Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Protesty na polsko – białoruskich granicach – relacja z blokowania granicy w Bobrownikach. 09.06.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Blokowanie dojazdu do przejścia w Bobrownikach to zaostrzenie akcji, która pod hasłem "Dla wolnej Białorusi" prowadzona jest w Bobrownikach od soboty. Jej organizatorem jest Narodowy Zarząd Antykryzysowy (NAU), założony przez działaczy antyłukaszenkowskiej opozycji; uczestnicy - w tym uchodźcy białoruscy mieszkający w Polsce - domagają się zaostrzenia sankcji unijnych wobec władz Białorusi, zaś od tych władz - otwarcia granic dla swobodnego podróżowania obywateli tego kraju.
W audycji również o dębie ze wsi Przypudki w gminie Narew, który bierze udział w konkursie na „Drzewo Roku”. Rozmowa z sołtysem wsi – Włodzimierzem Owłasiukiem. Zaprasza Marek Zabrocki.
Dziś w 79 rocznicę tragedii białoruskich, prawosławnych wsi, w kinie forum zostanie wyemitowany film dokumentalny Jerzego Kaliny „Nasza pamięć”.
Wydarzenia października w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Zdaniem wielu język jakim posługuje się duet jest pewnego rodzaju eklektyzmem leksykalno – fonetycznym wielu gwar Podlasia.
Sioło na rzeczce Kosnoj, Kosna, Kosna alias Daszewice, Daszów czyli Kosnej, Daszewo, Daszi, Daszów, Dasze – tak się zmieniała nazwa wsi w ciągu 500 lat jej historii. Za każdą z tych nazw kryją się pokolenia tutejszych mieszkańców z mozołem uprawiających ziemię, aby zapewnić byt i przyszłość swym następcom. W audycji Pod znakiem Pogoni rozmawiamy o historii wsi Dasze i...
W Białorusi zakończyły się wybory prezydenckie. Dyktator Alaksandr Łukaszenka dalej będzie kierować krajem. Nasz gość – dziennikarz Aleksy Dzikavicki – uważa głosowanie za rytuał władzy, a konkurentów kierownika Białorusi – za statystów.
Ten film opowiada nie tylko o inicjatywie społecznej o tej samej nazwie, ale również podsumowuje 30 lat pracy autora z tematem pacyfikacji białoruskich wsi na Białostocczyźnie po II Wojnie Światowej. Już 1 lutego Telewizja Biełsat zaprezentuje nowy film białostockiego reżysera Jerzego Kaliny "Nasza pamięć". Autor wspólnie z Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku...
Zdaniem naszego gościa – antropologa – Wojciecha Siegienia – lepszym określeniem tego co odbędzie się w niedzielę za naszą wschodnią granicą jest – plebiscyt.
Festyny, koncerty, warsztaty. Sprawdzamy, co na ten rok szykuje Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce oraz Gminny Ośrodek Kultury w Dubiczach Cerkiewnych.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk