Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Z mikrofonem odwiedzamy wieś Synkowce w gminie Nowy Dwór 06.03.2025
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Synkowce to niewielka miejscowość w gminie Nowy Dwór. Jak większość podlaskich wsi pomału się wyludnia. Kilku gospodarzy, brak młodzieży, brak miejsca do spotkań mieszkańców. Jak się żyje w takiej miejscowości? Z mikrofonem odwiedzamy wieś Synkowce w gminie Nowy Dwór.
Białoruski zespół Atesta balansuje pomiędzy poetyckim liryzmem i rozbrajającą szczerością oraz akustycznymi i elektrycznymi instrumentacjami, post-punkowy zespół Sož przyciąga swoim hipnotuzującym misterium. W audycji Pod znakiem Pogoni spotkamy się z frontmenami białoruskich zespołów Atesta i Soż.
Zaprasza Anna Petrovska
Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku od roku akademickiego 2025/2026 uruchamia nowy kierunek na studiach stacjonarnych I stopnia: etnofilologia białoruska.
Książka „Aleś. Za białoruskie życie…” to głownie rozmowy z Alesiem Bialackim laureatem Pokojowej Nagrody Nobla z 2022 roku przeprowadzone przez pisarza i dziennikarza Michała Androsiuka. „Spędziliśmy kilka dni w Białowieskiej Puszczy na wspomnieniach poczynając od dzieciństwa Alesia a kończąc jego działalnością na rzecz obrony praw człowieka” – mówi Michał....
„Zwyszwiersz” to przygotowany przez białoruskiego muzyka i kompozytora Wiktora Siamaszkę album z poezją Nadziei Artymowicz
Podlaskie chaty, bania, wiatrak i stodoła - te skarby architektury naszego regionu można oglądać w skansenie w Białowieży. Budowę skansenu w latach osiemdziesiątych zaczęli między innymi studenci – przedstawiciele mniejszości białoruskiej w Polsce.
Jak wygląda życie w pobliżu zamkniętej granicy, w towarzystwie wojska i nielegalnych migrantów – opowiadają mieszkańcy i wójtowie gmin powiatu hajnowskiego.
„Ekspedycja Wacława Łastowskiego w 1928 roku” – to tytuł albumu zaprezentowanego w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. W publikacji znalazło się około 300 unikatowych materiałów fotograficznych zebranych podczas wyprawy etnograficznej, prowadzonej przez badacza Wacława Łastowskiego na ziemi mozyrskiej i słuckiej.
Wśród poruszanych tematów: trzecia rocznica wojny w Ukrainie, czy jest szansa na sprawiedliwy pokój, litewscy prawicowi aktywiści żądają zakazu używania „Pogoni” przez białoruskich emigrantów na Litwie, drugie miejsce duetu Swada x Niczos na polskich eliminacjach do finału Festiwalu Eurowizji, w Hajnówce odbędzie się jednak marsz ku czci „kobiet wyklętych”.
Pieniądze za studiowanie i gwarancja zatrudnienia - w ten sposób samorząd powiatu hajnowskiego zachęca studentów pielęgniarstwa i położnictwa do nauki zawodu, a w rezultacie do mieszkania w Hajnówce i podejmowania pracy w miejscowym szpitalu.
Na wrzesień przewidziana jest organizacja III Festiwalu Gwar Pogranicza w Hajnówce. W tym roku organizacją imprezy ma zająć się nowo powołana instytucja o tej samej nazwie – Instytut Gwar Pogranicza.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk