Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Młodzi Białorusini wśród stypendystów marszałka województwa podlaskiego 27.03.2025
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wśród wyróżnionych znalazło się 517 młodych artystów – muzyków, wokalistów, tancerzy. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów artystycznych dla uzdolnionej młodzieży. Wśród nagrodzonych byli również tancerze ZT Podlaski Wianek Stowarzyszenia AB_BA. w audycji porozmawiamy z nagrodzoną młodzieżą. Odwiedzimy także Niepubliczną Szkołę Podstawową im. św. św. Cyryla i Metodego, którą wizytuje, w ramach współpracy projektu Erazmus, delegacja z Grecji.
Studenci III roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przygotowali wystawę dokumentującą wartości architektoniczno-kulturowe gminy Czyże. Zaprezentowali na niej wyniki badań etnograficzno-architektonicznych, przeprowadzonych jesienią ubiegłego roku na terenie gminy. Wernisaż odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżach.
W Białymstoku Białorusini świętowali 107 rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową. Dziś w audycji o początkach obchodów święta 25 Sakawika, w naszym regionie.
Białorusini na całym świecie obchodzą dziś Dzień Voli – nieuznawane przez dyktaturę Aleksandra Łukaszenki Święto Niepodległości Białorusi. Na Podlasiu mniejszość białoruska świętowała m.in. w Szkole Podstawowej w Dubiczach Cerkiewnych.
Była modlitwa za białoruski naród, ale też mityng i koncert na placu obok Ratusza. Białorusini w Białymstoku rozpoczęli obchody 107. rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Demokratycznej, tzw. Dzień Woli. W imprezie wzięli udział przedstawiciele białoruskiej mniejszości narodowej, jak też imigranci z Białorusi. W dzisiejszej audycji zapraszamy na relację z wydarzenia.
Na jego utworach wychowało się kilka pokoleń czytelników. Dziś (23.03) mija 100. rocznica urodzin jednego z najbardziej znanych białoruskich literatów z Polski – Wiktora Szweda. Poeta urodził się na Białostocczyźnie we wsi Morze. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o uszanowaniu pamięci Wiktora Szweda w jego ojczystej gminie. Będziemy również wspominać poetę,...
Życie i twórczość Wasila Bykawa oraz polsko-białoruskich związków literackich i kulturalnych to tematy tegorocznej Olimpiady Języka Białoruskiego. Centralny etap odbył się w Bielsku Podlaskim. Wzięło w nim udział 12 uczniów z Bielska, Hajnówki, Białegostoku i Lublina.
Fundusz sołecki to środki wyodrębnione z budżetu gminy, zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców. Decyzję podejmują radni po konsultacji z sołtysami wsi. Aby sołectwo otrzymało pieniądze, rada gminy musi podjąć uchwałę o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego do 31 marca roku poprzedzającego rok, w którym wydatkowane zostaną środki.
Wiktor Szwed był jednym z najbardziej znanych białoruskich poetów w Polsce. Decyzją Rady Gminy Czyże od 1 września 2025 roku Szkoła Podstawowa w Czyżach będzie nosić jego imię.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk