Promocja nauki

7 grudnia 2018

Tomasz Kamiński i Jarosław Sowizdraniuk, fot. Monika Kalicka
Tomasz Kamiński i Jarosław Sowizdraniuk, fot. Monika Kalicka



0:00
0:00
Popularyzacja nauki | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak promować naukę i wyniki prac badawczych naukowców? W czwartek odbyło się w Uniwersytecie w Białymstoku spotkanie naukowców i dziennikarzy właśnie w tej sprawie. Do pokonania jest przede wszystkim bariera kompetencji i wiedzy. Świat nauki poszedł w głęboką specjalizację, poznawczo sięga coraz głębiej w struktury kosmosu, materii, genetyki. Dysponując bowiem coraz lepszymi możliwościami badawczymi odkrywamy skomplikowaną strukturę wielu zjawisk. Przy tej okazji okazuje się, że nie podąża za tym nasz język. Powstają nowe określenia, opisy dyskretnych układów. Ta wiedza dostępna jest nielicznym.

Jak więc ją przetworzyć na język zrozumiały dla przeciętnego zjadacza chleba, zwykłych podatników, którzy finansują sporo badań i aby wiedzieli na co idą ich ciężko zarobione pieniądze? To z jednej strony, z drugiej zaś jak wytłumaczyć nam, w którą stronę rozwija się np. świat technologii, jak zmieniać się będzie otoczenie abyśmy mogli się do owych modyfikacji przystosować. To wielkie wyzwanie i o tym rozmawiamy.


Goście Lecha Pilarskiego:

Jarosław Sowizdraniuk z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

dr Tomasz Kamiński z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Do czego można wykorzystać kopolimery?


W programie o kopolimerach. Do czego można je wykorzystać wyjaśnia profesor Agnieszka Wilczewska z Uniwersytetu w Białymstoku.



Skąd się biorą pioruny i jak się przed nimi chronić


W ciągu mikrosekund piorun wyzwala ogromną energię, która może powodować liczne szkody. Temperatura przekracza kilka razy temperaturę powierzchni Słońca, wytwarza się prąd o wielkim natężeniu. Skąd się biorą pioruny w chmurach? Jak chronić się przed burzą?



Endoprotezy stawu biodrowego


Rocznie w Polsce przeprowadza się około 50 tysięcy zabiegów wszczepienia endoprotez stawu biodrowego. Od wielu lat wytwarza się je w podbiałostockim Księżynie w firmie Medgal.



Nanomateriały


Nanocząsteczki coraz powszechniej stosowane są w produkcji materiałów, kosmetyków, w rolnictwie i przy wytwarzaniu materiałów medycznych. Mogą one jednak wpływać na stan środowiska, podobnie jak mikroplastiki.



Rozwój logistyki


Jak dostarczyć towar do klienta? Jak zapewnić minimalny koszt albo czas dostawy? Tym m.in. zajmuje się logistyka, która ma coraz większe znaczenie w rozwoju gospodarczym. Stąd też wymaga coraz lepszych narzędzi informatycznych, a także coraz doskonalszych urządzeń.



Fotowoltaika, czyli prąd ze słońca


10 maja zanotowaliśmy w Polsce rekordową produkcję energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne. W ciągu tego dnia wytworzono prawie 29 gigawatów.



Pierwszy białostocki pacjent z kamizelką defibrylującą


W piątek (7.05) po raz pierwszy w Białymstoku zastosowano u pacjenta po zawale kamizelkę ratującą życie. Stało się to w Klinice Kardiologii Inwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.



Fale grawitacyjne


Na finiszu jest budowa kolejnego detektora fal grawitacyjnych. Budują go Japończycy w nieczynnej kopalni. Wzbogaci to instrumentarium pozwalające badać wszechświat od jego narodzin do chwili obecnej.



O współczesnych wyzwaniach architektury i rozwoju miast


Zmieniają się oczekiwania mieszkańców miast, jeśli chodzi o ich rozwój. Oczekujemy m.in. większej liczby terenów zielonych, a także lepszego wykorzystania przestrzeni. Ważne stają się również sprawy efektywniejszego wykorzystania materiałów i energii.




 
 

Prowadzący:

Lech Pilarski



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok