Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | "U pryścienku staroha lesu" Anny Kondratiuk najlepszą białoruską książką roku - 26.11.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Białoruska książka z Podlasia - najlepszą białoruską książką roku. Wczoraj (25.11) poznaliśmy laureatów XII literackiej nagrody im. Jerzego Giedroycia. Główną nagrodę I miejsca uzyskała książka «U pryścienku staroha lesu. Historyi ludziej ź Biełaviežskaj puščy» reportażystki i redaktorki Tygodnika "Niva" Anny Kondratiuk. Między innymi o tym opowiemy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. Oprócz tego odwiedzimy spotkanie Akvalerii i Andrusia Takindanha z dziećmi i młodzieżą w SP nr4 w Hajnówce. Porozmawiamy również o relacjach na linii Mińsk-Warszawa w świetle zmian powyborczych w Polsce. Na koniec zaprosimy na spotkanie poświęcone lokalnej historii Policznej i okolic.
Zaprasza Źmicier Kościn.
Czy wszyscy uczniowie mają uczyć się języka białoruskiego w II LO z dodatkową nauką języka białoruskiego w Hajnówce? Klarownej odpowiedzi wciąż nie ma. Próbowano o tym rozmawiać w trakcie sejmowej konferencji poświęconej 20-leciu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. Jakie pytania padały w parlamencie - m.in. o tym w dzisiejszej audycji Pad...
Możliwość swobodnego używania języków mniejszościowych w życiu publicznym, wprowadzenia w gminach języka mniejszości jako języka pomocniczego, a także montażu dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości w języku mniejszości. To wszystko zapewnia Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. W sejmie odbyła się wystawa oraz konferencja...
W Brańsku, Szpakach, Zaniach i Maleszach uszanowano pamięć ofiar tragicznych wydarzeń z przełomu stycznia i lutego 1946 roku. Oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Romualda Rajsa spacyfikował w sumie pięć miejscowości zamieszkałych przez prawosławnych Białorusinów, zamordował też 30 furmanów. W sumie zginęło 79 osób.
Dziś w 79 rocznicę tragedii białoruskich, prawosławnych wsi, w kinie forum zostanie wyemitowany film dokumentalny Jerzego Kaliny „Nasza pamięć”.
Wydarzenia października w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Zdaniem wielu język jakim posługuje się duet jest pewnego rodzaju eklektyzmem leksykalno – fonetycznym wielu gwar Podlasia.
Sioło na rzeczce Kosnoj, Kosna, Kosna alias Daszewice, Daszów czyli Kosnej, Daszewo, Daszi, Daszów, Dasze – tak się zmieniała nazwa wsi w ciągu 500 lat jej historii. Za każdą z tych nazw kryją się pokolenia tutejszych mieszkańców z mozołem uprawiających ziemię, aby zapewnić byt i przyszłość swym następcom. W audycji Pod znakiem Pogoni rozmawiamy o historii wsi Dasze i...
W Białorusi zakończyły się wybory prezydenckie. Dyktator Alaksandr Łukaszenka dalej będzie kierować krajem. Nasz gość – dziennikarz Aleksy Dzikavicki – uważa głosowanie za rytuał władzy, a konkurentów kierownika Białorusi – za statystów.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk