#GaszynChallenge dla chorego Kubusia z Hajnówki 21.06.2020

21 czerwca 2020

Chory na SMA Kubuś z Hajnówki, fot. Anna Petrovska
Chory na SMA Kubuś z Hajnówki, fot. Anna Petrovska



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2020-06-21 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pomóc może każdy. 20-miesięczny Kubuś Suchodoła z Hajnówki choruje na SMA czyli rdzeniowy zanik mięśni. Aby wyzdrowieć musi zebrać ponad 10 milionów złotych na leczenie najdroższym lekiem świata.

By wesprzeć Kubusia prowadzone są licytacje, wyprzedaże staroci, zbiórka nakrętek, złomu a także internetowa akcja #GaszynChallenge – czyli wykonanie 10-ciu pompek dla Kubusia. Do niej włączyli się hajnowscy samorządowcy, areszt śledczy, policja, strażacy, instytucje z powiatu hajnowskiego i ludzie dobrej woli z całej Polski. W audycji powiemy o tym, jak można finansowo pomóc Kubusiowi. 

W Rajsku upamiętniono ofiary bestialskiego mordu dokonanego przez niemieckich okupantów 16 czerwca 1942 roku. Wieś została doszczętnie spalona w odwecie za atak sowieckich partyzantów na niemiecki samochód osobowy. Niemcy rozstrzelali 149 mieszkańców – mężczyzn powyżej 16. roku życia oraz te kobiety, których mężowie i synowie byli nieobecni we wsi. Część młodzieży wywieziono na roboty przymusowe. W audycji „Pad znakam Pahoni” wspomnienia mieszkańców Rajska o tragedii sprzed 78 lat.

Porozmawiamy także o tomiku poetyckim Bogdana dudko "Ziemia zaklęta" nominowanym do nagrody poetyckiej Orfeusz. 

Zaprasza Anna Petrovska


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Białoruska Batlejka w Niepublicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Bielsku Podlaskim 23.12.2024


Lalki wylepione z gliny, prawdziwa, drewniana magiczna skrzynka, kolędy i dobra zabawa - to wszystko mały teatr lalek czyli Batlejka. Wyjątkowy spektakl bożonarodzeniowy zaprezentowali uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim.





Warsztaty bożonarodzeniowe w hajnowskim liceum 20.12.2024


Stowarzyszenie Nasza Szkoła, Dyrekcja liceum oraz Rada Rodziców w okresie przedświątecznym w ramach projektu „Białoruskie tradycje kolędnicze i bożonarodzeniowe” zorganizowali integracyjne warsztaty. Na uczestników czekało siedem pracowni: kolędowanie z Anną Fionik, zdobienie bombek różnymi metodami, wykonywanie stroików, tworzenie ozdób ze słomy, wykonywanie pocztówek,...



Św. Mikołaj - patron wielu świątyń na Podlasiu 19.12.2024


Mikołaj, nazywany "cudotwórcą", jest jednym z najbardziej czczonych świętych w Cerkwi prawosławnej. Patron wdów i sierot - wierni modlą się do niego również o przywrócenie wzroku, pomyślność w podróżach i w trudnej sytuacji materialnej.



Świąteczny numer „Haradockich Navin” 18.12.2024


Ukazał się drukiem najnowszy, świąteczny numer „Haradockich Navin”.
Dziś o noworocznym kalendarzu – dodatku do świątecznego wydania gazety i o redakcyjnej pracy w samorządowym piśmie, rozmawiamy z główną redaktor „Haradockich Navin” – Dorotą Sulżyk.



Białoruska filatelistyka i jej historia 17.12.2024


Wielu z nas w młodości zajmowało się różnego rodzaju kolekcjonowaniem. Jedni zbierali pocztówki czy plakaty gwiazd rocka, inni – monety, kapsle czy znaczki pocztowe. W szkołach były nawet kółka filatelistyczne, na których można było wymieniać się znaczkami. Jedni skończyli z tym hobby w młodość, inni zajmują się kolekcjonerstwem również w dorosłym życiu....



Ogłoszono wyniki XX konkursu fotograficznego "Podlasie w Obiektywie" im. Wiktora Wołkowa 16.12.1024


Tegoroczne "Podlasie w obiektywie" było rekordowe pod względem zainteresowania. Ponad 180 osób z całej Polski przysłało blisko pół tysiąca fotografii.
W tym roku jury za najlepsze uznało zdjęcie Macieja Bechta z Warszawy zatytułowane „Zima. Skit w Odrynkach”.



Jak mówią Białorusini? 15.12.2024


Jak mówią Białorusini? Co wyróżnia język białoruski? Czym różni się od innych języków wschodniosłowiańskich? Ile dialektów jest w języku białoruskim? Tego wszystkiego można będzie się dowiedzieć podczas prezentacji książki Vadzima Szklaryka "Jak mówią Białorusini?", która odbędzie się 18 grudnia w białostockiej Pikotece.



Wydarzenia na granicy a funkcjonowanie gminy Narewka 13.12.2024


Jak wydarzenia na polsko – białoruskiej granicy wpływają na funkcjonowanie przygranicznych gmin i ich mieszkańców? Dziś rozmowa z sekretarzem Narewki – Janem Chomczukiem.




 
 

Prowadzący:

Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok