Wspólny projekt Stowarzyszenia AB-BA i nauczycieli z Towarzystwa Białoruskiej Szkoły 16.06.2019

16 czerwca 2019

Wspólny projekt stowarzyszenia Ab-Ba i nauczycieli z Towarzystwa Białoruskiej Szkoły, 14.06.2019, fot. Anna Petrovska
Wspólny projekt stowarzyszenia Ab-Ba i nauczycieli z Towarzystwa Białoruskiej Szkoły, 14.06.2019, fot. Anna Petrovska



0:00
0:00
Pod Znakiem Pogoni 2019-06-16 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wymiana doświadczeń i różne metody nauczania. Stowarzyszenie AB-BA przy szkole podstawowej nr 4 odwiedziła delegacja nauczycieli z Towarzystwa Białoruskiej Szkoły. W audycji powiemy, jak wygląda edukacja na Białorusi  i porozmawiamy o polsko-białoruskiej współpracy w dziedzinie edukacji.

Interesują się tkactwem i rzemiosłem ludowym. Japonki chętnie przyjeżdżają na Podlasie, by uczyć się tkactwa od twórców ludowych. Irena Ignaciuk z Lewkowa Starego, znana na Podlasiu tkaczka i „mistrzyni krosien”  prowadzi warsztaty i uczy tkackiego rzemiosła.

W cerkwi prawosławnej dziś święto Zesłania Ducha Świętego na apostołów, „Siomucha” lub „Trojca” . W tradycji ludowej w ten dzień przyozdabiano cerkwie i domy zielonymi gałązkami, drzewami, ziołami i trawami. Poświęcone zioła i trawy nasi przodkowie wykorzystywali w ludowej medycynie i życiu codziennym. O tym powiemy również w audycji Pod znakiem Pogoni.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Rozmowa z Aleksandrem Wasylukiem - doradcą marszałka do spraw mniejszości narodowych -20.11.2024


Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.



Kolejna edycja festiwalu literackiego PRADMOVA 19.11.2024


Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.



VIII Spotkania Kulturowe „Studziwody Siehieniewiczów” 18.11.2024


Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.





Wystawa prac Radosława Maciejewicza w Białoruskim Muzeum w Hajnówce 15.11.2024


Dziś w Białoruskim Muzeum w Hajnówce odbył się plener prac Radosława Maciejewicza. Malarz najchętniej sięga po tematykę portretową oraz pejzażową.



4. rocznica śmierci Ramana Bandarenki 14.11.2024


Zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zabitych więźniów politycznych reżimu Łukaszenki. Diaspora białoruska w Białymstoku zorganizowała we wtorek (12.11) akcję, podczas której wspominała zamordowanego cztery lata temu Romana Bandarenkę i inne ofiary reżimu Łukaszenki.



Mieszkańcy przygranicznych miejscowości obawiają się Tarczy Wschód 13.11.2024


Z ulgą, ale i niedowierzaniem - tak mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyjęli deklaracje, że przy budowie Tarczy Wschód nie dojdzie do wywłaszczeń i wysiedleń.





Będą nowe niedźwiadki w ramach projektu „Białystok widzi mi się” 11.11.2014


Projekt „Białystok widzi mi się” po raz trzeci otrzymał wsparcie Białostoczan w ramach budżetu obywatelskiego. To na pewno świadczy o tym, że małe niedźwiadki, które kilka lat temu zaczęły się pojawiać na ulicach stolicy Podlasia spodobały się mieszkańcom. W następnym roku przybędzie kolejnych osiem.




 
 

Prowadzący:

Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok