„Psie serce – czyli przerażająca historia o psich rodowodach niektórych ludzkich osobników”. Opowiadanie napisane przez Michaiła Bułhakowa w 1925 roku, opublikowane w ZSRR dopiero ponad pół wieku później. Historia bezpańskiego psa, który w wyniku eksperymentu medycznego stał się człowiekiem jest dla autora pretekstem do przenikliwej diagnozy świata stworzonego przez rewolucyjną ideologię. Utwór uniwersalny i przerażający w swojej wymowie – ufne zwierzę, które w niczym nikomu nie zawiniło wykorzystane zostaje do własnych interesów.
Profesor Filip Filipowicz Preobrażeński, wybitny moskiewski chirurg, chcąc poznać sposób działania przysadki mózgowej, decyduje się na osobliwy eksperyment, którego skutków nie przewiduje nawet w najśmielszych snach. Przesycona absurdalnym humorem, gorzka historia o stworzeniu nowego człowieka, stałą się literackim obrazem absurdów komunistycznej Rosji pod rządami Stalina.
Fragmenty opowiadania na naszej antenie od poniedziałku do piątku o godz. 9:40 i 22:50 czyta Maciej Kowalik, realizacja Kamil Kalicki, adaptacja Krzysztof Kurianiuk.
Audiobook polecają Audioteka.pl i Polskie Radio Białystok.
Sekrety swojskich wróbli, egzotycznych cudowronków i ogromnych strusi. Randki, zdrady, uniesienia i rytuały w pełnych humoru i pasji opowieściach ornitologa Andrzeja Kruszewicza.
Historia córki Elvisa i Priscilli - po raz pierwszy opowiedziana jej własnymi słowami.
Fascynująca podróż do Chin z czasów dynastii Ming. Opowieść o czasie okrutnym dla kobiet, uwięzieniu w konwenansach, uprzedmiotowieniu i... młodziutkiej Tan, która musi stawić temu czoła.
Historia romansu najwybitniejszej sopranistki - boskiej Callas i greckiego miliardera. Dzięki wspaniałemu głosowi, naturalnemu zamiłowaniu do dramatyzmu i zniewalającej urodzie została ulubienicą najznamienitszych światowych scen.
"Ulice ciem" to nie tylko pełen tajemnic krwisty kryminał. To również klimatyczna wycieczka po dawnej Warszawie, z jej kolorytem i różnorodnością. A przede wszystkim czarodziejska historia o magii książek.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach znalazła je ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia
"Świąteczna mozaika" to wzruszająca opowieść o sile rodziny, odnajdywaniu siebie i o miłości, która potrafi pojawić się wtedy, kiedy najmniej się jej spodziewamy. W tle tętniąca życiem Wenecja, świąteczna magia. To historia, która na długo pozostanie w pamięci.
Rozmawiała ze zwierzętami, miała oswojonego kruka i mieszkała pod jednym dachem z dzikiem. Simona Kossak ponad 30 lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu.
W maleńkiej miejscowości na Podlasiu za sprawą zagadkowego samobójstwa odżywają wspomnienia o makabrycznym morderstwie dwojga dzieci, do którego doszło 30 lat wcześniej.