Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Po 15 latach wracają wakacyjne pociągi na trasie Hajnówka-Siemianówka 30.06.2019
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W piątek (28.06) wyruszył pierwszy wakacyjny kurs relacji Hajnówka-Siemianówka. Wznowienie zawieszonych w 2004 roku połączeń na tej trasie to inicjatywa Podlaskiego Centrum Kolejowego i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przyjazny Transport w Czeremsze. Mają ułatwić odwiedzanie okolic zalewu Siemianówka. O reaktywacji połączeń kolejowych w powiecie rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. Oprócz tego dowiemy się o przebiegu posiedzenia komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowych gdzie omawiano komunikaty IPN w sprawie oddziału „Burego”, odwiedzimy obóz etnograficzny dla dzieci i młodzieży uczących się języka białoruskiego w Białymstoku, oraz zaprosimy na imprezy zaplanowane w nadchodzącym tygodniu.
Zaprasza Źmicier Kościn.
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce pracuje ponad sześćdziesiąt osób. O zadaniach, wyzwaniach i codziennej pracy jednostki opowie komendant, bryg. Grzegorz Bajko.
Był przejazd pociągiem z Bielska Podlaskiego do przystanku Morze, potem spacer po rodzinnej wsi poety, zapalenie zniczy na jego grobie i zapoznanie się z historią parafii w Starym Korninie. Tak miłośnicy twórczości Wiktora Szweda uczcili 100 rocznicę jego urodzin.
Studenci III roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przygotowali wystawę dokumentującą wartości architektoniczno-kulturowe gminy Czyże. Zaprezentowali na niej wyniki badań etnograficzno-architektonicznych, przeprowadzonych jesienią ubiegłego roku na terenie gminy. Wernisaż odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżach.
Wśród wyróżnionych znalazło się 517 młodych artystów – muzyków, wokalistów, tancerzy. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów artystycznych dla uzdolnionej młodzieży. Wśród nagrodzonych byli również tancerze ZT Podlaski Wianek Stowarzyszenia AB_BA. W audycji porozmawiamy z nagrodzoną młodzieżą. Odwiedzimy także...
W Białymstoku Białorusini świętowali 107 rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową. Dziś w audycji o początkach obchodów święta 25 Sakawika, w naszym regionie.
Białorusini na całym świecie obchodzą dziś Dzień Voli – nieuznawane przez dyktaturę Aleksandra Łukaszenki Święto Niepodległości Białorusi. Na Podlasiu mniejszość białoruska świętowała m.in. w Szkole Podstawowej w Dubiczach Cerkiewnych.
Była modlitwa za białoruski naród, ale też mityng i koncert na placu obok Ratusza. Białorusini w Białymstoku rozpoczęli obchody 107. rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Demokratycznej, tzw. Dzień Woli. W imprezie wzięli udział przedstawiciele białoruskiej mniejszości narodowej, jak też imigranci z Białorusi. W dzisiejszej audycji zapraszamy na relację z wydarzenia.
Na jego utworach wychowało się kilka pokoleń czytelników. Dziś (23.03) mija 100. rocznica urodzin jednego z najbardziej znanych białoruskich literatów z Polski – Wiktora Szweda. Poeta urodził się na Białostocczyźnie we wsi Morze. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o uszanowaniu pamięci Wiktora Szweda w jego ojczystej gminie. Będziemy również wspominać poetę,...
Prowadzący:
Rafał Androsiuk