Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Zakończenie Wielkiego Tygodnia 6.04.2018
Dziś w Cerkwi Prawosławnej Wielki Piątek - dzień, w którym wspomina się ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa. Jutro, w Wielką Sobotę, tradycyjnie oczekuje się już na Zmartwychwstanie. W tym roku Wielka Sobota będzie mieć u prawosławnych niezwykły charakter, gdyż na ten dzień (7 kwietnia) przypada również święto Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie. O tym niezwykłym świątecznym okresie porozmawiamy w naszej audycji.
Dziś będzie też dużo o historii. Zapytamy o digitalizację metryk cerkiewnych, którą zajmuje się Eugeniusz Siemieniuk oraz inni członkowie Podlaskiego Towarzystwa Genealogicznego. Naszym gościem będzie także Łukasz Leoniuk, który opowie o projekcie "Białoruskie ślady w Białymstoku". Zajrzymy także do Narwi. Tutejszy Gminny Ośrodek Kultury planuje wydanie albumu ze starymi fotografiami z obszaru gminy.
Zaprasza Michał Stepaniuk
Lalki wylepione z gliny, prawdziwa, drewniana magiczna skrzynka, kolędy i dobra zabawa - to wszystko mały teatr lalek czyli Batlejka. Wyjątkowy spektakl bożonarodzeniowy zaprezentowali uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim.
Stowarzyszenie Nasza Szkoła, Dyrekcja liceum oraz Rada Rodziców w okresie przedświątecznym w ramach projektu „Białoruskie tradycje kolędnicze i bożonarodzeniowe” zorganizowali integracyjne warsztaty. Na uczestników czekało siedem pracowni: kolędowanie z Anną Fionik, zdobienie bombek różnymi metodami, wykonywanie stroików, tworzenie ozdób ze słomy, wykonywanie pocztówek,...
Mikołaj, nazywany "cudotwórcą", jest jednym z najbardziej czczonych świętych w Cerkwi prawosławnej. Patron wdów i sierot - wierni modlą się do niego również o przywrócenie wzroku, pomyślność w podróżach i w trudnej sytuacji materialnej.
Ukazał się drukiem najnowszy, świąteczny numer „Haradockich Navin”.
Dziś o noworocznym kalendarzu – dodatku do świątecznego wydania gazety i o redakcyjnej pracy w samorządowym piśmie, rozmawiamy z główną redaktor „Haradockich Navin” – Dorotą Sulżyk.
Wielu z nas w młodości zajmowało się różnego rodzaju kolekcjonowaniem. Jedni zbierali pocztówki czy plakaty gwiazd rocka, inni – monety, kapsle czy znaczki pocztowe. W szkołach były nawet kółka filatelistyczne, na których można było wymieniać się znaczkami. Jedni skończyli z tym hobby w młodość, inni zajmują się kolekcjonerstwem również w dorosłym życiu....
Tegoroczne "Podlasie w obiektywie" było rekordowe pod względem zainteresowania. Ponad 180 osób z całej Polski przysłało blisko pół tysiąca fotografii.
W tym roku jury za najlepsze uznało zdjęcie Macieja Bechta z Warszawy zatytułowane „Zima. Skit w Odrynkach”.
Jak mówią Białorusini? Co wyróżnia język białoruski? Czym różni się od innych języków wschodniosłowiańskich? Ile dialektów jest w języku białoruskim? Tego wszystkiego można będzie się dowiedzieć podczas prezentacji książki Vadzima Szklaryka "Jak mówią Białorusini?", która odbędzie się 18 grudnia w białostockiej Pikotece.
Jak wydarzenia na polsko – białoruskiej granicy wpływają na funkcjonowanie przygranicznych gmin i ich mieszkańców? Dziś rozmowa z sekretarzem Narewki – Janem Chomczukiem.
Prowadzący:
Maksym Fionik