Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Akcja Wiecznaja Pamiat' w Hajnówce 26.02.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Złożeniem kwiatów i wspólną modlitwą upamiętnili ofiary pacyfikacji okolicznych wsi. Mieszkańcy Hajnówki wzięli udział w akcji pod hasłem "Wiecznaja Pamiat'".
Akcja nawiązuje do wydarzeń ze stycznia i lutego 1946 roku. Wtedy z rąk oddziału polskiego niepodległościowego podziemia dowodzonego przez kpt. Romualda Rajsa "Burego" zginęło 79 osób - prawosławnych mieszkańców pochodzenia białoruskiego ze wsi Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska. Wśród zamordowanych były też dzieci. Uroczystości organizuje od 2018 r. grupa lokalnych społeczników i mieszkańców. Była to odpowiedź na Marsze Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, które od 2016 roku organizowały środowiska narodowe. Na początku lutego 2023 organizatorzy hajnowskich marszy poinformowali, że w tym roku wydarzenie się nie odbędzie. Mimo to mieszkańcy postanowili spotkać się i, jak co roku, oddać hołd ofiarom.
W audycji Pad znakam Pahoni będziemy też w Białymstoku na manifestacji zorganizowanej w rocznicę pełnowymiarowej rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Zapytamy też, dlaczego zdaniem niektórych urzędników z Ciełuszek powinien zniknąć jeden ze stojących na końcu wsi krzyży.
Zaprasza Michał Stepaniuk.
Możliwość swobodnego używania języków mniejszościowych w życiu publicznym, wprowadzenia w gminach języka mniejszości jako języka pomocniczego, a także montażu dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości w języku mniejszości. To wszystko zapewnia Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. W sejmie odbyła się wystawa oraz konferencja...
W Brańsku, Szpakach, Zaniach i Maleszach uszanowano pamięć ofiar tragicznych wydarzeń z przełomu stycznia i lutego 1946 roku. Oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Romualda Rajsa spacyfikował w sumie pięć miejscowości zamieszkałych przez prawosławnych Białorusinów, zamordował też 30 furmanów. W sumie zginęło 79 osób.
Dziś w 79 rocznicę tragedii białoruskich, prawosławnych wsi, w kinie forum zostanie wyemitowany film dokumentalny Jerzego Kaliny „Nasza pamięć”.
Wydarzenia października w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Zdaniem wielu język jakim posługuje się duet jest pewnego rodzaju eklektyzmem leksykalno – fonetycznym wielu gwar Podlasia.
Sioło na rzeczce Kosnoj, Kosna, Kosna alias Daszewice, Daszów czyli Kosnej, Daszewo, Daszi, Daszów, Dasze – tak się zmieniała nazwa wsi w ciągu 500 lat jej historii. Za każdą z tych nazw kryją się pokolenia tutejszych mieszkańców z mozołem uprawiających ziemię, aby zapewnić byt i przyszłość swym następcom. W audycji Pod znakiem Pogoni rozmawiamy o historii wsi Dasze i...
W Białorusi zakończyły się wybory prezydenckie. Dyktator Alaksandr Łukaszenka dalej będzie kierować krajem. Nasz gość – dziennikarz Aleksy Dzikavicki – uważa głosowanie za rytuał władzy, a konkurentów kierownika Białorusi – za statystów.
Ten film opowiada nie tylko o inicjatywie społecznej o tej samej nazwie, ale również podsumowuje 30 lat pracy autora z tematem pacyfikacji białoruskich wsi na Białostocczyźnie po II Wojnie Światowej. Już 1 lutego Telewizja Biełsat zaprezentuje nowy film białostockiego reżysera Jerzego Kaliny "Nasza pamięć". Autor wspólnie z Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku...
Prowadzący:
Rafał Androsiuk