Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Łukaszenka mści się na białoruskiej inteligencji 25.01.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ostrze represji reżimu Aleksandra Łukaszenki w ostatnim czasie skierowane jest przeciwko wydawcom i kolporterom białoruskiej literatury. Czym groźne są białoruskie książki dla reżimu? Dlaczego Łukaszenka wybrał właśnie ich jako obiekt represji? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w rozmowie z Pawłem Kazaneckim ze Stowarzyszenia Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne z Warszawy.
W drugiej części audycji „Pad znakam Pahoni” spotkamy się z białoruskim poetą i tłumaczem Andrejem Chadanowiczem, który przebywa na stypendium twórczym w dworku Czesława Miłosza w Krasnogrudzie na granicy polsko-litewskiej.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
To pierwszy element kultury i tradycji z Podlasia na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniło w ten sposób bielski ręcznik obrzędowy.
W najbliższą niedzielę 26 stycznia w Białorusi odbędą się tzw. wybory prezydenckie. Rzeczywistymi wyborami nazwać je jednak trudno, bo chociaż jest nawet kilku kandydatów, to nikt nie ma wątpliwości, że zwycięzca może być tylko jeden – Aleksander Łukaszenka, który nieprzerwanie rządzi Republiką Białoruś od 1994 roku. Przeciwko takim „wyborom bez wyboru” wczoraj przed...
Czy w wiejskiej gminie Bielsk Podlaski powstanie przemysłowa ferma kurza i farma wiatrowa licząca 30 wiatraków – takie pytanie zadajemy wójtowi gminy – Walentemu Koryckiemu.
Ćwiczą przez cały rok, by zaprezentować się kolegom, rodzicom i nauczycielom. Uczniowie z Liceum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce śpiewają, tańczą i grają podczas "Spotkań Noworocznych" w swojej szkole.
Największym wrogiem skutecznej nauki jest nuda. Jak więc uczyć języka białoruskiego, by zachęcić dzieci do samodzielnego rozmawiania? Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Załukach na lekcjach z języka białoruskiego wykorzystuje różnorodność metod i form pracy, a przede wszystkim motywuje dzieci, by nie wstydziły się, lepiej czy też troszkę gorzej, mówić i śpiewać po...
Liczba osób represjonowanych z powodów politycznych w Białorusi wciąż rośnie. Mimo informacji o kolejnych ułaskawionych osobach, jednocześnie reżimowe „sądy” wydają kolejne wyroki. Za co można trafić do więzienia, w jakich warunkach znajdują się przeciwnicy reżimu Łukaszenki za kratkami, w jakim stanie jest obecnie społeczeństwo białoruskie, czy obecne „wybory” coś...
Tradycyjnie w nocy z 13 na 14 stycznia przywitaliśmy Nowy Rok wedługg kalendarza juliańskiego. W regionie wielu naszych słuchaczy bawiło się na imprezach w domach i restauracjach. Można też było przywitać Nowy Rok razem z nami w audycji „Szczodry Wieczar” i od tego wspomnienia rozpoczniemy audycję „Pad znakam Pahoni”.
Prawosławne kolędy i pastorałki śpiewane przez dzieci, młodzież i dorosłych można było usłyszeć w niedzielę (12.01) po południu podczas przeglądu "Gwiazda i Kolęda" w Białymstoku. Impreza organizowana jest przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
Kolorowanki, zadania czy łamigłówki. Białoruskie edukacyjne teczki „Zubrania” dotarły do uczniów szkół podstawowych uczących się języka białoruskiego na Podlasiu. Materiały wydano ze środków Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy z jedną z autorek Hanną Komincz.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk