Mieszkańcy przygranicznych miejscowości obawiają się Tarczy Wschód 13.11.2024

13 listopada 2024

2024.11.12 Tarcza Wschód spotkanie z mieszkańcami Hajnówki. fot. M.Zabrocki
2024.11.12 Tarcza Wschód spotkanie z mieszkańcami Hajnówki. fot. M.Zabrocki



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 13.11.2024 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z ulgą, ale i niedowierzaniem - tak mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyjęli deklaracje, że przy budowie Tarczy Wschód nie dojdzie do wywłaszczeń i wysiedleń. We wtorek (12.11) po raz pierwszy odbyły się spotkania i rozmowy z przedstawicielami wojska i MON na temat budowy umocnień.

W spotkaniu z lokalną społecznością wzięli udział generałowie Stanisław Czosnek i Arkadiusz Szkutnik oraz wiceminister Stanisław Wziątek. Przez trzy godziny odpowiadali na pytania z sali, zapewniając, że podczas planowania Tarczy Wschód uwzględniono interes ludności cywilnej. Według ich deklaracji, infrastruktura wojskowa powstanie przede wszystkim na terenach należących do skarbu państwa, typowo obronna w obrębie kilkuset metrów od granicy, do 50 km w głąb kraju zaplanowano magazyny. Wiceminister Wziątek zdementował także pogłoski o wysiedlaniu wsi, które przylegają do granicznego muru.

Zaprasza Marek Zabrocki.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Cymbały – tradycyjny instrument białoruski 03.12.2024


Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Mova na nova”, w białostockim Habie Novaja Ziamla, rozmawiano o tradycyjnym białoruskim instrumencie muzycznym – cymbałach.



Białoruskie stoisko na Targach Książki Historycznej w Warszawie 02.12.2024


Po raz kolejny w ramach Targach Książki Historycznej w Warszawie został zorganizowany „Salon niezależnych białoruskich wydawnictw i autorów”. Dzięki organizatorom Targów i wsparciu Centrum Solidarności Białoruskiej, czytelnicy mogli nie tylko nabyć nowe białoruskie książki, które w większości ukazują się już na emigracji ale także spotkać się z białoruskimi...



Benefis Miry Łukszy 01.12.2024


Były kwiaty, życzenia i ciepła atmosfera. W Białymstoku (29.11) odbył się benefis znanej białostockiej białoruskiej poetki Miry Łukszy. Spotkanie było zorganizowane przez Centrum Białoruskiej Kultury w Białymstoku z okazji 50-lecia twórczości poetki. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy uroczystość.



Podsumowanie wydarzeń listopada 29.11.2024


Wydarzenia października w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Źmicier Kościn (Radio Białystok) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).





Autentyczny folklor podlaskich Białorusinów w wykonaniu zespołu Żemerwa 27.11.2024


Od samego początku, podstawowym jego repertuarem są pieśni, zarejestrowane w białoruskich miejscowościach na Podlasiu i Polesiu.



Zapomniana tradycja 26.11.2024


Dziś kojarzy nam się raczej z zachodnią Europą, a niegdyś było częścią białoruskiej tradycji. Warzenie piwa – o tej tradycji rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. Co to był za napój, kiedy go przygotowywano i jak o nim wspomina białoruski folklor – m.in. o tym opowie Vasil Prymaka.





Fundacja Tutaka zaprasza do udziału w Konkursie Recytatorskim - 24.11.2024


Zapraszają do udziału uczestników w wieku od 5 do 100 lat, z Podlasia i całego świata. Fundacja Tutaka czeka na zgłoszenia do udziału w IV edycji Konkursu Recytatorskiego z Okazji Dnia Języka Ojczystego. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o tym w jaki sposób można wziąć udział w wydarzeniu. Zaprosimy również na benefis z okazji 50-lecia twórczości poetki i...




 
 

Prowadzący:

Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok