Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 21.02.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Już po raz dziewiąty z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w niepublicznej szkole Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku odbyło się dyktando z języka białoruskiego. Tym razem ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa wzięło w nim udział tylko 13. uczniów z klasy trzeciej. Jednak – jak podkreśla nauczycielka języka białoruskiego Joanna Marko – we wcześniejszych latach dzieci chętnie uczestniczyły w tych dyktandach. W audycji „Pad znakam Pahoni” relacja z dyktanda i występów artystycznych, które mu towarzyszyły.
Kontynuując tematykę związaną z Dniem Języka Ojczystego gościem audycji będzie językoznawca Wincuk Wiaczork a w drugiej części programu o historii spisów ludności na białoruskich ziemiach porozmawiamy z prof. Eugeniuszem Mironowiczem.
Na zakończenie zaprosimy do udziału w modlitewnym upamiętnieniu w Hajnówce cywilnych ofiar oddziału PAS NZW dowodzonego przez kpt. Romualda Rajsa „Burego”. Spotkanie „Wieczanaja Pamiać” w centrum Hajnówki zaplanowane jest na najbliższą sobotę na godz. 11.00
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.
Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.
Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.
Dziś w Białoruskim Muzeum w Hajnówce odbył się plener prac Radosława Maciejewicza. Malarz najchętniej sięga po tematykę portretową oraz pejzażową.
Zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zabitych więźniów politycznych reżimu Łukaszenki. Diaspora białoruska w Białymstoku zorganizowała we wtorek (12.11) akcję, podczas której wspominała zamordowanego cztery lata temu Romana Bandarenkę i inne ofiary reżimu Łukaszenki.
Z ulgą, ale i niedowierzaniem - tak mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyjęli deklaracje, że przy budowie Tarczy Wschód nie dojdzie do wywłaszczeń i wysiedleń.
Projekt „Białystok widzi mi się” po raz trzeci otrzymał wsparcie Białostoczan w ramach budżetu obywatelskiego. To na pewno świadczy o tym, że małe niedźwiadki, które kilka lat temu zaczęły się pojawiać na ulicach stolicy Podlasia spodobały się mieszkańcom. W następnym roku przybędzie kolejnych osiem.
Prowadzący:
Maksym Fionik