Wystawa „Białoruski strój” w Białymstoku 03.11.2024

2 listopada 2024

Wernisaż wystawy Kaciaryny Wadanosawaj "Strój" w Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Białystok 30.10.2024, foto Jarosław Iwaniuk
Wernisaż wystawy Kaciaryny Wadanosawaj "Strój" w Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Białystok 30.10.2024, foto Jarosław Iwaniuk



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2024-11-03 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu przyszedł czas na Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. To właśnie tu do 28 listopada można oglądać wystawę Kaciaryny Wadanosawaj „Strój”. Zainteresowanie podczas wernisażu przeszło najśmielsze oczekiwania. Okazało się bowiem, że Białostoczanie są bardzo zainteresowani tematem białoruskiego stroju. W audycji „Pad znakam Pahoni” porozmawiamy m.in. o tym dlaczego w dobie sztucznej inteligencji warto wracać do ludowego stroju.

W drugiej części programu relacja ze spektaklu według noweli Uładzimira Arłowa „Ordej Białej Myszy” oraz rozmowa o białoruskiej diasporze w stolicy Danii Kopenhadze.

Zaprasza Jarosław Iwaniuk.




Przeczytaj, zanim skomentujesz



Będą nowe niedźwiadki w ramach projektu „Białystok widzi mi się” 11.11.2014


Projekt „Białystok widzi mi się” po raz trzeci otrzymał wsparcie Białostoczan w ramach budżetu obywatelskiego. To na pewno świadczy o tym, że małe niedźwiadki, które kilka lat temu zaczęły się pojawiać na ulicach stolicy Podlasia spodobały się mieszkańcom. W następnym roku przybędzie kolejnych osiem.



Sejmik przeciwny zmniejszeniu planowanej strefy ochrony czynnej w Puszczy Białowieskiej 10.11.2024


Plany ograniczenia działalności gospodarczej na terenach Puszczy Białowieskiej mają Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Planują pomniejszenie obszaru, na którym może być prowadzona działalność gospodarcza. Obecnie to ponad 18 proc. terenów puszczy - akceptuje to UNESCO.



Sustrečy Zorki - 08.11.2024


Uczyli się pisać teksty, spotykali się z ważnymi osobistościami społeczności białoruskiej na Podlasiu, odwiedzali ciekawe miejsca. Dziś (08.11) pod Narewką skończyły się tradycyjne dziennikarskie warsztaty Sustrečy Zorki. Od wielu lat organizuje je dla dzieci i młodzieży uczącej się języka białoruskiego Tygodnik Białorusinów w Polsce Niva. W dzisiejszej audycji Pad znakam...



Co reżim Łukaszenki świętuje 7 listopada? 07.11.2024


Białoruś pozostaje jedynym postsowieckim krajem, w którym rocznica bolszewickiego przewrotu z 1917 roku nadal obchodzona jest jak święto. Dlaczego reżim Aleksandra Łukaszenki kurczowo trzyma się tego święta i jakie jeszcze relikty komunizmu funkcjonują w oficjalnej polityce historycznej w Białorusi w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie badacz stalinowskich represji Ihar...





W sejmiku województwa podlaskiego ma powstać komisji mniejszości? 05.11.2024


Jest to pierwszy krok do powstania statutowej Komisji Mniejszości. Dziś (05.11) radni Sejmiku Województwa Podlaskiego podjęli uchwałę zmieniającą statut województwa i powołującą dziesiątą stałą komisję mniejszości narodowych i etnicznych. Czym ma się zajmować ta komisja i co dalej po głosowaniu? M.in. o tym opowiadamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.



Verami – młody muzyk i uchodźca z Białorusi 04.11.2024


Dziś rozmowa z młodym muzykiem, uchodźcą politycznym z Białorusi – Verami.
Utworów Verami mogła posłuchać publiczność tegorocznego festiwalu „Jesień Bardów” w Bielsku Podlaskim.



"Śviatyja dziady, lacicie siudy..." 01.11.2024


Przełom października i listopada to czas wspominania zmarłych, zarówno w kulturze ludowej jak i według tradycji chrześcijańskiej. Taka będzie też tematyka naszej dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. O białoruskich tradycjach wspomnienia przodków dawniej i dziś rozmawiamy z dr. Grażyną Charytoniuk-Michiej.




 
 

Prowadzący:

Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek Zabrocki



Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok