Radni Hajnówki w sprzeciwili się „gloryfikowaniu Rajsa "Burego" na marszu w tym mieście – 08.02.2019

8 lutego 2019

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta Hajnówka w sprawie IV Marszu Żołnierzy Wyklętych, 07.02.2018, foto Źmicier Kościn
Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta Hajnówka w sprawie IV Marszu Żołnierzy Wyklętych, 07.02.2018, foto Źmicier Kościn



0:00
0:00
Pod Znakiem Pogoni 2019-02-08 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Marsz organizowany w tym roku po raz czwarty, od początku wzbudza w Hajnówce emocje, ponieważ upamiętnia m.in. właśnie Romualda Rajsa "Burego", którego oddział niepodległościowego podziemia spacyfikował zimą 1946 roku kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego zamieszkanych przez prawosławną ludność białoruską.

Zginęło wtedy 79 osób, w tym dzieci. Badający tę sprawę pion śledczy IPN przyjął kwalifikację prawną zbrodni ludobójstwa. W 2005 r. Instytut umorzył to śledztwo m.in. dlatego, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić.

Oprócz tego w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o obecności Białorusinów Białostocczyzny w Internecie oraz o interaktywnej mapie dialektów języka białoruskiego.

Zaprasza Źmicier Kościn.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Białoruska Batlejka w Niepublicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Bielsku Podlaskim 23.12.2024


Lalki wylepione z gliny, prawdziwa, drewniana magiczna skrzynka, kolędy i dobra zabawa - to wszystko mały teatr lalek czyli Batlejka. Wyjątkowy spektakl bożonarodzeniowy zaprezentowali uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim.





Warsztaty bożonarodzeniowe w hajnowskim liceum 20.12.2024


Stowarzyszenie Nasza Szkoła, Dyrekcja liceum oraz Rada Rodziców w okresie przedświątecznym w ramach projektu „Białoruskie tradycje kolędnicze i bożonarodzeniowe” zorganizowali integracyjne warsztaty. Na uczestników czekało siedem pracowni: kolędowanie z Anną Fionik, zdobienie bombek różnymi metodami, wykonywanie stroików, tworzenie ozdób ze słomy, wykonywanie pocztówek,...



Św. Mikołaj - patron wielu świątyń na Podlasiu 19.12.2024


Mikołaj, nazywany "cudotwórcą", jest jednym z najbardziej czczonych świętych w Cerkwi prawosławnej. Patron wdów i sierot - wierni modlą się do niego również o przywrócenie wzroku, pomyślność w podróżach i w trudnej sytuacji materialnej.



Świąteczny numer „Haradockich Navin” 18.12.2024


Ukazał się drukiem najnowszy, świąteczny numer „Haradockich Navin”.
Dziś o noworocznym kalendarzu – dodatku do świątecznego wydania gazety i o redakcyjnej pracy w samorządowym piśmie, rozmawiamy z główną redaktor „Haradockich Navin” – Dorotą Sulżyk.



Białoruska filatelistyka i jej historia 17.12.2024


Wielu z nas w młodości zajmowało się różnego rodzaju kolekcjonowaniem. Jedni zbierali pocztówki czy plakaty gwiazd rocka, inni – monety, kapsle czy znaczki pocztowe. W szkołach były nawet kółka filatelistyczne, na których można było wymieniać się znaczkami. Jedni skończyli z tym hobby w młodość, inni zajmują się kolekcjonerstwem również w dorosłym życiu....



Ogłoszono wyniki XX konkursu fotograficznego "Podlasie w Obiektywie" im. Wiktora Wołkowa 16.12.1024


Tegoroczne "Podlasie w obiektywie" było rekordowe pod względem zainteresowania. Ponad 180 osób z całej Polski przysłało blisko pół tysiąca fotografii.
W tym roku jury za najlepsze uznało zdjęcie Macieja Bechta z Warszawy zatytułowane „Zima. Skit w Odrynkach”.



Jak mówią Białorusini? 15.12.2024


Jak mówią Białorusini? Co wyróżnia język białoruski? Czym różni się od innych języków wschodniosłowiańskich? Ile dialektów jest w języku białoruskim? Tego wszystkiego można będzie się dowiedzieć podczas prezentacji książki Vadzima Szklaryka "Jak mówią Białorusini?", która odbędzie się 18 grudnia w białostockiej Pikotece.



Wydarzenia na granicy a funkcjonowanie gminy Narewka 13.12.2024


Jak wydarzenia na polsko – białoruskiej granicy wpływają na funkcjonowanie przygranicznych gmin i ich mieszkańców? Dziś rozmowa z sekretarzem Narewki – Janem Chomczukiem.




 
 

Prowadzący:

Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok