Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Tradycyjne potrawy i działalność charytatywna - KGW Alebabki ze Słuczanki 22.01.2025
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Potrafią wyczarować pyszne tradycyjne białoruskie dania. Koło Gospodyń Wiejskich w Słuczance Alebabki nie tylko dobrze gotują, ale też integrują wszystkich mieszkańców wsi i zajmują się działalnością dobroczynną. Swoje wyroby sprzedają na różnych kiermaszach i jarmarkach, a zdobyte fundusze przeznaczają na wyposażenie kuchni, świetlicy i pomoc potrzebującym. W audycji porozmawiamy o działalności KGW Alebabki ze Słuczanki.
Odwiedzimy także wieś Jałówka w gminie Michałowo, gdzie porozmawiamy o historii cerkwi prawosławnej.
Zaprasza Anna Petrovska
To pierwszy element kultury i tradycji z Podlasia na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniło w ten sposób bielski ręcznik obrzędowy.
W najbliższą niedzielę 26 stycznia w Białorusi odbędą się tzw. wybory prezydenckie. Rzeczywistymi wyborami nazwać je jednak trudno, bo chociaż jest nawet kilku kandydatów, to nikt nie ma wątpliwości, że zwycięzca może być tylko jeden – Aleksander Łukaszenka, który nieprzerwanie rządzi Republiką Białoruś od 1994 roku. Przeciwko takim „wyborom bez wyboru” wczoraj przed...
Czy w wiejskiej gminie Bielsk Podlaski powstanie przemysłowa ferma kurza i farma wiatrowa licząca 30 wiatraków – takie pytanie zadajemy wójtowi gminy – Walentemu Koryckiemu.
Ćwiczą przez cały rok, by zaprezentować się kolegom, rodzicom i nauczycielom. Uczniowie z Liceum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce śpiewają, tańczą i grają podczas "Spotkań Noworocznych" w swojej szkole.
Największym wrogiem skutecznej nauki jest nuda. Jak więc uczyć języka białoruskiego, by zachęcić dzieci do samodzielnego rozmawiania? Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Załukach na lekcjach z języka białoruskiego wykorzystuje różnorodność metod i form pracy, a przede wszystkim motywuje dzieci, by nie wstydziły się, lepiej czy też troszkę gorzej, mówić i śpiewać po...
Liczba osób represjonowanych z powodów politycznych w Białorusi wciąż rośnie. Mimo informacji o kolejnych ułaskawionych osobach, jednocześnie reżimowe „sądy” wydają kolejne wyroki. Za co można trafić do więzienia, w jakich warunkach znajdują się przeciwnicy reżimu Łukaszenki za kratkami, w jakim stanie jest obecnie społeczeństwo białoruskie, czy obecne „wybory” coś...
Tradycyjnie w nocy z 13 na 14 stycznia przywitaliśmy Nowy Rok wedługg kalendarza juliańskiego. W regionie wielu naszych słuchaczy bawiło się na imprezach w domach i restauracjach. Można też było przywitać Nowy Rok razem z nami w audycji „Szczodry Wieczar” i od tego wspomnienia rozpoczniemy audycję „Pad znakam Pahoni”.
Prawosławne kolędy i pastorałki śpiewane przez dzieci, młodzież i dorosłych można było usłyszeć w niedzielę (12.01) po południu podczas przeglądu "Gwiazda i Kolęda" w Białymstoku. Impreza organizowana jest przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
Kolorowanki, zadania czy łamigłówki. Białoruskie edukacyjne teczki „Zubrania” dotarły do uczniów szkół podstawowych uczących się języka białoruskiego na Podlasiu. Materiały wydano ze środków Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy z jedną z autorek Hanną Komincz.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk