„Aleś” – książka poświęcona laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu 02.03.2023

2 marca 2023

Pod znakiem Pogoni | „Aleś” – książka poświęcona laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu 02.03.2023



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2023-03-02 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Już jutro w Mińsku zostanie ogłoszony wyrok w sprawie karnej przeciwko liderom Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”. Prokurator zażądał skazania Alesia Bialackiego na 12 lat więzienia, Walancina Stefanowicza na 10 a Uładzimira Łabkovicza na 9 lat. Zaocznie w tym procesie sądzony jest także Źmicier Sałaujou, któremu grozi 10 lat więzienia. Aleś Bialacki w ubiegłym roku wspólnie z ukraińskimi i rosyjskimi obrońcami praw człowieka został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. W Polsce tuż przed samą uroczystością wręczenia nagrody, którą odebrała żona Bialackiego, ukazała się książka „Aleś”. W audycji „Pad znakam Pahoni” opowie o niej inicjatorka wydania, prezes białoruskiego PEN Tacciana Niadbaj.

W drugiej części spotkamy się z naukowym redaktorem Białoruskich Zeszytów Historycznych prof. Eugeniuszem Mironowiczem.

Zaprasza Jarosław Iwaniuk.




Przeczytaj, zanim skomentujesz



Pół miliona Białorusinów wyjechało z kraju po 2020 roku – 21.11.2024


Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.



Rozmowa z Aleksandrem Wasylukiem - doradcą marszałka do spraw mniejszości narodowych -20.11.2024


Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.



Kolejna edycja festiwalu literackiego PRADMOVA 19.11.2024


Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.



VIII Spotkania Kulturowe „Studziwody Siehieniewiczów” 18.11.2024


Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.





Wystawa prac Radosława Maciejewicza w Białoruskim Muzeum w Hajnówce 15.11.2024


Dziś w Białoruskim Muzeum w Hajnówce odbył się plener prac Radosława Maciejewicza. Malarz najchętniej sięga po tematykę portretową oraz pejzażową.



4. rocznica śmierci Ramana Bandarenki 14.11.2024


Zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zabitych więźniów politycznych reżimu Łukaszenki. Diaspora białoruska w Białymstoku zorganizowała we wtorek (12.11) akcję, podczas której wspominała zamordowanego cztery lata temu Romana Bandarenkę i inne ofiary reżimu Łukaszenki.



Mieszkańcy przygranicznych miejscowości obawiają się Tarczy Wschód 13.11.2024


Z ulgą, ale i niedowierzaniem - tak mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyjęli deklaracje, że przy budowie Tarczy Wschód nie dojdzie do wywłaszczeń i wysiedleń.




 
 

Prowadzący:

Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok