Radio Białystok | Magazyny | Potyczki z językiem | Zaimki - kiedy używamy krótszych form, a kiedy dłuższych
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dziś w Potyczkach z językiem - zaimki.
Kiedy używamy krótszych form (mi, ci, go) a kiedy dłuższych (mnie, tobie, jego)?
W tym przypadku nie ma prostej odpowiedzi - która forma jest poprawna.
Bo wszystko zależy od budowy zdania, akcentu, intencji itd.
Dziś w "Potyczkach z językiem" - obrona biernika, czyli przedstawiamy natarczywą dość tendencję zastępowania biernika dopełniaczem, albo inaczej odmiany rzeczowników nieżywotnych jak żywotne - np. zamiast jem kotlet, mówimy jem kotleta.
W tym odcinku "Potyczek z językiem" o "międzyczasie" - określeniu - jak się okazuje w praktyce - dla wielu dość kłopotliwym. Co oznacza i w jakich sytuacjach go używać?
Praktyka pokazuje, że mamy z tym wiele problemów - dziś w Potyczkach z językiem o tym, jak wymawiamy samogłoski ę i ą na końcu wyrazu.
Używamy tego związku frazeologicznego mówiąc o tym, że ktoś wybrał drogę na skróty, zrobił coś bez większego wysiłku, jak najmniejszym kosztem. Tylko dlaczego zamiast poprawnego zwrotu - linia najmniejszego oporu używamy niepoprawnej formy - najmniejsza linia oporu? I dlaczego jest to niepoprawne - o tym w kolejnym odcinku "Potyczek z językiem".
Powszechna tendencja do skracania dotyczy też języka. Dlatego też zamiast kilogram mówimy kilo, a zamiast dekagram - deko, a dlaczego nie deka? O tym dziś w Potyczkach z językiem.
Czy liczba i ilość znaczą to samo? Czy może używać tych form wymiennie? Kiedy - w odniesieniu do jakich rzeczowników - używamy określenia "liczba", a kiedy "ilość". O tym w Potyczkach z językiem.
"Przygotowując obiad, zadzwonił telefon" - niby wszystko rozumiemy, ale nie zawsze mamy świadomość, że nie jest to poprawne.
Dziś w potyczkach z językiem o tzw. pleonazmach.
Półtora czy półtorej - dziś o liczebniku ułamkowym.
Prowadzący:
Iza Serafin