Radio Białystok | Magazyny | Powieść tygodnia | "Piękni dwudziestoletni" - autobiografia Marka Hłaski
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W tym roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski - wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Uchwałą Sejmu rok 2024 został w Polsce ogłoszony Rokiem Marka Hłaski. Przypominamy na antenie Polskiego Radia Białystok jego autobiografię.
Fragmentów książki "Piękni dwudziestoletni" na naszej antenie i w internecie w interpretacji Filipa Kosiora można posłuchać od 21 października do 8 listopada.
Marek Hłasko w "Pięknych dwudziestoletnich" umiejętnie balansuje między prawdą a fikcją. Tylko autor potrafi z całą pewnością rozróżnić fakty od zmyślenia, a odbiorcy pozostają domysły i próby rozwikłania najbardziej zagadkowych fragmentów.
O "Pięknych dwudziestoletnich", wydanych w 1966 roku nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu, sam autor powiedział, że jest to raczej parodia niż autobiografia. Możemy się zastanowić, co w tym wszystkim jest prawdą, a co zmyśleniem.
"Piękni dwudziestoletni" Marka Hłaski od poniedziałku do piątku o 4:40, 9:40 i 22:40
Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni"
Adaptacja: Mirosław Bielawski
Realizacja: Kamil Kalicki
Czyta: Filip Kosior
Polecają Wydawnictwo Lind&Co i Polskie Radio Białystok.
W maleńkiej miejscowości na Podlasiu za sprawą zagadkowego samobójstwa odżywają wspomnienia o makabrycznym morderstwie dwojga dzieci, do którego doszło 30 lat wcześniej.
Jak Podlasie postrzegają ludzie z zewnątrz? Dlaczego tak bardzo chcą poznać klimat, kulturę, zwyczaje naszego kawałka świata? Autorka książki "Śladami szeptów" Iwona Zajfryd, szuka tajemnicy, magii i... szeptuch.
Thriller o seryjnym mordercy, opowiadany przez najbliższe mu osoby: jego trzynastoletnią córkę, dziewczynę i jedyną ofiarę, którą oszczędził.
Ben Midler, ostatni znany żyjący ocalały z białostockiego getta, i pisarka Marta Sawicka-Danielak odnaleźli się dzięki Yad Vashem w Izraelu. Mimo że dzieli ich pół wieku, są ziomkami - ich rodziny żyły obok siebie, a oni sami, choć w różnych epokach, mieszkali na tej samej ulicy. Z ich rozmów powstała książka, która budzi do życia przedwojenny Białystok.
Mikołaj Borzym jest złodziejem w drugim pokoleniu, mistrzem w swoim fachu, choć na mistrza zdecydowanie nie wygląda. To sprawia, że sprytnie przemyka przez domy pełne dostatku, ograbiając je z najcenniejszych dóbr. Ale nagle na jego drodze staje tajemniczy funkcjonariusz rządowej agencji.
To nie jest tylko opowieść o sporcie i wielkich ideach. To wciągająca historia ludzkich nadziei i ambicji, lęków, słabości i dramatycznych wyborów oraz najtrudniejszych walk, które toczą się poza stadionami.
Książka oparta na prawdziwych zdarzeniach. Tą zbrodnią z 2014 r. żyła cała Polska. Do dziś trudno pojąć, jak do tego mogło dojść i dlaczego dwoje licealistów z tak zwanych dobrych domów dopuściło się tak makabrycznej zbrodni na najbliższych.
"Był sobie piłkarz..." Antoniego Bugajskiego to opowieści o polskich piłkarzach z różnych czasów. Świętujących sukcesy, przeżywających porażki, zmagających się z problemami na boisku, w szatni i w prywatnym życiu.
"Dolina szpiegów" to opowieść o walce wywiadów, bohaterstwie, zdradzie i miłości, która rozgrywa się w cieniu terroru i nieustającego zagrożenia.