Rozmawiała ze zwierzętami, miała oswojonego kruka i mieszkała pod jednym dachem z dzikiem. Simona Kossak ponad 30 lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu.
Była naukowcem, ekologiem, autorką nieustająco aktualnych opowieści radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody.
"Dlaczego w trawie piszczy? Gawędy Simony Kossak. Jesień" na antenie Polskiego Radia Białystok od poniedziałku do piątku o 4:40, 9:40 i 22:40
Urodziła się w Krakowie 30 maja 1943 roku, w znanej artystycznej rodzinie. Wychowała się w Kossakówce. To córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza Kossaków - trzech malarzy rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i polskiej historii. To także siostrzenica Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Ukończyła studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Następnie podjęła pracę w Zakładzie Badania Ssaków PAN w Białowieży, a 5 lat później w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Od tej chwili związała swoje życie z Puszczą Białowieską, gdzie mieszkała przez ponad 30 lat wraz z fotografikiem Lechem Wilczkiem w rozsławionej przez nich leśniczówce "Dziedzince".
Lata pracy owocowały kolejnymi tytułami naukowymi, prestiżowymi stanowiskami i odznaczeniami. Stopień naukowy doktora nauk leśnych nadała jej w 1980 roku Rada Naukowa Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie. Jedenaście lat później otrzymała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk leśnych. Rok 2000 przyniósł jej tytuł profesora nauk leśnych. Od stycznia 2003 roku pełniła funkcję kierownika Zakładu Lasów Naturalnych IBL w Białowieży. Pod koniec 2004 roku została przewodniczącą Rady Naukowej Białowieskiego Parku Narodowego.
Była też redaktorem naczelnym Wydawnictw Instytutu Badawczego Leśnictwa, czasopism "Prace IBL i, Leśne Prace Badawcze" oraz "Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody". Od 2002 roku prowadziła zajęcia z ekologii i ekofilozofii na Zamiejscowym Wydziale Zarządzania Środowiskiem Politechniki Białostockiej.
W uznaniu zasług na polu nauki i popularyzowania ochrony przyrody w 1997 roku otrzymała Złotą Odznakę Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne", w 2000 roku - Złoty Krzyż Zasługi, a w 2003 roku - Medal im. Wiktora Godlewskiego.Szczególnym uznaniem i popularnością cieszyła się jej działalność informacyjno-edukacyjna i dydaktyczna. Była autorką ponad 140 oryginalnych opracowań naukowych, artykułów popularnonaukowych, niepublikowanych dokumentacji naukowych i czterech książek. Realizowała również filmy przyrodnicze, prezentowane i nagradzane na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach.
Od kwietnia 2001 roku, przez 6 lat, codziennie na antenie Polskiego Radia Białystok opowiadała ciekawie i z sercem o rozmaitych stworzeniach, starając się uczulić ludzi na los ich braci mniejszych. Gawędy "Dlaczego w trawie piszczy?" zawsze miały rzesze wiernych słuchaczy, zafascynowanych zarówno przyrodą, jak i porywającym, emocjonalnym sposobem opowiadania Simony Kossak. Ukazywały barwny świat roślin i zwierząt. Uczyły patrzeć, czuć i rozumieć przyrodę. Miarą popularności gawęd i ich autorki było przyznanie jej przez słuchaczy Radia Gdańsk w 2003 roku tytułu Osobowość Radiowa.
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarła 15 marca 2007 roku w białostockim szpitalu klinicznym. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Porytem k. Stawisk - miejscowości, w której ślub brali jej dziadek Wojciech Kossak i babka Maria z Kisielnickich.
Tekst pochodzi z I wydania, "Dlaczego w trawie piszczy? Gawędy Simony Kossak".
W maleńkiej miejscowości na Podlasiu za sprawą zagadkowego samobójstwa odżywają wspomnienia o makabrycznym morderstwie dwojga dzieci, do którego doszło 30 lat wcześniej.
W tym roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski - wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Na antenie Polskiego Radia Białystok przypominamy jego autobiografię.
Jak Podlasie postrzegają ludzie z zewnątrz? Dlaczego tak bardzo chcą poznać klimat, kulturę, zwyczaje naszego kawałka świata? Autorka książki "Śladami szeptów" Iwona Zajfryd, szuka tajemnicy, magii i... szeptuch.
Thriller o seryjnym mordercy, opowiadany przez najbliższe mu osoby: jego trzynastoletnią córkę, dziewczynę i jedyną ofiarę, którą oszczędził.
Ben Midler, ostatni znany żyjący ocalały z białostockiego getta, i pisarka Marta Sawicka-Danielak odnaleźli się dzięki Yad Vashem w Izraelu. Mimo że dzieli ich pół wieku, są ziomkami - ich rodziny żyły obok siebie, a oni sami, choć w różnych epokach, mieszkali na tej samej ulicy. Z ich rozmów powstała książka, która budzi do życia przedwojenny Białystok.
Mikołaj Borzym jest złodziejem w drugim pokoleniu, mistrzem w swoim fachu, choć na mistrza zdecydowanie nie wygląda. To sprawia, że sprytnie przemyka przez domy pełne dostatku, ograbiając je z najcenniejszych dóbr. Ale nagle na jego drodze staje tajemniczy funkcjonariusz rządowej agencji.
To nie jest tylko opowieść o sporcie i wielkich ideach. To wciągająca historia ludzkich nadziei i ambicji, lęków, słabości i dramatycznych wyborów oraz najtrudniejszych walk, które toczą się poza stadionami.
Książka oparta na prawdziwych zdarzeniach. Tą zbrodnią z 2014 r. żyła cała Polska. Do dziś trudno pojąć, jak do tego mogło dojść i dlaczego dwoje licealistów z tak zwanych dobrych domów dopuściło się tak makabrycznej zbrodni na najbliższych.
"Był sobie piłkarz..." Antoniego Bugajskiego to opowieści o polskich piłkarzach z różnych czasów. Świętujących sukcesy, przeżywających porażki, zmagających się z problemami na boisku, w szatni i w prywatnym życiu.