Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Ogłoszono wyniki XX konkursu fotograficznego "Podlasie w Obiektywie" im. Wiktora Wołkowa 16.12.1024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tegoroczne "Podlasie w obiektywie" było rekordowe pod względem zainteresowania. Ponad 180 osób z całej Polski przysłało blisko pół tysiąca fotografii.
W tym roku jury za najlepsze uznało zdjęcie Macieja Bechta z Warszawy zatytułowane „Zima. Skit w Odrynkach”.
Wyróżnione prace będzie można oglądać przez cały rok w Muzeum Białoruskim w Hajnówce.
W drugiej części audycji opowiemy o starych, często już zapomnianych kolędach z Podlasia.
Zaprasza Marek Zabrocki
Ukazał się drukiem najnowszy, świąteczny numer „Haradockich Navin”.
Dziś o noworocznym kalendarzu – dodatku do świątecznego wydania gazety i o redakcyjnej pracy w samorządowym piśmie, rozmawiamy z główną redaktor „Haradockich Navin” – Dorotą Sulżyk.
Wielu z nas w młodości zajmowało się różnego rodzaju kolekcjonowaniem. Jedni zbierali pocztówki czy plakaty gwiazd rocka, inni – monety, kapsle czy znaczki pocztowe. W szkołach były nawet kółka filatelistyczne, na których można było wymieniać się znaczkami. Jedni skończyli z tym hobby w młodość, inni zajmują się kolekcjonerstwem również w dorosłym życiu....
Jak mówią Białorusini? Co wyróżnia język białoruski? Czym różni się od innych języków wschodniosłowiańskich? Ile dialektów jest w języku białoruskim? Tego wszystkiego można będzie się dowiedzieć podczas prezentacji książki Vadzima Szklaryka "Jak mówią Białorusini?", która odbędzie się 18 grudnia w białostockiej Pikotece.
Jak wydarzenia na polsko – białoruskiej granicy wpływają na funkcjonowanie przygranicznych gmin i ich mieszkańców? Dziś rozmowa z sekretarzem Narewki – Janem Chomczukiem.
Do spektaklu „Order Białej Myszy” według utworu Uładzimira Arłova, który wczoraj można było obejrzeć na scenie NieTeatru w Białymstoku, reżyder Uładzimir Uszakou postanowił dodatkowo wpleść osobiste historie emigracji występujących w nim aktorów. W audycji „Pad znakam Pahoni” poznamy historię Światłany Zielankouskiej, która przed emigracją była znaną...
Jest to najlepszy reportaż literacki 2024 roku zdaniem czytelników. „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana historia Podlasia” Anety Prymaki odznaczono Nagrodą Grand Press. Reportaż opowiada o ciężkich polsko-białoruskich relacjach XX wieku i powojennych losach Białorusinów Podlasia. Czy uznanie i zainteresowanie mniejszościową perspektywą wspólnej przeszłości otwiera dialog...
W Białymstoku zakończyła się dwudniowa konferencja "Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim". Tegoroczna konferencja ma szczególny charakter - odbywa się w przeddzień 20-lecia uchwalenia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.
Tortury, przemoc fizyczna, psychiczna, seksualna a nawet śmierć – to życie codzienne więźniów reżimu Łukaszenki. Diaspora Białoruska w Białymstoku z okazji przypadającego 10 grudnia Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka zorganizowała pod konsulatem Białorusi akcję solidarności ze wszystkimi więźniami politycznymi.
Według nieoficjalnych danych na Białorusi prawie półtora tysiąca osób uznano za więźniów politycznych. W kolonii karnej przebywają między innymi tym laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki i polski działacz polonijny Andrzej Poczobut.
Prowadzący:
Maksym Fionik