Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Ulica Łupaszki zniknie z Białegostoku 28.10.2019
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Burzliwa dyskusja i ostateczne przegłosowanie projektu. Radni Białegostoku zadecydowali, że nazwa ulicy Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” będzie zmieniona. Z takim wnioskiem wystąpili radni Forum Mniejszości Podlasia.
W audycji będziemy na dzisiejszej sesji. Spotkamy się także z uczestnikami 26. Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Bardauskaja Vosień 2019”. Główne koncerty odbyły się w niedzielę w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Dziś będziemy także w Gródku na wręczeniu nagród „Biały Gryf”.
Zaprasza Michał Stepaniuk
Szóstego czerwca odbędą się uroczystości związane z 60 – leciem Szkoły Podstawowej nr 3 w Bielsku Podlaskim, tak zwanej bielskiej Trójki. O historii szkoły i dniu dzisiejszym rozmawiamy z obecnym dyrektorem szkoły – Piotrem Nikołajukiem i wieloletnim , byłym dyrektorem – Bazylim Leszczyńskim.
Podlaski Bon Turystyczny to program samorządu województwa podlaskiego. Jego celem jest wsparcie branży turystycznej w związku z trudną sytuacją przy granicy z Białorusią. Turyści mogą otrzymać od 200 do 400 złotych dofinansowania na minimum dwa noclegi. Czy na takiej formie wsparcia skorzystają hotele i pensjonaty z okolic Puszczy Białowieskiej – opowiadają właściciele i...
Był to czas wesołych zabaw, muzykantów, pieśni i spotkań w rodzinnym gronie. W audycji opowiemy o tym, jak dawniej na wsi, nasi przodkowie świętowali wielkanocny tydzień tzw" świetłą siedmicę". Porozmawiamy także o podlaskich cmentarzach, mogiłach i materialnym dziedzictwie miejsc wiecznego spoczynku.
Był to jeden z najbardziej "śpiewnych" okresów w całym obrzędowym roku Białorusinów Podlasia. Od Świąt Wielkanocy od Lipska na północy po Bug na południu Białostocczyzny wybrzmiewały specjalne pieśni. Na Sokólszczyźnie, w okolicach Gródka, Białegostoku i Michałowa gospodarstwa domowe odwiedzały grupy z "kanapielką". Nad rzeką Narewką młodzież...
Wręczono dyplomy i nagrody dla najlepszych. W Warszawie odbyła się uroczysta Gala podsumowująca XXXI Olimpiadę Języka Białoruskiego. 12 najlepszych uczniów odebrało zaświadczenia Laureatów i Finalistów konkursu. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy uroczystość i porozmawiamy z organizatorami i uczestnikami.
Jak się oblicza datę Świąt Wielkiej Nocy w prawosławiu, a jak w katolicyzmie?
Czy zgodnie ze słowami papieża Franciszka jest szansa na wspólne święta Wielkanocne – na te i inne pytania postara się dziś odpowiedzieć dr. Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej – ks. Andrzej Kuźma.
W Bielsku Podlaskim powstanie muzeum kultowego filmu „Znachor”. To produkcja z 1982 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana, którą częściowo kręcono właśnie w tym mieście. Budowę sfinansuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, który otrzymał od miasta na ten cel drewniany dom w centrum miasta, tuż przy sklepie w którym kręcono jedną ze scen.
To okazja aby zanurzyć się w świat tradycyjnej kultury, pogłębić swoją wiedzę o folklorze śpiewnym i po prostu miło spędzić czas w doborowym towarzystwie. Zajęcia prowadzi znana badaczka i etnomuzykolożka, instumentalistka i wykładowczyni tradycyjnych pieśni - Volha Barysznikova.
Wystawą multimedialną w zakończył się malarski plener "Białystok – tu mieszkam". W plenerze uczestniczyło 13-tu artystów z Białorusi i Ukrainy. „To tutaj ludzie, którzy uciekli przed wojną i represjami znaleźli swój nowy dom, w którym znowu mogą tworzyć” – mówi Paweł Mickiewicz z Fundacji „Okno na Wschód”.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk