Jaka przyszłość czeka Puszczę Białowieską? 18.02.2024

16 lutego 2024

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2024-02-18 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ten projekt budzi gorące dyskusje w Internecie i wywołuje sprzeciw samorządowców. We wtorek (13.02) podczas obrad senackiej komisji klimatu i środowiska przedstawiono dokument, który według autorów ma objąć ochroną cały obszar Puszczy Białowieskiej i również dać impuls dla rozwoju tych terenów. Projekt pod nazwą: "O obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska" powstał we współpracy z Pracownią na Rzecz Wszystkich Istot, innymi organizacjami, naukowcami, prawnikami. Czy mieszkańców puszczańskich miejscowości zamkną w rezerwacie? Czy zastanie wprowadzony zakaz na zbieranie grzybów i pozyskanie opału? Czy lokalna społeczność może obawiać się wywłaszczenia swoich gruntów? M.in. o tym w audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy z Radosławem Ślusarczykiem z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. Zaprosimy dziś również na V zjazd absolwentów II LO z DNJB w Hajnówce i Jubileusz 75-lecia szkoły oraz odwiedzimy Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej.

Zaprasza Źmicier Kościn


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Zapomniana tradycja 26.11.2024


Dziś kojarzy nam się raczej z zachodnią Europą, a niegdyś było częścią białoruskiej tradycji. Warzenie piwa – o tej tradycji rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. Co to był za napój, kiedy go przygotowywano i jak o nim wspomina białoruski folklor – m.in. o tym opowie Vasil Prymaka.





Fundacja Tutaka zaprasza do udziału w Konkursie Recytatorskim - 24.11.2024


Zapraszają do udziału uczestników w wieku od 5 do 100 lat, z Podlasia i całego świata. Fundacja Tutaka czeka na zgłoszenia do udziału w IV edycji Konkursu Recytatorskiego z Okazji Dnia Języka Ojczystego. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o tym w jaki sposób można wziąć udział w wydarzeniu. Zaprosimy również na benefis z okazji 50-lecia twórczości poetki i...





Pół miliona Białorusinów wyjechało z kraju po 2020 roku – 21.11.2024


Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.



Rozmowa z Aleksandrem Wasylukiem - doradcą marszałka do spraw mniejszości narodowych -20.11.2024


Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.



Kolejna edycja festiwalu literackiego PRADMOVA 19.11.2024


Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.



VIII Spotkania Kulturowe „Studziwody Siehieniewiczów” 18.11.2024


Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.






 
 

Prowadzący:

Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok