Rewolucyjna biografia wielkiego astronoma

25 lutego 2023

POWIEŚĆ TYGODNIA
POWIEŚĆ TYGODNIA



0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 15


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 14


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 13


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 12


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 11


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 10


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 9


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 8


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 7


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 6


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 5


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 4


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 3


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 2


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego , odc. 1


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W czasach Kopernika nic nie wskazywało na to, że do największej naukowej rewolucji dojdzie w Europie. O gwiazdach Chińczycy i Arabowie wiedzieli więcej, ale to my jako pierwsi zrozumieliśmy, jakie jest miejsce Ziemi w kosmosie. Ktoś może powiedzieć, że to przede wszystkim zasługa Keplera, Galileusza, Newtona - ale gdybyśmy zapytali tych panów o zdanie, wskazaliby na dzieło bardzo skromnego, genialnego uczonego, który by pracować w spokoju nad swoim odkryciem, zaszył się na skraju Europy.

Jakich cudów trzeba było, by Kopernik w ogóle mógł pojawić się na świecie? Dlaczego właśnie on, półsierota z Torunia, mógł, a nawet musiał zmienić nasze miejsce we Wszechświecie? Dlaczego ta wielka rewolucja nie wybuchła w Paryżu, Rzymie czy Florencji, ale na Warmii? Dlaczego w Polsce?

Żywot Kopernika rozpięty między trzema epokami – średniowieczem, renesansem i kontrreformacją – to jednak nie tylko nauka. To również wielka polityka, wojny, spiski, intrygi, romanse – a w ich centrum nasz astronom (ale też ekonomista, polityk, lekarz), który zachował w swoich szalonych czasach godność, zdobył szacunek możnych a także miłość kobiety. Kopernik w brawurowej opowieści Wojciecha Orlińskiego, choć odległy w czasie, staje się nam bliski jako człowiek szukający miejsca do życia i przestrzeni na realizowanie swoich pasji. Odkrywany dziś na nowo zaskakuje skromnością, pokorą, ale też uporem i słabościami, które mogły go zaprowadzić – jak jednego z jego przyjaciół – do lochów Watykanu. Jednak w życiu Kopernika amor omnia vincit – miłość zwycięży wszystko. Wzniosła miłość do nauki, ale też jak najbardziej ziemska i ludzka miłość.

Wojciech Orliński, "Kopernik. Rewolucje", Wydawnictwo Agora. Adaptacja Mirosław Bielawski, realizacja Kamil Kalicki, czyta Andrzej Ferenc. Na antenie Polskiego Radia Białystok o 4.40, 9.40 i 22.40.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Oparta na faktach powieść o głośnej zbrodni w Rakowiskach


Książka oparta na prawdziwych zdarzeniach. Tą zbrodnią z 2014 r. żyła cała Polska. Do dziś trudno pojąć, jak do tego mogło dojść i dlaczego dwoje licealistów z tak zwanych dobrych domów dopuściło się tak makabrycznej zbrodni na najbliższych.



Niezwykłe historie zawodników nie tylko z pierwszych stron gazet


"Był sobie piłkarz..." Antoniego Bugajskiego to opowieści o polskich piłkarzach z różnych czasów. Świętujących sukcesy, przeżywających porażki, zmagających się z problemami na boisku, w szatni i w prywatnym życiu.



Cichociemni kontra Abwehra


"Dolina szpiegów" to opowieść o walce wywiadów, bohaterstwie, zdradzie i miłości, która rozgrywa się w cieniu terroru i nieustającego zagrożenia.



"Chłopki" - bestseller na radiowej antenie


Najgłośniejszy tytuł ostatnich miesięcy w Polskim Radiu Białystok! Joanna Kuciel-Frydryszak oddaje głos wiejskim kobietom, by opowiedziały o swojej codzienności i marzeniach. To hołd dla pracy naszych prababć i babć, które codziennie zmagały się z przeciwnościami losu.



Dlaczego w trawie piszczy? Wiosna


Profesor Simona Kossak (1943-2007) z wykształcenia była biologiem, z zamiłowania zoopsychologiem (tak o sobie mówiła), charyzmatyczną działaczką na rzecz ochrony przyrody i niestrudzonym popularyzatorem wiedzy o Puszczy Białowieskiej. Przez kilkanaście lat jej gawędy można było słuchać w Polskim Radiu Białystok. Dziś do nich wracamy, a konkretnie do opowieści o budzącej się...



Do końca moich dni


Kolejna, po "Lekarce nazistów", "Złodziejce listów" i "Agentce wroga", powieść łomżanki Anny Rybakiewicz. Tym razem to osadzona w wojennych i powojennych latach burzliwa historia Apolonii Dobkowskiej.



Magiczny świat Puszczy Białowieskiej


W starej leśniczówce w samym sercu Europy – z początku bez prądu i wody – ponad trzydzieści pięć lat mieszkała niezwykła para: Simona Kossak i Lech Wilczek. Oboje byli przyrodnikami – do szaleństwa rozkochanymi w dzikiej naturze.



Jak odkryć prawdę, gdy na jaw wychodzą kolejne sekrety?


Warszawa 1944. Bracia bliźniacy. Amerykański szpieg Finn i SS-man Stefan. Dobry i zły. Obaj stają na drodze łączniczki Wandy. Jeden zabija jej ojca, drugi ratuje jej życie. Na naszej antenie najnowsza powieść Gosi Nealon, Polki, mieszkającej w Nowym Jorku.



"Topniejące serce" - piękna opowieść na długie wieczory


Czy wyjaśnienie spraw, które Maja zepchnęła w głąb swej duszy, sprawi, że roztopi się lód, który skuł jej serce? Piękna opowieść Joanny Tekieli na antenie Polskiego Radia Białystok.




 
 

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok