Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | „Aleś” – książka poświęcona laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu 02.03.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Już jutro w Mińsku zostanie ogłoszony wyrok w sprawie karnej przeciwko liderom Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”. Prokurator zażądał skazania Alesia Bialackiego na 12 lat więzienia, Walancina Stefanowicza na 10 a Uładzimira Łabkovicza na 9 lat. Zaocznie w tym procesie sądzony jest także Źmicier Sałaujou, któremu grozi 10 lat więzienia. Aleś Bialacki w ubiegłym roku wspólnie z ukraińskimi i rosyjskimi obrońcami praw człowieka został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. W Polsce tuż przed samą uroczystością wręczenia nagrody, którą odebrała żona Bialackiego, ukazała się książka „Aleś”. W audycji „Pad znakam Pahoni” opowie o niej inicjatorka wydania, prezes białoruskiego PEN Tacciana Niadbaj.
W drugiej części spotkamy się z naukowym redaktorem Białoruskich Zeszytów Historycznych prof. Eugeniuszem Mironowiczem.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Lalki wylepione z gliny, prawdziwa, drewniana magiczna skrzynka, kolędy i dobra zabawa - to wszystko mały teatr lalek czyli Batlejka. Wyjątkowy spektakl bożonarodzeniowy zaprezentowali uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim.
Jest to jedno z najbardziej oczekiwanych Świąt w roku. Dziś chrześcijanie zachodnich i części wschodnich obrządków obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia.
Stowarzyszenie Nasza Szkoła, Dyrekcja liceum oraz Rada Rodziców w okresie przedświątecznym w ramach projektu „Białoruskie tradycje kolędnicze i bożonarodzeniowe” zorganizowali integracyjne warsztaty. Na uczestników czekało siedem pracowni: kolędowanie z Anną Fionik, zdobienie bombek różnymi metodami, wykonywanie stroików, tworzenie ozdób ze słomy, wykonywanie pocztówek,...
Mikołaj, nazywany "cudotwórcą", jest jednym z najbardziej czczonych świętych w Cerkwi prawosławnej. Patron wdów i sierot - wierni modlą się do niego również o przywrócenie wzroku, pomyślność w podróżach i w trudnej sytuacji materialnej.
Ukazał się drukiem najnowszy, świąteczny numer „Haradockich Navin”.
Dziś o noworocznym kalendarzu – dodatku do świątecznego wydania gazety i o redakcyjnej pracy w samorządowym piśmie, rozmawiamy z główną redaktor „Haradockich Navin” – Dorotą Sulżyk.
Wielu z nas w młodości zajmowało się różnego rodzaju kolekcjonowaniem. Jedni zbierali pocztówki czy plakaty gwiazd rocka, inni – monety, kapsle czy znaczki pocztowe. W szkołach były nawet kółka filatelistyczne, na których można było wymieniać się znaczkami. Jedni skończyli z tym hobby w młodość, inni zajmują się kolekcjonerstwem również w dorosłym życiu....
Tegoroczne "Podlasie w obiektywie" było rekordowe pod względem zainteresowania. Ponad 180 osób z całej Polski przysłało blisko pół tysiąca fotografii.
W tym roku jury za najlepsze uznało zdjęcie Macieja Bechta z Warszawy zatytułowane „Zima. Skit w Odrynkach”.
Jak mówią Białorusini? Co wyróżnia język białoruski? Czym różni się od innych języków wschodniosłowiańskich? Ile dialektów jest w języku białoruskim? Tego wszystkiego można będzie się dowiedzieć podczas prezentacji książki Vadzima Szklaryka "Jak mówią Białorusini?", która odbędzie się 18 grudnia w białostockiej Pikotece.
Prowadzący:
Maksym Fionik