Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Rocznica protestów przeciwko reżimowi na Białorusi 27.06.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Rok temu, 26 czerwca 2020 r. Białorusini z Białegostoku wzięli udział w pierwszym masowym proteście, by wyrazić swój sprzeciw wobec niesprawiedliwości, kłamstwa i zatrzymania kandydatów w nadchodzących wyborach w Republice Białorusi. Rok później sytuacja na Białorusi pogorszyła się na niewyobrażalną skalę i zaczęła przypominać strefę radioaktywną, dyktator przetrzymuje ponad 500 zakładników politycznych, wybory są sfałszowane, a kandydaci albo są w więzieniu, albo zmuszeni do opuszczenia kraju. Dziesiątki tysięcy Białorusinów przeszło przez machinę represji, bicie, tortury, poniżanie, aresztowania, kary grzywny. W audycji będziemy na marszu w Białymstoku z okazji rocznicy protestów przeciwko reżimowi na Białorusi.
O sankcjach dla Łukaszenki i białoruskich dyplomatach, którzy uczestniczyli w "Święcie Kultury Białoruskiej" w Białymstoku z członkiem prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej i liderem Narodowego Zarządu Antykryzysowego Pawłem Łatuszką rozmawia Jarosław Iwaniuk.
W audycji Pod znakiem Pogoni usłyszymy także relację z centralnych eliminacji Festiwalu "Piosenka białoruska".
Zaprasza Anna Petrovska
Rok rozpoczął się powołaniem Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Było wiele imprez znanych z poprzednich lat, ale były i nowe.
Kaciaryna Vadanosava to białoruska śpiewaczka, wykonawczyni swoich piosenek, multiinstrumentalistka, prezenterka telewizyjna, poetka, modelka, rekonstruktorka i mistrzyni tradycyjnych strojów białoruskich, historyczka i religioznawczyni będzie dziś gościem audycji Pod znakiem Pogoni.
Wydarzenia mijającego 2024 roku w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Wśród poruszanych tematów: powstanie Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku jako instytucji kultury Marszałka Województwa Podlaskiego, jubileusze liceów białoruskich w Bielsku Podlaskim...
Będzie to trzeci tomik wierszy po-svojomu autorstwa znanego białoruskiego dziennikarza. Już w styczniu ma wyjść z druku kolejna książka Aleksego Dzikawickiego "Połeszuk 2.0". Tym razem będzie to wydanie dwujęzyczne w gwarze ojczystej autora z okolic Pińska oraz po-polsku. W dzisiejszym programie o zachowaniu gwary, twórczości i inspiracji rozmawiamy z Aleksym Dzikawickim....
Lalki wylepione z gliny, prawdziwa, drewniana magiczna skrzynka, kolędy i dobra zabawa - to wszystko mały teatr lalek czyli Batlejka. Wyjątkowy spektakl bożonarodzeniowy zaprezentowali uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim.
Jest to jedno z najbardziej oczekiwanych Świąt w roku. Dziś chrześcijanie zachodnich i części wschodnich obrządków obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia.
Stowarzyszenie Nasza Szkoła, Dyrekcja liceum oraz Rada Rodziców w okresie przedświątecznym w ramach projektu „Białoruskie tradycje kolędnicze i bożonarodzeniowe” zorganizowali integracyjne warsztaty. Na uczestników czekało siedem pracowni: kolędowanie z Anną Fionik, zdobienie bombek różnymi metodami, wykonywanie stroików, tworzenie ozdób ze słomy, wykonywanie pocztówek,...
Mikołaj, nazywany "cudotwórcą", jest jednym z najbardziej czczonych świętych w Cerkwi prawosławnej. Patron wdów i sierot - wierni modlą się do niego również o przywrócenie wzroku, pomyślność w podróżach i w trudnej sytuacji materialnej.
Prowadzący:
Maksym Fionik