Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Wyniki wyborcze białoruskich kandydatów z list partyjnych 17.10.2019
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Po raz kolejny w wyborach parlamentarnych Białorusini na Podlasiu nie wystąpili jako niezależna siła polityczna. Nie było Białoruskiego Komitetu Wyborczego, ale przedstawiciele środowiska białorusko-prawosławnego znaleźli się na listach innych partii politycznych. Eugeniuszowi Czykwinowi udało się nawet po czteroletniej nieobecności wrócić do Sejmu startując z listy Koalicji Obywatelskiej. Do Senatu nie dostał się jednak startujący również z KO Igor Łukaszuk. Wyniki białoruskich kandydatów w audycji „Pad znakam Pahoni” przeanalizuje prof. Eugeniusz Mironowicz z Uniwersytetu w Białymstoku.
W drugiej części programu odwiedzimy liceum w Hajnówce, gdzie od początku roku szkolnego niektóre przedmioty nauczane są w dwóch językach po polsku i po białorusku.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Od samego początku, podstawowym jego repertuarem są pieśni, zarejestrowane w białoruskich miejscowościach na Podlasiu i Polesiu.
Dziś kojarzy nam się raczej z zachodnią Europą, a niegdyś było częścią białoruskiej tradycji. Warzenie piwa – o tej tradycji rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. Co to był za napój, kiedy go przygotowywano i jak o nim wspomina białoruski folklor – m.in. o tym opowie Vasil Prymaka.
Zapraszają do udziału uczestników w wieku od 5 do 100 lat, z Podlasia i całego świata. Fundacja Tutaka czeka na zgłoszenia do udziału w IV edycji Konkursu Recytatorskiego z Okazji Dnia Języka Ojczystego. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o tym w jaki sposób można wziąć udział w wydarzeniu. Zaprosimy również na benefis z okazji 50-lecia twórczości poetki i...
Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.
Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.
Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.
Prowadzący:
Maksym Fionik