Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Protest w rocznicę 30-lecia niezależności Białorusi 25.08.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Były okrzyki „Niech żyje Białoruś” i „Wierzymy, możemy, zwyciężymy”! - przed białoruskim konsulatem w Białymstoku odbył się protest w rocznicę 30- lecia suwerenności kraju. 25 sierpnia 1991 r. deklaracja o suwerenności Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Ludowej nabyła moc prawną. Środowiska niezależne i demokratyczne uznają ten dzień za kluczową datę dla białoruskiej państwowości, jednak władze Białorusi tej rocznicy nie świętują. Deklaracja wprowadziła nadrzędność praw republiki nad ustawami ZSRR i mówiła o pełnej suwerenności państwowej Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W audycji porozmawiamy z uczestnikami protestu.
Dowiemy się także, jak wyglądał tegoroczny sezon turystyczny w monasterze Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu.
Zaprasza Anna Petrovska
W Brańsku, Szpakach, Zaniach i Maleszach uszanowano pamięć ofiar tragicznych wydarzeń z przełomu stycznia i lutego 1946 roku. Oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Romualda Rajsa spacyfikował w sumie pięć miejscowości zamieszkałych przez prawosławnych Białorusinów, zamordował też 30 furmanów. W sumie zginęło 79 osób.
Dziś w 79 rocznicę tragedii białoruskich, prawosławnych wsi, w kinie forum zostanie wyemitowany film dokumentalny Jerzego Kaliny „Nasza pamięć”.
Wydarzenia października w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Zdaniem wielu język jakim posługuje się duet jest pewnego rodzaju eklektyzmem leksykalno – fonetycznym wielu gwar Podlasia.
Sioło na rzeczce Kosnoj, Kosna, Kosna alias Daszewice, Daszów czyli Kosnej, Daszewo, Daszi, Daszów, Dasze – tak się zmieniała nazwa wsi w ciągu 500 lat jej historii. Za każdą z tych nazw kryją się pokolenia tutejszych mieszkańców z mozołem uprawiających ziemię, aby zapewnić byt i przyszłość swym następcom. W audycji Pod znakiem Pogoni rozmawiamy o historii wsi Dasze i...
W Białorusi zakończyły się wybory prezydenckie. Dyktator Alaksandr Łukaszenka dalej będzie kierować krajem. Nasz gość – dziennikarz Aleksy Dzikavicki – uważa głosowanie za rytuał władzy, a konkurentów kierownika Białorusi – za statystów.
Ten film opowiada nie tylko o inicjatywie społecznej o tej samej nazwie, ale również podsumowuje 30 lat pracy autora z tematem pacyfikacji białoruskich wsi na Białostocczyźnie po II Wojnie Światowej. Już 1 lutego Telewizja Biełsat zaprezentuje nowy film białostockiego reżysera Jerzego Kaliny "Nasza pamięć". Autor wspólnie z Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku...
Zdaniem naszego gościa – antropologa – Wojciecha Siegienia – lepszym określeniem tego co odbędzie się w niedzielę za naszą wschodnią granicą jest – plebiscyt.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk