Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Gry komputerowe kojarzą się najczęściej z nadmiarem czasu spędzonym na zabawie. Z drugiej strony słyszę - to coraz bardziej znacząca gałąź gospodarki. To jak to traktować - poważnie czy nie?Początek gier komputerowych może być datowany na rok 1947 – datę stworzenia analogowego symulatora pocisku rakietowego.
Gry komputerowe wywodzą się z gier planszowych i fabularnych oraz różnych dyscyplin sportowych; początki elektronicznego oprogramowania przeznaczonego do celów rozrywkowych wiązać należy z prototypami konstruowanymi na amerykańskich uczelniach.
Gry komputerowe stały się produktem masowym za sprawą popularności konsol telewizyjnych i automatów w latach 70. XX wieku; wraz z postępującą miniaturyzacją platform oraz powstaniem przenośnych urządzeń do grania, zyskiwały one coraz większą popularność.
Jak Politechnika Białostocka traktuje tę branżę? Czy uczelnia wyższa to dobre miejsce na rozwijanie gier, tworzenie nowych trendów? Przyszli studenci pytają o możliwość studiowania tej dziedziny?
Goście Wojciecha Kujałowicza:
Natalia Markowska, Przemysław Baj, Karolina Sętorek, dr inż. Marcin Skoczylas z wydziału Informatyki PB – organizatorzy BialJam.
W programie o kopolimerach. Do czego można je wykorzystać wyjaśnia profesor Agnieszka Wilczewska z Uniwersytetu w Białymstoku.
W ciągu mikrosekund piorun wyzwala ogromną energię, która może powodować liczne szkody. Temperatura przekracza kilka razy temperaturę powierzchni Słońca, wytwarza się prąd o wielkim natężeniu. Skąd się biorą pioruny w chmurach? Jak chronić się przed burzą?
Rocznie w Polsce przeprowadza się około 50 tysięcy zabiegów wszczepienia endoprotez stawu biodrowego. Od wielu lat wytwarza się je w podbiałostockim Księżynie w firmie Medgal.
Nanocząsteczki coraz powszechniej stosowane są w produkcji materiałów, kosmetyków, w rolnictwie i przy wytwarzaniu materiałów medycznych. Mogą one jednak wpływać na stan środowiska, podobnie jak mikroplastiki.
Jak dostarczyć towar do klienta? Jak zapewnić minimalny koszt albo czas dostawy? Tym m.in. zajmuje się logistyka, która ma coraz większe znaczenie w rozwoju gospodarczym. Stąd też wymaga coraz lepszych narzędzi informatycznych, a także coraz doskonalszych urządzeń.
10 maja zanotowaliśmy w Polsce rekordową produkcję energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne. W ciągu tego dnia wytworzono prawie 29 gigawatów.
W piątek (7.05) po raz pierwszy w Białymstoku zastosowano u pacjenta po zawale kamizelkę ratującą życie. Stało się to w Klinice Kardiologii Inwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Na finiszu jest budowa kolejnego detektora fal grawitacyjnych. Budują go Japończycy w nieczynnej kopalni. Wzbogaci to instrumentarium pozwalające badać wszechświat od jego narodzin do chwili obecnej.
Zmieniają się oczekiwania mieszkańców miast, jeśli chodzi o ich rozwój. Oczekujemy m.in. większej liczby terenów zielonych, a także lepszego wykorzystania przestrzeni. Ważne stają się również sprawy efektywniejszego wykorzystania materiałów i energii.
Prowadzący:
Lech Pilarski