Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Nie będzie zmiany nazwy ulicy im. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" 02.10.2020
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ulica na białostockim osiedlu Skorupy imię majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" nosi od ponad dwóch lat.
Patron jednak od początku wzbudza w Białymstoku emocje. Praktycznie tuż po nadaniu ulicy imienia "Łupaszki" pojawiły się tam napisy "zbrodniarz".
Przed rokiem rada nowej kadencji (większość ma w niej Koalicja Obywatelska) nazwę ulicy zmieniła na Podlaską.
W maju obecnego roku WSA w Białymstoku nieprawomocnie oddalił skargę miasta na to rozstrzygnięcie nadzorcze.
Sąd ocenił też, że w uzasadnieniu projektu uchwały brak było wskazania jakichkolwiek przyczyn zmiany nazwy; samą treść uchwały ocenił jako niejednoznaczną, co - jak argumentował - narusza zasady tzw. techniki prawodawczej.
Praktycznie od razu po ogłoszeniu tego wyroku miasto zapowiedziało złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego i z końcem lipca rzeczywiście taka skarga do NSA trafiła.
W środę (30.09) zajął się nią sąd i wyrokiem oddalił. Orzeczenie jest prawomocne.
W audycji opowiemy również jak wygląda życie monastyczne w czasach pandemii koronawirusa. Rozmowa z przełożoną klasztoru św. Katarzyny w Zaleszanach – siostrą Katarzyną.
Zainteresujemy się również przydrożnym handlem we wsi Ryboły.
Zaprasza Marek Zabrocki.
Kaciaryna Vadanosava to białoruska śpiewaczka, wykonawczyni swoich piosenek, multiinstrumentalistka, prezenterka telewizyjna, poetka, modelka, rekonstruktorka i mistrzyni tradycyjnych strojów białoruskich, historyczka i religioznawczyni będzie dziś gościem audycji Pod znakiem Pogoni.
Wydarzenia mijającego 2024 roku w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Wśród poruszanych tematów: powstanie Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku jako instytucji kultury Marszałka Województwa Podlaskiego, jubileusze liceów białoruskich w Bielsku Podlaskim...
Będzie to trzeci tomik wierszy po-svojomu autorstwa znanego białoruskiego dziennikarza. Już w styczniu ma wyjść z druku kolejna książka Aleksego Dzikawickiego "Połeszuk 2.0". Tym razem będzie to wydanie dwujęzyczne w gwarze ojczystej autora z okolic Pińska oraz po-polsku. W dzisiejszym programie o zachowaniu gwary, twórczości i inspiracji rozmawiamy z Aleksym Dzikawickim....
Lalki wylepione z gliny, prawdziwa, drewniana magiczna skrzynka, kolędy i dobra zabawa - to wszystko mały teatr lalek czyli Batlejka. Wyjątkowy spektakl bożonarodzeniowy zaprezentowali uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim.
Jest to jedno z najbardziej oczekiwanych Świąt w roku. Dziś chrześcijanie zachodnich i części wschodnich obrządków obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia.
Stowarzyszenie Nasza Szkoła, Dyrekcja liceum oraz Rada Rodziców w okresie przedświątecznym w ramach projektu „Białoruskie tradycje kolędnicze i bożonarodzeniowe” zorganizowali integracyjne warsztaty. Na uczestników czekało siedem pracowni: kolędowanie z Anną Fionik, zdobienie bombek różnymi metodami, wykonywanie stroików, tworzenie ozdób ze słomy, wykonywanie pocztówek,...
Mikołaj, nazywany "cudotwórcą", jest jednym z najbardziej czczonych świętych w Cerkwi prawosławnej. Patron wdów i sierot - wierni modlą się do niego również o przywrócenie wzroku, pomyślność w podróżach i w trudnej sytuacji materialnej.
Ukazał się drukiem najnowszy, świąteczny numer „Haradockich Navin”.
Dziś o noworocznym kalendarzu – dodatku do świątecznego wydania gazety i o redakcyjnej pracy w samorządowym piśmie, rozmawiamy z główną redaktor „Haradockich Navin” – Dorotą Sulżyk.
Prowadzący:
Maksym Fionik