"Diwa - opowieść o Marii Callas" Daisy Goodwin w Polskim Radiu Białystok

2 lutego 2025

POWIEŚĆ TYGODNIA
POWIEŚĆ TYGODNIA

Historia romansu najwybitniejszej sopranistki - boskiej Callas i greckiego miliardera. W wytwornym i bezwzględnym świecie opery Maria Callas była znana jako la divina: boska. Dzięki wspaniałemu głosowi, naturalnemu zamiłowaniu do dramatyzmu i zniewalającej urodzie została ulubienicą najznamienitszych światowych scen. Ale na sławę musiała zapracować: wychowana w okupowanej przez nazistów Grecji przez matkę, która czerpała zyski z jej talentu, wcześnie nauczyła się chronić przed tymi, którzy chcieliby ją wykorzystać do własnych celów.

Gdy poznaje bajecznie bogatego greckiego magnata Aristotelisa Onasisa, nabiera przekonania, że znalazła kogoś, kto dostrzega w niej nie tylko wybitną śpiewaczkę, ale i kobietę. Onasis wprowadza ją w świat niewiarygodnego luksusu.

Sen kończy się równie nagle, jak się zaczął. Prasa ogłasza, że Aristotelis Onasis poślubi Jacqueline Kennedy, byłą pierwszą damę i jedną z najsłynniejszych kobiet swoich czasów. Opuszczona Maria musi odzyskać grunt pod nogami.

W tej niezwykłej powieści Daisy Goodwin przywraca do życia postać, z której niezwykły talent, nieustająca determinacja i wrodzony wdzięk uczyniły legendę. Ale dopiero w konfrontacji z rozpaczą po stracie ukochanego Maria Callas odnalazła swój prawdziwy głos i odniosła ostateczny triumf.


Książkę polecają Wydawnictwo Marginesy i Polskie Radio Białystok.



"Diwa" Daisy Goodwin w przekładzie Aleksandry Dzierżawskiej od poniedziałku do piątku o 4:40, 9:40 i 22:40.



Adaptacja - Olga Gordiejew

Realizacja - Kamil Kalicki

Czyta - Aleksandra Justa. 




Przeczytaj, zanim skomentujesz

Klimatyczna wycieczka po dawnej Warszawie w kryminale "Ulice ciem" Katarzyny Puzyńskiej


"Ulice ciem" to nie tylko pełen tajemnic krwisty kryminał. To również klimatyczna wycieczka po dawnej Warszawie, z jej kolorytem i różnorodnością. A przede wszystkim czarodziejska historia o magii książek.



"Dokumenta dla nieba - czyli warto pisać listy na papierze" Bernardy Bieleni


Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach znalazła je ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia



"Świąteczna Mozaika" Nataszy Sochy - opowieść o sile rodziny


"Świąteczna mozaika" to wzruszająca opowieść o sile rodziny, odnajdywaniu siebie i o miłości, która potrafi pojawić się wtedy, kiedy najmniej się jej spodziewamy. W tle tętniąca życiem Wenecja, świąteczna magia. To historia, która na długo pozostanie w pamięci.



Jesienne gawędy Simony Kossak


Rozmawiała ze zwierzętami, miała oswojonego kruka i mieszkała pod jednym dachem z dzikiem. Simona Kossak ponad 30 lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu.



"Smugi" Małgorzaty Starosty - opowieść o zbrodni bez kary


W maleńkiej miejscowości na Podlasiu za sprawą zagadkowego samobójstwa odżywają wspomnienia o makabrycznym morderstwie dwojga dzieci, do którego doszło 30 lat wcześniej.



"Piękni dwudziestoletni" - autobiografia Marka Hłaski


W tym roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski - wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Na antenie Polskiego Radia Białystok przypominamy jego autobiografię.



"Śladami szeptów", czyli o szeptuchach na Podlasiu


Jak Podlasie postrzegają ludzie z zewnątrz? Dlaczego tak bardzo chcą poznać klimat, kulturę, zwyczaje naszego kawałka świata? Autorka książki "Śladami szeptów" Iwona Zajfryd, szuka tajemnicy, magii i... szeptuch.



"Cicha lokatorka", czyli thriller o seryjnym mordercy


Thriller o seryjnym mordercy, opowiadany przez najbliższe mu osoby: jego trzynastoletnią córkę, dziewczynę i jedyną ofiarę, którą oszczędził.



"Ostatni Białystoker" - opowieść o mieście, które zniknęło


Ben Midler, ostatni znany żyjący ocalały z białostockiego getta, i pisarka Marta Sawicka-Danielak odnaleźli się dzięki Yad Vashem w Izraelu. Mimo że dzieli ich pół wieku, są ziomkami - ich rodziny żyły obok siebie, a oni sami, choć w różnych epokach, mieszkali na tej samej ulicy. Z ich rozmów powstała książka, która budzi do życia przedwojenny Białystok.




 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok