Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | "Tam po majowuj rosi" w Studziwodach 07.05.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Były pieśni, korowody i obchód pola. Uczestnicy Podlasko-poleskich spotkań w tradycji "Tam po majowuj rosi" pokazali, jak wyglądały tradycyjne obrzędy na "Jurja" - czyli w dniu, w którym Cerkiew Prawosławna wspomina świętego Jerzego. W audycji będziemy na "jurjeuskich" obrzędach, które rozpoczęły spotkania "Tam po majowuj rosi".
Wielkanoc to czas radosnych zabaw, pieśni i wołoczebników. W audycji Pod znakiem Pogoni spotkamy się z dyrektorką Szkoły Tradycyjnej Sztuki i śpiewaczką zespołu "Guda" Wiktorią Michno, z którą porozmawiamy o obrzędach i zwyczajach wielkanocnych.
Mikołaj Tarasiuk - ludowy rzeźbiarz z Białorusi pozostawił po sobie niezwykłą pamiątkę. Jego drewniani bohaterowie sieją, orzą, żną zboże, tkają, zgrabiają siano, młócą, siadają do krosien. Po ciężkiej pracy jest czas święta i modlitwy w cerkwi. Wieś Stojły na Białorusi, z której pochodził artysta, leży 20 kilometrów od Prużan. Jedyni obecni mieszkańcy wsi to Łarysa i Aleksander Bycko, gospodarze kulturalno-agroturystycznej siedziby "Stuły". To dzięki nim pamięć o znakomitym ludowym rzeźbiarzu nadal żyje.
Zaprasza Anna Petrovska
Kaciaryna Vadanosava to białoruska śpiewaczka, wykonawczyni swoich piosenek, multiinstrumentalistka, prezenterka telewizyjna, poetka, modelka, rekonstruktorka i mistrzyni tradycyjnych strojów białoruskich, historyczka i religioznawczyni będzie dziś gościem audycji Pod znakiem Pogoni.
Wydarzenia mijającego 2024 roku w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Wśród poruszanych tematów: powstanie Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku jako instytucji kultury Marszałka Województwa Podlaskiego, jubileusze liceów białoruskich w Bielsku Podlaskim...
Będzie to trzeci tomik wierszy po-svojomu autorstwa znanego białoruskiego dziennikarza. Już w styczniu ma wyjść z druku kolejna książka Aleksego Dzikawickiego "Połeszuk 2.0". Tym razem będzie to wydanie dwujęzyczne w gwarze ojczystej autora z okolic Pińska oraz po-polsku. W dzisiejszym programie o zachowaniu gwary, twórczości i inspiracji rozmawiamy z Aleksym Dzikawickim....
Lalki wylepione z gliny, prawdziwa, drewniana magiczna skrzynka, kolędy i dobra zabawa - to wszystko mały teatr lalek czyli Batlejka. Wyjątkowy spektakl bożonarodzeniowy zaprezentowali uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim.
Jest to jedno z najbardziej oczekiwanych Świąt w roku. Dziś chrześcijanie zachodnich i części wschodnich obrządków obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia.
Stowarzyszenie Nasza Szkoła, Dyrekcja liceum oraz Rada Rodziców w okresie przedświątecznym w ramach projektu „Białoruskie tradycje kolędnicze i bożonarodzeniowe” zorganizowali integracyjne warsztaty. Na uczestników czekało siedem pracowni: kolędowanie z Anną Fionik, zdobienie bombek różnymi metodami, wykonywanie stroików, tworzenie ozdób ze słomy, wykonywanie pocztówek,...
Mikołaj, nazywany "cudotwórcą", jest jednym z najbardziej czczonych świętych w Cerkwi prawosławnej. Patron wdów i sierot - wierni modlą się do niego również o przywrócenie wzroku, pomyślność w podróżach i w trudnej sytuacji materialnej.
Ukazał się drukiem najnowszy, świąteczny numer „Haradockich Navin”.
Dziś o noworocznym kalendarzu – dodatku do świątecznego wydania gazety i o redakcyjnej pracy w samorządowym piśmie, rozmawiamy z główną redaktor „Haradockich Navin” – Dorotą Sulżyk.
Prowadzący:
Maksym Fionik