzają puszczę w poszukiwaniu tych gigantycznych świadków historii.

12 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Trzy Marie" - reportaż Joanny Sikory

To ostatni w życiu dom. Na początku trzeba go oswoić, przyzwyczaić się do kroków po obcym korytarzu, nieznajomego w dotyku łóżka i spojrzeń innych. Decyzja o zamieszkaniu w domu spokojnej starości nigdy nie jest łatwa.

11 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Stare jak świat" - reportaż Alicji Pietruczuk i Joanny Sikory

Pan Włodzimierz żartuje, że nie wie czy szczęście jest duże czy małe, ponieważ nigdy go nie widział. Dla niego szczęście to samo życie, jego złe i dobre chwile. Jednych i drugich w codzienności Włodzimierza Naumiuka nie brakowało.

10 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Zapach łąki" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To miała być prawdziwa perła - Kombinat Łąkarski Wizna w Grądach Woniecko. Wybudowano w latach 60. XX w. w większości na nadnarwiańskich bagnach, które osuszono. Był wizytówką rozwoju socjalistycznego państwa polskiego. Kombinat pokazywano jako wzorcowe gospodarstwo, ale w latach dziewięćdziesiątych budynki sprzedano...

9 września 2024, godz.17:15 i 22:15


"Pamiętne dni" - audycja dokumentalna Agnieszki Czarkowskiej

Wrzesień 1939 roku we wspomnieniach. Wybuch II wojny światowej wspominają świadkowie tamtych lat: Alicja Rudniewska, Danuta Roszkowska, państwo Dolistowscy, Mieczysław Wroczyński oraz Henryk Smaczny. Nagrania pochodzą z reportaży archiwalnych Polskiego Radia Białystok.

8 września 2024, godz.18:05


"Yaron" - reportaż Joanny Sikory

Na scenie to charyzmatyczny wirtuoz. Pochodzący z Izraela pianista Yaron Gershovsky przez 45 lat był filarem The Manhattan Transfer. Amerykańska grupa to światowej sławy wokalny zespół z pogranicza jazzu i popu. Artysta koncertował z nimi na całym świecie. Yaron chętnie występuje też w Białymstoku, był tu już trzy razy. To nie przypadek, ma tu swoje korzenie.

6 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Nie honor było się poddać" - reportaż Lecha Pilarskiego

Audycja opowiada o bohaterskiej obronie Nowogrodu oraz o losie rodziny kpt. Eugeniusza Kordjaczyńskiego. Przez kilkadziesiąt bowiem lat byli oni przekonani, że oficer ten zginął i został pogrzebany w okolicach Nowogródka. Dopiero w XXI wieku to nieporozumienie wyjaśniono.

5 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Babcia wierzba" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Wśród powojennych bloków na jednym z podwórek Osiedla Mickiewicza w Białymstoku rośnie olbrzymia płacząca wierzba. Pamiętają ją pierwsi mieszkańcy bloków, ale i przed wojną drzewo tu już było. W jego sąsiedztwie toczyło się sielskie życie przedwojennych mieszkańców drewnianych domów do momentu, gdy ostatnie zniknęły z krajobrazu. W ich miejscu zbudowano bloki i przyszło wierzbie rosnąć obok śmietnika, wśród brudu. Jednak po wielu latach znaleźli się mieszkańcy, którzy w nieszablonowy sposób otoczyli drzewo opieką.

4 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"One w nas" - reportaż Dominiki Dębskiej

Kiedyś każdy chciał mieszkać w szlacheckim dworku, szukaliśmy pańskich rodowodów. Dzisiaj wieś przeżywa renesans, a wielu podkreśla swoje chłopskie pochodzenie. Czy analizowanie losów matek, babek i prababek zmusza do przyjrzenia się także własnemu życiu? Jak wpływa na nas chłopskie dziedzictwo?

3 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Imigrantki" - reportaż Alicji Pietruczuk

Pozujące do zdjęć, eleganckie starsze panie w delikatnym makijażu i kapeluszach na głowie to pensjonariuszki domu opieki w Sokołach. Fotograficzną sesję przygotowały imigrantki. Uciekły ze swoich krajów, bo bały się, że pójdą do więzienia albo stracą dzieci. Olga jest Białorusinką, przyjechała z Grodna, Rosjanka Nadieżda porzuciła Moskwę. Obie znalazły swoje miejsce w Białymstoku.

2 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Jeden los" - reportaż Joanny Sikory

Tych, którzy stracili tam bliskich boli samo słowo - Tryczówka. To tam 26 lipca 1944 roku wycofujące się oddziały niemieckie dokonały masowej egzekucji. Wtedy to hitlerowcy zapędzili dwudziestu kilku mieszkańców, głównie chłopów z Pawłów, Ryboł, Kaniuk, Ciełuszek, Tryczówki do domu, który spalili. W 80. rocznicę tamtych wydarzeń mieszkańcy postanowili uczcić pamięć ofiar.

30 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Trzaskawica" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Świtowoj, Bronimir, Praksa, Zbygniew - to tylko niektórzy członkowie Podlaskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Trzaskawica". Od 15 lat rekonstruują średniowieczne, wielokulturowe Podlasie. By wejść w ducha epoki przybierają historyczne imiona i zdobywają umiejętności z różnych dziedzin życia dawnych ludów Podlasia. Raz do roku organizują w Puszczy Knyszyńskiej kilkudniowe zimowe obozowanie, na które zjeżdżają się też grupy rekonstrukcyjne z innych zakątków Polski.

29 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Patrząc w oczy" - reportaż Dominiki Dębskiej

Czy empatii można się nauczyć? Jak powiedzieć choremu, że umiera, a leczenie tyko nieznacznie przedłuży jego życie? Tego na warsztatach w Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce mogą uczyć się chętni studenci medycyny. Jak przyznają przyszli lekarze, rozmowa z chorymi to trudna sztuka. W czasie studiów jest mało czasu, by nauczyć się jej w praktyce.

28 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Szarobure obydwa" - reportaż Alicji Pietruczuk

Wielu białostoczan może z dumą powiedzieć, że ich mruczący pupil pochodzi z "Kotkowa". To tysiące uratowanych i adoptowanych kotów. Agata Kilon od kilkunastu lat kieruje fundacją i wie wszystko zarówno o kocich biedach, jak i kocich szczęściach. Ale jej życie to nie tylko "kotkowo" i koty. To też dom i troje dzieci, zajęcia ze studentami i spotkania z przyjaciółmi.

27 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dwa światy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej [zdjęcia, fotokast]

Knyszewicze, mała wieś na Podlasiu, a w niej ponad stuletni drewniany dom. Mieszkają w nim od ponad 20 lat Joanna i Stanisław Nicewiczowie z Sokółki. Jako młodzi ludzie spełnili swoje wspólne marzenie, by żyć na wsi. Tu, jak mówią, czują się bardziej wolnymi ludźmi.

26 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Gra o dziecko" - reportaż Joanny Sikory

Ta walka jest bardzo nierówna. Przeciwnikiem jest komputer, a gra się o przyszłość swojego dziecka. Z tym od dłuższego już czasu zmaga się bohaterka reportażu – mama, której 13-letni syn jest na terapii uzależnień.

23 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Z marzeń nie rezygnujemy" - reportaż Adama Janczewskiego

W kilkadziesiąt minut ogień strawił to, na co pracowali przez całe życie. Para artystów - aktorka Monika Kwiatkowska, reżyser oraz aktor Mateusz Tymura i ich córka stracili dach nad głową i miejsce pracy. Spłonął należący do nich drewniany budynek w Borkach w Puszczy Knyszyńskiej. Był to ich dom, a także siedziba Fundacji Teatr Latarnia.

22 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:30


"Urzędnik do spraw ludzkich" - reportaż Dominiki Dębskiej

W swojej blisko czterdziestoletniej pracy połączył węzłem małżeńskim tysiące par. Prowadził ceremonie zawarcia małżeństwa - głównie w Pałacyku Ślubów przy ulicy Kilińskiego w Białymstoku, ale też w balonie, lesie czy szpitalu. Mieczysław Mejsak - wieloletni kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odszedł na emeryturę.

21 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Walczę dalej" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej [zdjęcia]

Są życiowymi wojownikami. Co dzień walczą o swoje zdrowie i co za tym idzie niezależność od innych. Poruszają się na wózkach, przy chodziku, a jednocześnie są bardzo aktywni życiowo: pracują, uczą się, trenują różne sporty. Dwa razy w tygodniu spotykają się w białostockim klubie walki Viking na treningach, gdzie amatorsko boksują. Boks jest dla nich więcej niż sportem.

20 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Perła w ustach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Dla nich świat nie ma granic, także w języku. Młode pokolenie rośnie w dwóch światach znaczeniowych i językach. Jeden to polski - ojczysty i drugi, międzynarodowy - angielski. To pokolenie Erasmusa, czyli wymiany międzynarodowej - mówią nauczyciele i przyglądają się uważnie zmianom, jakie zachodzą w języku młodzieży. Czy globalizacja nie zabiera im miłości do polskiej kultury?

19 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni z komanda kopistów... " - audycja dokumentalna Wiesława Szymańskiego

81 lat temu w getcie białostockim wybuchło powstanie. Zdaniem historyków był to drugi pod względem wielkości po Warszawie zryw ludności żydowskiej przeciw Niemcom. Walki rozpoczęły się 16 sierpnia 1943 roku i trwały zaledwie kilka dni. Pamiętając o tej rocznicy - przypominamy archiwalną audycję dokumentalną Wiesława Szymańskiego "Ostatni z komanda kopistów... ", której bohaterem jest malarz i rysownik Izaak Celnikier.

16 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Madonny Podlasia: Panna nieprzemijających ogrodów - Matka Boska Ostrobramska" - audycja Olgi Gordiejew

W Białymstoku szczególnym kultem otoczony jest wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej. Kopia cudownego obrazu z Wilna znajduje się w białostockiej katedrze.

15 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Słodki duet" - reportaż Dominiki Dębskiej i Joanny Sikory

Jeden miał występować na deskach teatrów muzycznych, drugi leczyć konie jako weterynarz. Rodzinne tradycje i zamiłowanie do kulinariów sprawiły, że swoje życie ostatecznie związali z Sokółką. W budynku starej szkoły postanowili założyć lodziarnię, w której można spróbować smaków z najdalszych zakątków świata. Czy nie żałują swojej decyzji o prowadzeniu biznesu w małym miasteczku na wschodnim skrawku Polski?

14 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok