Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Kolejna edycja festiwalu literackiego PRADMOVA 19.11.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych. W audycji „Pad znakam Pahoni” spotkamy się z organizatorami i uczestnikami Festiwalu Pradmova. Wśród nich m.in. Paweł Barkouski z komitetu organizacyjnego, dziennikarz i badacz Siarhiej Padsasonny, pisząca po białorusku hiszpańska poeta Angela Espinosa oraz aktorka Palina Dabrawolska.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.
Dziś w Białoruskim Muzeum w Hajnówce odbył się plener prac Radosława Maciejewicza. Malarz najchętniej sięga po tematykę portretową oraz pejzażową.
Zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zabitych więźniów politycznych reżimu Łukaszenki. Diaspora białoruska w Białymstoku zorganizowała we wtorek (12.11) akcję, podczas której wspominała zamordowanego cztery lata temu Romana Bandarenkę i inne ofiary reżimu Łukaszenki.
Z ulgą, ale i niedowierzaniem - tak mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyjęli deklaracje, że przy budowie Tarczy Wschód nie dojdzie do wywłaszczeń i wysiedleń.
Projekt „Białystok widzi mi się” po raz trzeci otrzymał wsparcie Białostoczan w ramach budżetu obywatelskiego. To na pewno świadczy o tym, że małe niedźwiadki, które kilka lat temu zaczęły się pojawiać na ulicach stolicy Podlasia spodobały się mieszkańcom. W następnym roku przybędzie kolejnych osiem.
Plany ograniczenia działalności gospodarczej na terenach Puszczy Białowieskiej mają Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Planują pomniejszenie obszaru, na którym może być prowadzona działalność gospodarcza. Obecnie to ponad 18 proc. terenów puszczy - akceptuje to UNESCO.
Uczyli się pisać teksty, spotykali się z ważnymi osobistościami społeczności białoruskiej na Podlasiu, odwiedzali ciekawe miejsca. Dziś (08.11) pod Narewką skończyły się tradycyjne dziennikarskie warsztaty Sustrečy Zorki. Od wielu lat organizuje je dla dzieci i młodzieży uczącej się języka białoruskiego Tygodnik Białorusinów w Polsce Niva. W dzisiejszej audycji Pad znakam...
Prowadzący:
Maksym Fionik