Festyn archeologiczny "Grodzisko" w Zbuczu 4.09.2023

4 września 2023

Festyn archeologiczny "Grodzisko" w Zbuczu, 3.09.2023, fot. Anna Petrovska
Festyn archeologiczny "Grodzisko" w Zbuczu, 3.09.2023, fot. Anna Petrovska



0:00
0:00
| Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pokaz tradycyjnego kowalstwa, średniowieczny wyrób papieru, rękodzieło rzemieślnicze ale przede wszystkim walki wojów - wszystko to można było zobaczyć w Zbuczu w gminie Czyże.

Na Festynie archeologicznym odbywającym na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska spotkali się pasjonaci historii, ale też podlaskiej muzyki. To okazja do odkrywania tajników archeologii, wcielenia się do oddziału łuczników czy odegrania roli wojownika. Można poznać różne techniki dawnego rzemiosła kowalstwa, garbarstwa, średniowiecznego piśmiennictwa, ziołowej kuchni, wyrobu odzieży czy garncarstwa. W audycji porozmawiamy z uczestnikami archeologicznej imprezy w Zbuczu. 

Dowiemy się także, jak nowy rok szkolny przywitali uczniowie SP nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku. 

Zaprasza Anna Petrovska


Przeczytaj, zanim skomentujesz



Pół miliona Białorusinów wyjechało z kraju po 2020 roku – 21.11.2024


Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.



Rozmowa z Aleksandrem Wasylukiem - doradcą marszałka do spraw mniejszości narodowych -20.11.2024


Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.



Kolejna edycja festiwalu literackiego PRADMOVA 19.11.2024


Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.



VIII Spotkania Kulturowe „Studziwody Siehieniewiczów” 18.11.2024


Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.





Wystawa prac Radosława Maciejewicza w Białoruskim Muzeum w Hajnówce 15.11.2024


Dziś w Białoruskim Muzeum w Hajnówce odbył się plener prac Radosława Maciejewicza. Malarz najchętniej sięga po tematykę portretową oraz pejzażową.



4. rocznica śmierci Ramana Bandarenki 14.11.2024


Zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zabitych więźniów politycznych reżimu Łukaszenki. Diaspora białoruska w Białymstoku zorganizowała we wtorek (12.11) akcję, podczas której wspominała zamordowanego cztery lata temu Romana Bandarenkę i inne ofiary reżimu Łukaszenki.



Mieszkańcy przygranicznych miejscowości obawiają się Tarczy Wschód 13.11.2024


Z ulgą, ale i niedowierzaniem - tak mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyjęli deklaracje, że przy budowie Tarczy Wschód nie dojdzie do wywłaszczeń i wysiedleń.




 
 

Prowadzący:

Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok