"Ostatni Białystoker" - opowieść o mieście, które zniknęło

28 sierpnia 2024

POWIEŚĆ TYGODNIA
POWIEŚĆ TYGODNIA



0:00
0:00
"Ostatni białystoker" Marty Sawickiej-Danielak - odc.1


0:00
0:00
"Ostatni białystoker" Marty Sawickiej-Danielak - odc. 2


0:00
0:00
"Ostatni białystoker" Marty Sawickiej-Danielak - odc. 3


0:00
0:00
"Ostatni białystoker" Marty Sawickiej-Danielak - odc. 4


0:00
0:00
"Ostatni białystoker" Marty Sawickiej-Danielak - odc. 5


0:00
0:00
"Ostatni białystoker" Marty Sawickiej-Danielak - odc. 6


0:00
0:00
"Ostatni białystoker" Marty Sawickiej-Danielak - odc. 7


0:00
0:00
"Ostatni białystoker" Marty Sawickiej-Danielak - odc. 8


0:00
0:00
"Ostatni białystoker" Marty Sawickiej-Danielak - odc. 9


0:00
0:00
"Ostatni białystoker" Marty Sawickiej-Danielak - odc. 10


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ben Midler, ostatni znany żyjący ocalały z białostockiego getta, i pisarka Marta Sawicka-Danielak odnaleźli się dzięki Yad Vashem w Izraelu. Przez dwa lata mogli rozmawiać tylko za pośrednictwem internetu, aż wreszcie spotkali się w Stanach, a później w Polsce.

Mimo że dzieli ich pół wieku, są ziomkami - ich rodziny żyły obok siebie, a oni sami, choć w różnych epokach, mieszkali na tej samej ulicy. Z ich rozmów powstała książka, która budzi do życia przedwojenny Białystok - najbardziej żydowskie miasto, jak mówi Ben. Ten niezwykły tygiel kulturowy był zamieszkały przez Żydów, katolickich Polaków, prawosławnych Rosjan, Białorusinów i Ukraińców, ewangelickich Niemców, muzułmańskich Tatarów, a nawet Macedończyków i Turków. 

To z Białegostoku pochodziło wiele znamienitych postaci i ich przodków, jak choćby Samuel Pisar, doradca amerykańskich prezydentów i przyjaciel Johna F. Kennedy’ego, czy babcie wybitnych intelektualistek - Rebeki Solnit i Susan Sontag.

Ale Ben pamięta przede wszystkim codzienność - przechadzki po ruchliwej Lipowej, drożdżowe bułki i tłuste śledzie w beczkach pod Ratuszem, obrotowe drzwi hotelu Ritz, które były najlepszą zabawą dzieci ganianych przez portiera, furmanki na Siennym Rynku i plażowanie na Dojlidach i Jurowcach. Te wspomnienia pozwoliły mu przetrwać sześć obozów koncentracyjnych, a jego dalsze losy dają nadzieję i siłę, że nawet po Zagładzie życie może trwać dalej - w pełni i w zachwycie. Ben nie ma w sobie nic z męczennika i jest wspaniałym przykładem współczesnego bohatera - nie z brązu, ale heroicznego w codzienności.



"Ostatni Białystoker" Marty Sawickiej-Danielak od poniedziałku do piątku o 4:40, 9:40 i 22:40



Adaptacja - Dorota Sokołowska

Czytają - Agnieszka Postrzygacz, Kamil Małanicz

Realizacja - Mariusz Woroniewski

Książkę polecają Wydawnictwo Wielka Litera i Polskie Radio Białystok



Przeczytaj, zanim skomentujesz

"Smugi" Małgorzaty Starosty - opowieść o zbrodni bez kary


W maleńkiej miejscowości na Podlasiu za sprawą zagadkowego samobójstwa odżywają wspomnienia o makabrycznym morderstwie dwojga dzieci, do którego doszło 30 lat wcześniej.



"Piękni dwudziestoletni" - autobiografia Marka Hłaski


W tym roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski - wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Na antenie Polskiego Radia Białystok przypominamy jego autobiografię.



"Śladami szeptów", czyli o szeptuchach na Podlasiu


Jak Podlasie postrzegają ludzie z zewnątrz? Dlaczego tak bardzo chcą poznać klimat, kulturę, zwyczaje naszego kawałka świata? Autorka książki "Śladami szeptów" Iwona Zajfryd, szuka tajemnicy, magii i... szeptuch.



"Cicha lokatorka", czyli thriller o seryjnym mordercy


Thriller o seryjnym mordercy, opowiadany przez najbliższe mu osoby: jego trzynastoletnią córkę, dziewczynę i jedyną ofiarę, którą oszczędził.



"Kameleon", czyli komedia kryminalna o złodzieju, który dał się okraść


Mikołaj Borzym jest złodziejem w drugim pokoleniu, mistrzem w swoim fachu, choć na mistrza zdecydowanie nie wygląda. To sprawia, że sprytnie przemyka przez domy pełne dostatku, ograbiając je z najcenniejszych dóbr. Ale nagle na jego drodze staje tajemniczy funkcjonariusz rządowej agencji.



"Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach" - opowieść o sportowych ambicjach z historią w tle


To nie jest tylko opowieść o sporcie i wielkich ideach. To wciągająca historia ludzkich nadziei i ambicji, lęków, słabości i dramatycznych wyborów oraz najtrudniejszych walk, które toczą się poza stadionami.



Oparta na faktach powieść o głośnej zbrodni w Rakowiskach


Książka oparta na prawdziwych zdarzeniach. Tą zbrodnią z 2014 r. żyła cała Polska. Do dziś trudno pojąć, jak do tego mogło dojść i dlaczego dwoje licealistów z tak zwanych dobrych domów dopuściło się tak makabrycznej zbrodni na najbliższych.



Niezwykłe historie zawodników nie tylko z pierwszych stron gazet


"Był sobie piłkarz..." Antoniego Bugajskiego to opowieści o polskich piłkarzach z różnych czasów. Świętujących sukcesy, przeżywających porażki, zmagających się z problemami na boisku, w szatni i w prywatnym życiu.



Cichociemni kontra Abwehra


"Dolina szpiegów" to opowieść o walce wywiadów, bohaterstwie, zdradzie i miłości, która rozgrywa się w cieniu terroru i nieustającego zagrożenia.




 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok