Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Język białoruski w SP nr 1 w Hajnówce 27.09.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Nowy rok szkolny przynosi nowe plany, cele i działania. W audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy o nauczaniu języka białoruskiego i nowej maturze w II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. Z mikrofonem odwiedzimy także SP nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Hajnówce.
Zaprasza Anna Petrovska
Rogacze – wieś w gminie Milejczyce w powiecie siemiatyckim. W programie o tym, jak mieszkańcy tej małej miejscowości organizują sobie spędzanie wolnego czasu.
Jest już dostępny Białoruski Kalendarz Encyklopedyczny na każdy dzień. To już drugie, uzupełnione wydanie przewodnika, autorem jakiego jest Vładzimir Chilimanowicz z Grodna.
Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku od roku akademickiego 2025/2026 uruchamia nowy kierunek na studiach stacjonarnych I stopnia: etnofilologia białoruska.
Książka „Aleś. Za białoruskie życie…” to głownie rozmowy z Alesiem Bialackim laureatem Pokojowej Nagrody Nobla z 2022 roku przeprowadzone przez pisarza i dziennikarza Michała Androsiuka. „Spędziliśmy kilka dni w Białowieskiej Puszczy na wspomnieniach poczynając od dzieciństwa Alesia a kończąc jego działalnością na rzecz obrony praw człowieka” – mówi Michał....
Synkowce to niewielka miejscowość w gminie Nowy Dwór. Jak większość podlaskich wsi pomału się wyludnia. Kilku gospodarzy, brak młodzieży, brak miejsca do spotkań mieszkańców. Jak się żyje w takiej miejscowości? Z mikrofonem odwiedzamy wieś Synkowce w gminie Nowy Dwór.
W drugiej części spotkamy się z frontmenami białoruskich zespołów Atesta i Soż.
„Zwyszwiersz” to przygotowany przez białoruskiego muzyka i kompozytora Wiktora Siamaszkę album z poezją Nadziei Artymowicz
Podlaskie chaty, bania, wiatrak i stodoła - te skarby architektury naszego regionu można oglądać w skansenie w Białowieży. Budowę skansenu w latach osiemdziesiątych zaczęli między innymi studenci – przedstawiciele mniejszości białoruskiej w Polsce.
Jak wygląda życie w pobliżu zamkniętej granicy, w towarzystwie wojska i nielegalnych migrantów – opowiadają mieszkańcy i wójtowie gmin powiatu hajnowskiego.
„Ekspedycja Wacława Łastowskiego w 1928 roku” – to tytuł albumu zaprezentowanego w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. W publikacji znalazło się około 300 unikatowych materiałów fotograficznych zebranych podczas wyprawy etnograficznej, prowadzonej przez badacza Wacława Łastowskiego na ziemi mozyrskiej i słuckiej.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk