Profesor Leon Tarasewicz doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku 22.06.2022

22 czerwca 2022

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Leonowi Tarasewiczowi, fot. Sylwia Krassowska
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Leonowi Tarasewiczowi, fot. Sylwia Krassowska



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2022-06-22 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Profesor Leon Tarasewicz, ceniony w świecie malarz pochodzący w województwa podlaskiego, otrzymał w środę (22.06) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. To 21. tytuł doktora honoris causa nadany przez tę uczelnię.

Uroczystość odbyła się w ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu 25-lecia powstania Uniwersytetu w Białymstoku. Wzięli w niej udział przedstawiciele świata nauki, sztuki i polityki. Uroczystości towarzyszy wystawa wybranych prac Tarasewicza, którą do końca lipca można oglądać na wydziale nauk o edukacji UWB. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy uroczystość.

Zaprasza Źmicier Kościn



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Wędrówką po śladach poety miłośnicy poezji Wiktora Szweda uczcili 100. rocznicę jego urodzin 31.03.2025


Był przejazd pociągiem z Bielska Podlaskiego do przystanku Morze, potem spacer po rodzinnej wsi poety, zapalenie zniczy na jego grobie i zapoznanie się z historią parafii w Starym Korninie. Tak miłośnicy twórczości Wiktora Szweda uczcili 100 rocznicę jego urodzin.



Wystawa „Dokumentacja wartości architektoniczno-kulturowych gminy Czyże”. 30.03.2025 r.


Studenci III roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przygotowali wystawę dokumentującą wartości architektoniczno-kulturowe gminy Czyże. Zaprezentowali na niej wyniki badań etnograficzno-architektonicznych, przeprowadzonych jesienią ubiegłego roku na terenie gminy. Wernisaż odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżach.





Młodzi Białorusini wśród stypendystów marszałka województwa podlaskiego 27.03.2025


Wśród wyróżnionych znalazło się 517 młodych artystów – muzyków, wokalistów, tancerzy. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów artystycznych dla uzdolnionej młodzieży. Wśród nagrodzonych byli również tancerze ZT Podlaski Wianek Stowarzyszenia AB_BA. W audycji porozmawiamy z nagrodzoną młodzieżą. Odwiedzimy także...



Dzień Woli na Białostocczyźnie w latach 80-tych. 26.03.20025


W Białymstoku Białorusini świętowali 107 rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową. Dziś w audycji o początkach obchodów święta 25 Sakawika, w naszym regionie.



Obchody Dnia Niepodległości Białorusi w Szkole Podstawowej w Dubiczach Cerkiewnych. 25.03.2025 r.


Białorusini na całym świecie obchodzą dziś Dzień Voli – nieuznawane przez dyktaturę Aleksandra Łukaszenki Święto Niepodległości Białorusi. Na Podlasiu mniejszość białoruska świętowała m.in. w Szkole Podstawowej w Dubiczach Cerkiewnych.



Rozpoczęły się obchody Dnia Voli w Białymstoku - 24.03.2025


Była modlitwa za białoruski naród, ale też mityng i koncert na placu obok Ratusza. Białorusini w Białymstoku rozpoczęli obchody 107. rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Demokratycznej, tzw. Dzień Woli. W imprezie wzięli udział przedstawiciele białoruskiej mniejszości narodowej, jak też imigranci z Białorusi. W dzisiejszej audycji zapraszamy na relację z wydarzenia.



Jubileusz 100-lecia białoruskiego poety z Podlasia Wiktora Szweda 23.03.2025


Na jego utworach wychowało się kilka pokoleń czytelników. Dziś (23.03) mija 100. rocznica urodzin jednego z najbardziej znanych białoruskich literatów z Polski – Wiktora Szweda. Poeta urodził się na Białostocczyźnie we wsi Morze. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o uszanowaniu pamięci Wiktora Szweda w jego ojczystej gminie. Będziemy również wspominać poetę,...



Centralny etap Olimpiady Języka Białoruskiego 21.03.2025 r.


Życie i twórczość Wasila Bykawa oraz polsko-białoruskich związków literackich i kulturalnych to tematy tegorocznej Olimpiady Języka Białoruskiego. Centralny etap odbył się w Bielsku Podlaskim. Wzięło w nim udział 12 uczniów z Bielska, Hajnówki, Białegostoku i Lublina.




 
 

Prowadzący:

Rafał Androsiuk
Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok