Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | 75 – lecie II LO w Hajnówce 29.09.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Były wspomnienia, podziękowania i życzenia dalszego rozwoju. II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce świętuje 75-lecie istnienia szkoły.
Jubileusz połączony jest z V Zjazdem Absolwentów Liceum.
Obecnie w liceum uczy się 320 uczniów w 13 oddziałach. Szkoła jest w gronie najlepszych liceów w Województwie Podlaskim.
Liceum pełni ważną rolę w hajnowskim życiu społeczno-kulturalnym i kształtowaniu białoruskiej tożsamości u młodzieży.
W audycji przypomnimy również zmarłego 25 września działacza "Solidarności", społecznika, ważną postać mniejszości białoruskiej w Polsce.
Sergiusz Niczyporuk spoczął na cmentarzu w rodzinnych Zaleszanach. Zmarł kilka dni temu w wieku 75 lat.
Urodził się w 1949 roku we wsi Zaleszany koło Kleszczel w rodzinie dotkniętej pacyfikacją tej miejscowości przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Romualda Rajsa "Burego" na przełomie stycznia i lutego 1947 roku.
W 1980 roku został Przewodniczącym Koła Solidarności Rolników Indywidualnych w Dubiczach Cerkiewnych.
W 2020 roku Prezydent Polski Andrzej Duda odznaczył Sergiusza Niczyporuka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Na koniec odwiedzimy Szkołę Podstawową w Załukach.
Zaprasza Marek Zabrocki.
Stowarzyszenie Nasza Szkoła, Dyrekcja liceum oraz Rada Rodziców w okresie przedświątecznym w ramach projektu „Białoruskie tradycje kolędnicze i bożonarodzeniowe” zorganizowali integracyjne warsztaty. Na uczestników czekało siedem pracowni: kolędowanie z Anną Fionik, zdobienie bombek różnymi metodami, wykonywanie stroików, tworzenie ozdób ze słomy, wykonywanie pocztówek,...
Mikołaj, nazywany "cudotwórcą", jest jednym z najbardziej czczonych świętych w Cerkwi prawosławnej. Patron wdów i sierot - wierni modlą się do niego również o przywrócenie wzroku, pomyślność w podróżach i w trudnej sytuacji materialnej.
Ukazał się drukiem najnowszy, świąteczny numer „Haradockich Navin”.
Dziś o noworocznym kalendarzu – dodatku do świątecznego wydania gazety i o redakcyjnej pracy w samorządowym piśmie, rozmawiamy z główną redaktor „Haradockich Navin” – Dorotą Sulżyk.
Wielu z nas w młodości zajmowało się różnego rodzaju kolekcjonowaniem. Jedni zbierali pocztówki czy plakaty gwiazd rocka, inni – monety, kapsle czy znaczki pocztowe. W szkołach były nawet kółka filatelistyczne, na których można było wymieniać się znaczkami. Jedni skończyli z tym hobby w młodość, inni zajmują się kolekcjonerstwem również w dorosłym życiu....
Tegoroczne "Podlasie w obiektywie" było rekordowe pod względem zainteresowania. Ponad 180 osób z całej Polski przysłało blisko pół tysiąca fotografii.
W tym roku jury za najlepsze uznało zdjęcie Macieja Bechta z Warszawy zatytułowane „Zima. Skit w Odrynkach”.
Jak mówią Białorusini? Co wyróżnia język białoruski? Czym różni się od innych języków wschodniosłowiańskich? Ile dialektów jest w języku białoruskim? Tego wszystkiego można będzie się dowiedzieć podczas prezentacji książki Vadzima Szklaryka "Jak mówią Białorusini?", która odbędzie się 18 grudnia w białostockiej Pikotece.
Jak wydarzenia na polsko – białoruskiej granicy wpływają na funkcjonowanie przygranicznych gmin i ich mieszkańców? Dziś rozmowa z sekretarzem Narewki – Janem Chomczukiem.
Do spektaklu „Order Białej Myszy” według utworu Uładzimira Arłova, który wczoraj można było obejrzeć na scenie NieTeatru w Białymstoku, reżyder Uładzimir Uszakou postanowił dodatkowo wpleść osobiste historie emigracji występujących w nim aktorów. W audycji „Pad znakam Pahoni” poznamy historię Światłany Zielankouskiej, która przed emigracją była znaną...
Jest to najlepszy reportaż literacki 2024 roku zdaniem czytelników. „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana historia Podlasia” Anety Prymaki odznaczono Nagrodą Grand Press. Reportaż opowiada o ciężkich polsko-białoruskich relacjach XX wieku i powojennych losach Białorusinów Podlasia. Czy uznanie i zainteresowanie mniejszościową perspektywą wspólnej przeszłości otwiera dialog...
Prowadzący:
Maksym Fionik