Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W programie o inwazji obcych. To nie będzie science fiction, ale opis naszej rzeczywistości, zjawisk dziejących się tu i teraz. Mówić będziemy o gatunkach inwazyjnych.
Nowe możliwości komunikacyjne i gospodarcze powodują, że do naszego kraju trafia coraz więcej różnorodnych roślin i zwierząt z innych stref klimatycznych. Niektóre z nich znajdują w Polsce dobre warunki i rozwijają się, nie znajdując naturalnych wrogów. Wtedy musimy rozpocząć z nimi walkę, aby nie opanowały naszego środowiska.
Przykładem tego jest np. nawłoć albo kolczurka klapowana, a nawet dzika róża pomarszczona, raki amerykańskie, jenoty, wiewiórki czarne. Gatunki inwazyjne rozprzestrzeniają się także dlatego, że np. wiele roślin sprowadzamy do naszych domów czy ogródków. Sadzimy je, aby pięknie wyglądały. Niestety przyczyniając się do ich rozprzestrzeniania.
Czy jest sposób, aby uchronić nasze rodzime gatunki przed inwazją obcych? Czy przyczynić się do tego może upowszechnianie rzetelnej wiedzy?
Goście Lecha Pilarskiego:
- prof. Emilia Brzosko - z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
- prof. Marcin Sielezniew - z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
W programie o kopolimerach. Do czego można je wykorzystać wyjaśnia profesor Agnieszka Wilczewska z Uniwersytetu w Białymstoku.
W ciągu mikrosekund piorun wyzwala ogromną energię, która może powodować liczne szkody. Temperatura przekracza kilka razy temperaturę powierzchni Słońca, wytwarza się prąd o wielkim natężeniu. Skąd się biorą pioruny w chmurach? Jak chronić się przed burzą?
Rocznie w Polsce przeprowadza się około 50 tysięcy zabiegów wszczepienia endoprotez stawu biodrowego. Od wielu lat wytwarza się je w podbiałostockim Księżynie w firmie Medgal.
Nanocząsteczki coraz powszechniej stosowane są w produkcji materiałów, kosmetyków, w rolnictwie i przy wytwarzaniu materiałów medycznych. Mogą one jednak wpływać na stan środowiska, podobnie jak mikroplastiki.
Jak dostarczyć towar do klienta? Jak zapewnić minimalny koszt albo czas dostawy? Tym m.in. zajmuje się logistyka, która ma coraz większe znaczenie w rozwoju gospodarczym. Stąd też wymaga coraz lepszych narzędzi informatycznych, a także coraz doskonalszych urządzeń.
10 maja zanotowaliśmy w Polsce rekordową produkcję energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne. W ciągu tego dnia wytworzono prawie 29 gigawatów.
W piątek (7.05) po raz pierwszy w Białymstoku zastosowano u pacjenta po zawale kamizelkę ratującą życie. Stało się to w Klinice Kardiologii Inwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Na finiszu jest budowa kolejnego detektora fal grawitacyjnych. Budują go Japończycy w nieczynnej kopalni. Wzbogaci to instrumentarium pozwalające badać wszechświat od jego narodzin do chwili obecnej.
Zmieniają się oczekiwania mieszkańców miast, jeśli chodzi o ich rozwój. Oczekujemy m.in. większej liczby terenów zielonych, a także lepszego wykorzystania przestrzeni. Ważne stają się również sprawy efektywniejszego wykorzystania materiałów i energii.
Prowadzący:
Lech Pilarski